שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חמאס: סגירת מעבר כרם שלום - פשע חדש נגד האנושות
  הארגון הגיב לצעד של ממשלת ישראל, שבתגובה לטרור הבלונים תתיר מעתה הכנסת מזון ותרופות בלבד. הייצוא לחו"ל ולגדה ייעצר. איש עסקים עזתי: "המשמעות היא התמוטטות ופשיטת רגל". מארגני צעדת השיבה מתכננים להוציא מחר "משט" של פצועים וחולים מעזה לקפריסין

   

  העברת חבילות סיוע הומניטארי לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום (צילום: דובר צה
  העברת חבילות סיוע הומניטארי לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום(צילום: דובר צה"ל)

  חמאס מגיב הערב (יום ב') בזעם על החלטת ישראל לסגור את מעבר הסחורות בכרם שלום. בהודעת הארגון נאמר: "האישור של ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, על צעדים נוספים להגביר את המצור ולמנוע הכנסת חומרים וסחורה לעזה, הינו פשע חדש נגד האנושות שמתווסף לרשימה השחורה של הכיבוש הישראלי נגד העם הפלסטיני והציבור ברצועה.

   

  "השתיקה באזור ובעולם על פשע המצור המוטל על רצועת עזה יותר מ-12 שנים, מעודדת את האויב הישראלי להמשיך בצעדיו הנוגדים את הדין ההומניטרי והחוק הבינלאומי. חמאס קורא לקהילה הבינלאומית לפעול במהרה כדי למנוע את הפשע הזה וההשלכות החמורות שלו. עליה להפסיק לשתוק ולפעול לסיים את המצור בעזה ואת הפשעים של ישראל נגד עזה ותושביה. ממשלת ישראל היא הנושאת בכל המשמעויות של המדיניות הגזענית והקיצונית". 

   

  בג'יהאד האיסלאמי היו קיצוניים יותר בתגובתם. "הגברת המצור על עזה היא בגדר הכרזת מלחמה. ההתנגדות לא תשב אף פעם בחיבוק ידיים כתגובה על כך", אמרו בג'יהאד האיסלאמי.

   

  למרות זאת, גורם ברצועת עזה אמר ל-ynet: "לפני 100 ימים חמאס התחיל בקמפיין צעדת השיבה כדי להקל על המצב ברצועה. ומה קרה בסוף? הם רק החמירו את המצור. הם הפכו מהיום את המצב ברצועה לקשה יותר ממה שהיה טרם תחילת הקמפיין. זו מכה שהם לא ציפו לה. ההחלטה הזאת מהווה מכה קשה לחמאס".

   

  במקביל, הסקטור הפרטי ברצועת עזה קיבל בהפתעה גמורה את ההחלטה של ממשלת ישראל לסגור באופן מיידי את מעבר כרם שלום בתגובה לטרור העפיפונים והבלונים, ואנשי עסקים פלסטינים הביעו חשש מעתידם ומעתידה הכלכלי של הרצועה.

   

  "מניעת הייבוא והייצוא דרך מעבר כרם שלום משמעו התמוטטות מהירה של הענפים הכלכליים, פשיטת רגל של אנשי עסקים ושל חברות וירידה בהכנסות הפיסקאליות המקומיות", אמר ל-ynet איש עסקים מהרצועה שהעדיף לא להזדהות, והזהיר מפני פגיעה מסוכנת בשירותי הבריאות והחינוך. "זה יגרום לתגובת שרשרת הרסנית ברמה הכלכלית וההומניטרית ברצועה".

  משאית חונה גבול כרם שלום עזה לאחר פיצוץ צינור גז נזק חסימת ה גבול פלסטינים עזה מהומות צעדת השיבה (צילום: רויטרס)
  ארכיון. מעבר כרם שלום(צילום: רויטרס)

   

    

  במקביל עדכנה הוועדה הפלסטינית לתיאום הסחורות ברצועת עזה את כלל הסוחרים בהחלטה הישראלית. ראש הוועדה, ראא'ד פתוח, הבהיר שהיא כוללת את כל הייצוא מרצועת עזה לחו"ל ולגדה המערבית ואת מרבית הייבוא של הסחורות.

   

  עיתונאי פלסטיני בכיר מעזה המזוהה עם חמאס האשים את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת שר הביטחון אביגדור ליברמן בכך שהם רק רוצים להוסיף לחץ על חמאס. לדבריו, ישראל ואבו מאזן עושים יד אחת בצעדי הענישה שלהם נגד רצועת עזה, מסכנים את המצב ומובילים להסלמה.

   

  על ההחלטה לסגור את מעבר כרם שלום הודיע נתניהו בצהריים. לדבריו הוא החליט עם השר ליברמן "להכביד את ידינו על שלטון החמאס ברצועת עזה באופן מיידי". בצה"ל הבהירו כי מעבר הסחורות ייסגר למעט ציוד הומניטרי - בין היתר מזון ותרופות - שיאושרו באופן פרטני על ידי מתאם פעולות הממשלה בשטחים.

   

  זה אינו הצעד היחיד: בנוסף הוחלט לא להאריך את הרחבת מרחב הדיג ברצועת עזה. בשלושת החודשים האחרונים הותר לדייגים עזתים לצאת למרחק של תשעה מייל מהחוף, אבל מעכשיו יוגבל המרחב שוב לשישה מייל בלבד.

   

  בתגובה להשבת מרחב הדיג הודיעו מארגני צעדת השיבה על הוצאת משט נוסף מרצועת עזה לים הפתוח מחר, שמטרתו הגעה לקפריסין. על סירת המשט יהיו פלסטינים פצועים וחולים הזקוקים לטיפול רפואי.

   

  מדובר במשט השני במתווה הזה בתקופה האחרונה: הראשון היה ביום הנכבה, במקביל לפתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים. בשל המהומות הקטלניות על הגדר ו-60 ההרוגים באותו יום, השט לא זכה לתשומת לב יתרה. חיל הים עצר את הסירה בלב ים, גרר אותה לנמל אשדוד, עצר את הפעילים עליה והשיב את מרביתם לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים