שתף קטע נבחר

סיכום טרור הבלונים בעוטף עזה: נשרפו 9,100 דונם חורש ו-6,000 דונם של גידולים חקלאיים

לידי ynet הגיעו נתונים על אודות ממדי הנזק שנגרם במהלך יותר מ-100 ימים של עפיפוני ובלוני תבערה שהופרחו מהרצועה בשטחים של קק"ל. עד כה אירעו בעוטף 678 שריפות. עלו באש גם אלפי דונמים של שטחים פתוחים. חרף ההצהרות של צה"ל על פתרון טכנולוגי, הדבר לא ניכר בשטח ורק היום פרצו 33 שריפות

 

: פרויקט הצילום
(צילום: משה פילברג)

יותר מ-100 ימים לאחר שהחל טרור הבלונים והעפיפונים מעזה, הגיעו לידי ynet נתונים מעודכנים על אודות ממדי הנזק: עד כה אירעו בעוטף עזה 678 שריפות בחורשות וביערות ובמסגרתן עלו באש 9,160 דונמים, בעיקר של חורש טבעי. בנוסף נשרפו 6,000 דונם של גידולים חקלאיים ועוד אלפי דונמים של שטחים פתוחים. מדובר ב-15,100 דונמים של שטחים של קק"ל, והנזק עוד גדול יותר כיוון שנשרפו שטחים נוספים הנמצאים בבעלות היישובים בעוטף עזה. רק היום (ב') פעלו לוחמי האש בסיוע רבש"צים וצוותי קק"ל בגזרת עוטף עזה ב-33 שריפות, כל השריפות היו קטנות והכבאים השתלטו על הלהבות תוך דקות, פרט לשריפה בגברעם - שגם עליה השתלטו כוחות הכיבוי.

 

טרור הבלונים נמשך גם היום. צוותי כיבוי אש, עובדי קק"ל, אנשי רשות הטבע והגנים ומתנדבים השתלטו על יותר מ-20 מוקדי שריפות שהתפתחו באזור המועצה האזורית אשכול, המועצה האזורית שדות נגב והמועצה אזורית חוף אשקלון.

 

למרות ההצהרות של צה"ל שלפיהן נמצא פתרון טכנולוגי לאיום בדמות רחפנים שמיירטים את הבלונים, אין לכך ביטוי בשטח והאיום גדל והולך מדי יום.

עפיפוני התבערה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 
שריפות בעוטף עזה בשבועות האחרונים:
: פרויקט הצילום
(צילום: ליאת קלימי)

: פרויקט הצילום
(צילום: תומר בן חיים)

שריפה ליד קיבוץ בארי (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

כוחות גדולים של צבא פרושים ברחבי עוטף עזה במטרה למנוע את התפשטות האש על ידי זיהוי מוקדם של בלון התבערה שעושה דרכו עם מטען הצתה. בצה"ל מפעילים מערכת שיכולה לזהות ולעקוב אחר הבלונים, אך יירוטם כאמור עדיין לא מתבצע.

 

מוקדם יותר הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו על סגירת מעבר כרם שלום בתגובה לטרור הבלונים. לדבריו הוא החליט עם השר ליברמן "להכביד את ידינו על שלטון החמאס ברצועת עזה באופן מיידי". בהתאם הבהירו בצה"ל שמעבר הסחורות ייסגר למעט לציוד הומניטרי - בין היתר מזון ותרופות - שיאושרו באופן פרטני על ידי מתאם פעולות הממשלה בשטחים.

 

זה אינו הצעד היחיד: בנוסף הוחלט לא להאריך את הרחבת מרחב הדיג ברצועת עזה. בשלושת החודשים האחרונים הותר לדייגים עזתים לצאת למרחק של תשעה מייל מהחוף, אבל מעכשיו יוגבל המרחב שוב לשישה מייל בלבד.

 

בתגובה למהלך הצהיר חמאס: "האישור של ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, על צעדים נוספים להגביר את המצור ולמנוע הכנסת חומרים וסחורה לעזה, הינו פשע חדש נגד האנושות שמתווסף לרשימה השחורה של הכיבוש הישראלי נגד העם הפלסטיני והציבור ברצועה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה פילברג
ארכיון. שריפה בעוטף עזה
צילום: משה פילברג
מומלצים