שתף קטע נבחר

טלטלה בממשלת בריטניה: שר החוץ ג'ונסון התפטר

המחלוקת בין תרזה מיי לשריה על הליך הפרישה מהאיחוד האירופי מערערת את הממשלה: שעות אחרי ששר הברקזיט התפטר גם בוריס ג'ונסון, שהנהיג את מחנה היציאה מהאיחוד, עוזב. מיי: "תוכנית הברקזיט שלי היא הנכונה"

שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון התפטר היום (ב') מתפקידו בעקבות המחלוקת בממשלה של תרזה מיי על תנאי הפרישה מהאיחוד האירופי. "ראש הממשלה קיבלה אחר הצהריים את התפטרותו של בוריס ג'ונסון מתפקיד שר החוץ. נודיע על מחליפו תוך זמן קצר. ראש הממשלה מודה לבוריס על עבודתו", נמסר מלשכתה.

בוריס ג'ונסון (צילום: AFP)
בוריס ג'ונסון, שר החוץ המתפטר(צילום: AFP)

העימות בין מיי לשריה על הדרך לפרוש מהאיחוד מערער את הממשלה שלה. אמש התפטרו מהממשלה דיוויד דיוויס, השר הממונה על ה"ברקזיט", והשר הזוטר במשרד סטיב בייקר. בהודעת ההתפטרות אמר דיוויס שאינו יכול לתמוך בתוכנית של מיי לשמור על קשרי סחר קרובים עם האיחוד האירופי. לפי הדיווחים בבריטניה מאז ההתפטרות של דיוויס הופעל לחץ כבד על ג'ונסון להתפטר.

 

ג'ונסון הנהיג את המחנה שקרא לבריטניה לפרוש מהאיחוד האירופי, וניצח במשאל עם דרמטי על ההחלטה לפני שנתיים. ג'ונסון פרש זמן קצר לפני שתרזה מיי הגיעה לנאום בפרלמנט על התוכנית החדשה שלה לפרישה מהאיחוד - שהכעיסה את השרים שלא רוצים להישאר בקשרי סחר הדוקים עם הגוש האירופי.

ג'ונסון עם מיי. מחלוקות על הברקזיט (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ג'ונסון עם מיי. מחלוקות על הברקזיט(צילום: רויטרס)
   

"אנחנו לא מסכימים על הדרך הטובה ביותר לבצע את תוצאות משאל העם", אמרה מיי בפרלמנט על המחלוקת עם השרים המתפטרים. "בשנתיים שחלפו מאז משאל העם ניהלנו ויכוח לאומי ער, עם דעות מוצקות סביב שולחן הממשלה. הקשבתי כמעט לכל רעיון, וזה ה'ברקזיט' הנכון", הדגישה ראש ממשלת בריטניה.

 

רק לפני כמה ימים הודיעה מיי שהיא הצליחה לאחד את הממשלה שלה סביב תוכנית הפרישה החדשה שלה מהאיחוד. במהלך ישיבה שנמשכה 12 שעות ביום שישי הממשלה של מיי הסכימה על מתווה לקשרי הסחר העתידיים עם האיחוד האירופי ביום שאחרי הפרישה.

 

תרזה מיי (צילום: AFP / PRU )
תרזה מיי היום בפרלמנט(צילום: AFP / PRU )

תרזה מיי (צילום: AFP / PRU )
(צילום: AFP / PRU )

המתווה מציע לשמור על אזור סחר חופשי של סחורות בין בריטניה לאיחוד האירופי, וקובע שבריטניה תהיה מחויבת לפעול לפי אותם חוקים של הגוש האירופי שנוגעים למעבר סחורות ומוצרים חקלאיים. בקרב תומכי ה"ברקזיט" בפרלמנט היו שזעמו על המתווה, ואמרו שהוא כובל את בריטניה לאיחוד האירופי ומונע לבסס הסכמי סחר חדשים עם מדינות ברחבי העולם.

 

מיי נמצאת כעת בבעיה גדולה. נותרו פחות מתשעה חודשיים עד תאריך היעד שנקבע לפרישה – 29 במרס 2019. האיחוד האירופי הזהיר את בריטניה פעמים רבות שהזמן להגיע להסכם הפרישה הולך ואוזל. בריטניה והאיחוד האירופי מקווים להגיע להסכם עד אוקטובר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים