שתף קטע נבחר

ירי בבן מיעוטים מאיים להבעיר את צרפת

4 לילות של אש ומהומות עברו על העיר נאנט אחרי ששוטר ירה למוות באבו בכר, צעיר שחור משכונת עוני שרבים מתושביה מהגרים. השוטר הודה כי שיקר כשטען שפעל מתוך הגנה עצמית, ובשכונה מזהירים: "הזעם לא ייעלם לפני שייעשה צדק"

בעיר נאנט שבצרפת השתררה בתחילת השבוע רגיעה יחסית אחרי ארבעה לילות רצופים של מהומות. המהומות החלו בעקבות אירוע שבו שוטר ירה למוות בגבר שחור, והן הסבו שוב את תשומת הלב למתח המבעבע בשכונות העוני של ערי צרפת.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

השוטר שירה למוות באבו בכר פופאנה, צעיר בן 22, יעמוד לדין בגין הריגה אחרי שהודה כי שיקר כשטען שרק הגן על עצמו מפני פופאנה. עם זאת הוא ממשיך להתעקש שירה בצעיר בטעות: לדבריו ניסה להשתלט בכוח על המכונית כדי למנוע מפופאנה להימלט, ואז נפלט כדור.

צרפת מהומות נאנט הרג צעיר מהגר שחור (צילום: AFP  )
עשרות מכוניות נשרפו. המהומות בנאנט(צילום: AFP )

תושבים בשכונת ברייל, שבה נורה הצעיר למוות, דוחים את טענתו של השוטר. "אנחנו אוספים עדויות, ואף אחד לא ראה מאבק ביניהם", אמר סעיד, מנהל קהילתי בשכונה. "השוטר עמד, הושיט את ידו – וירה".

 

עורך הדין של אמו של פופאנה ושל אחותו אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי המשפחה מתכוונת להגיש תביעה אזרחית נגד השוטר. לדבריו, לעת עתה היא מבקשת שיניחו לה להתמודד עם הטרגדיה.

צרפת מהומות נאנט הרג צעיר מהגר שחור (צילום: AFP  )
תושבים נמנעים ממסירת עדות. מכבי האש בנאנט(צילום: AFP )

הדיווחים על הריגתו של הצעיר עוררו מהומות קשות בכמה אזורים בנאנט בלילה שבין יום שלישי ליום רביעי שעבר, והם נמשכו גם בלילות הבאים. מתפרעים העלו באש עשרות מכוניות וזרעו הרס בכמה בניינים. המשטרה ניסתה לפזר אותם בגז מדמיע. היקף האלימות הלילית החל לִפחות ביום שישי, אחרי הגשת כתב אישום נגד השוטר היורה. בלילה שבין שבת לראשון עוד שרפו מתפרעים 18 מכוניות, אבל איש לא נעצר.

 

בנאנט, כמו בערים אחרות ברחבי צרפת, יש כמה שכונות עוני שבהן גרה קהילה גדולה של מהגרים. רבים מהצעירים שבהם טוענים כי כשהמשטרה מתעמתת איתם – היד שלה קלה מדי על ההדק. הם מאשימים את השוטרים ביחס גזעני כלפיהם. ראש ממשלת צרפת, אדואר פיליפ, הבטיח לדאוג לשקיפות מלאה בחקירה של אירוע הירי ושל נסיבות מותו של פופאנה.

צרפת מהומות נאנט הרג צעיר מהגר שחור (צילום: AFP  )
(צילום: AFP )

כריס, גבר בן 36 המציג את עצמו כמתווך בעימותים בברייל, מבהיר שהפרשה רחוקה מסיום: "הזעם ממש לא נעלם והוא לא ייעלם כל עוד לא נעשה צדק. אנחנו מתכוונים להמשיך לנסות לשכנע את מי שלא כל כך רוצים למסור עדות – לעשות את זה בכל זאת".

 

התפרצות של המתח בין מהגרים לכוחות הביטחון בצרפת נרשמה כבר בשנה שעברה, כששוטרים עצרו גבר שחור בפרבר של פריז, התעללו בו והחדירו אלה לגופו. בשנת 2005 פרצו מהומות ברחבי צרפת בעקבות מותם של שני צעירים שחורים שהתחשמלו למוות בפרבר של פריז כשברחו משוטרים.

 

המתיחות בין הצדדים גורמת לא פעם גם להפניית אלימות כלפי כוחות הביטחון. התביעה בצרפת הודיעה רק אתמול כי שני אחים יועמדו לדין אחרי שביום רביעי היכו שני שוטרים בעת שלא היו בתפקיד, בעל ואישה. השוטרים הותקפו לנגד עיניה של בתם בת השלוש צפונית-מזרחית לפריז. גורם במשטרת צרפת סיפר כי התוקפים זיהו את השוטרת משום שרק לאחרונה היא עצרה אותם לבדיקה שגרתית באולוניי סו-בואה, פרבר של פריז שבו יש שיעור פשיעה גבוה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
האישום - הריגה. ליל תבערה בנאנט
צילום: AFP
מומלצים