שתף קטע נבחר

תושבים בטבריה חוששים מרעשי האדמה: "רעידה גדולה עוד תבוא - והבניינים יקרסו"

בעקבות סדרה של 15 רעידות אדמה שפקדה את האזור בימים האחרונים החל פיקוד העורף למפות את המבנים שנסדקו. העירייה וחברת עמידר החלו לחזק בניינים והוקמו ארבע תחנות מידע, אבל התושבים עדיין מודאגים: "חיים על זמן שאול. ברעידה חזקה יהיו יותר קורבנות מכל מלחמות ישראל"

 

 

קשה היה שלא לזהות חשש בעיניהם של רבים מתושבי טבריה אתמול (ב'). לאחר סדרה של 15 רעידות האדמה שפקדו את העיר בשבוע האחרון, האחרונה שבהן אתמול אחר הצהריים, כל תזוזה קטנה שהם חשים מפחידה אותם. "עד עכשיו ידענו שיש לנו אויבים מצפון, ואויבים מדרום", אמר יאיר, תושב העיר, והוסיף בקריצה: "עכשיו גילינו שיש לנו אויב מתחת לאדמה".

 

ראש העיר יוסי בן דוד סייר במוקדים השונים שנפגעו, ואיתו מפקד מחוז צפון בפיקוד העורף אל"מ איציק בר וקצינים נוספים. בטבריה הוקמו ארבע תחנות מידע והסברה לתושבים, והעירייה פתחה קו חם לנפגעי חרדה. כל זאת בזמן שצוותים מטעם חברת עמידר והעירייה החלו לבצע תיקונים וחיזוקים למבנים שניזוקו.

 

במסגרת הסיכום שהושג בין העירייה לצבא הגיע אתמול בבוקר תגבור של צוות מהנדסים ויועצי קרקע של פיקוד העורף בכדי לסייע בביצוע סקר מבנים עירוני כולל שייתן תמונת מצב עדכנית וימפה את המבנים בעלי הסיכון הגבוה. צוות המהנדסים כבר החל לעבור בשטח בין המבנים שניזוקו ובהתאם לקריאות שהתקבלו על ידי התושבים במוקד העירוני.

 

נזקים לבניינים בטבריה:

נזק שנגרם למבנים בטבריה כתוצאה מרעידות האדמה (צילום: רועי רובינשטיין)
(צילום: רועי רובינשטיין)

נזק שנגרם למבנים בטבריה כתוצאה מרעידות האדמה (צילום: רועי רובינשטיין)
(צילום: רועי רובינשטיין)

נזק שנגרם למבנים בטבריה כתוצאה מרעידות האדמה (צילום: רועי רובינשטיין)
(צילום: רועי רובינשטיין)

סלאבה קולישקו (צילום: רועי רובינשטיין)
סלאבה קולישקו. "אם לא יחזקו - הבניינים יקרסו"(צילום: רועי רובינשטיין)

 

 

שני הרחובות שסבלו מהנזק הרב ביותר היו כליל החורש ושיזף הסמוכים. הטיח והצבע התקלפו מהקירות החיצוניים של חלק מהמבנים ברחובות וסדקים מעטרים אותם. ברחוב שיזף ניזוק עמוד תמך של אחד המבנים, דבר שהוביל לעזיבתן של שלוש משפחות שעברו להתגורר אצל קרובים מחוץ לעיר.

 

"גם הבניין שלנו נפגע מהרעידות", סיפר סאלבה קולישקו (37), המתגורר בבניין סמוך ברחוב כליל החורש. קולישקו, שעלה לישראל בשנות ה-90 עם אמו, הגיע לטבריה למה שנחשב אז פרויקטים חדשים למגורים, אבל רעשי האדמה גרמו להתפוררות הטיח והצבע מהקירות, והמבנים לא נראים חשים כלל וכלל.

 

"הסדקים בקירות אצלנו בבניין התרחבו בגלל הרעידות האחרונות", הוא מוסיף וטוען שהוא מאוד חושש לגבי העתיד: "ההרגשה היא שאני חי פה על זמן שאול, כי כולם אומרים שרעידת האדמה החזקה עוד תגיע. הגיע הזמן שיחזקו ומהר, כי אם לא - הבניינים יקרסו.

 

"אני לא מבין איך ההתחזקות מפני רעידות אדמה לא הופכת לנושא המרכזי שהמדינה מתכוננת אליו. האבסורד זה שהמדינה משקיעה מיליארדי שקלים על כיפת ברזל, מעיל רוח, החץ ושרביט קסמים, אבל הנזק יתגמד מול רעידת אדמה. בכל מלחמות ישראל לא היו כמויות הרוגים ופצועים כמו שתהייה ברעידת האדמה. אם הייתה לי אופציה הייתי עובר מכאן. מה יעזור לעיר הזו? אלוהים? ספק אם הוא קיים".

 

סיור של קציני פיקוד העורף בטבריה:

ביקור קציני פיקוד העורף עם יוסף בן דוד ראש עיריית טבריה (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

ביקור קציני פיקוד העורף עם יוסף בן דוד ראש עיריית טבריה (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

מירים פחימה (צילום: רועי רובינשטיין)
מרים פחימה. "הרעד נשאר בכל הגוף"(צילום: רועי רובינשטיין)
 

שכנתו מרים פחימה, המתגוררת ברחוב שיזף, סיפרה ל-ynet שבשל הרעידות האחרונות בעלה יושב שעות ארוכות מחוץ לבית מחשש שמשהו יקרה. "הרגשנו את הרעידות מאוד חזק", היא מוסיפה. "אני גרה בקומת קרקע ולמזלי בפעמים הראשונות תוך שנייה וחצי ברחתי החוצה. אבל הרעד נשאר בכל הגוף. ברעידה של אתמול בלילה ישנתי ובעלי ניסה להעיר אותי ולברוח מהבית. אנחנו מפחדים ומודאגים כי הבלוק שלנו לא יציב".

 

יעקוב פריש, המתגורר עם בתו אירנה, בעלה ושני ילדיהם בדירה הסמוכה, חושש מאוד גם הוא: "רק בשנה שעברה עשינו כאן שיפוץ בגלל הפחד מרעידות האדמה".

 

בשל העובדה שבחדר של הילדים נוצר סדק מהרעידות האחרונות, והוריהם חוששים שהמזגן שעל הקיר ייפול על אחת המיטות שלהם, הילדים ישנים בסלון הבית. "זה מפחיד אותי שהם ישנו בחדר", אומרת אירנה. "לכן אמרתי להם לישון בסלון, שהוא גם קרוב יותר לדלת הכניסה ולכן קל להם יותר לצאת ממנו בזמן רעידה".

 

לדברי המשפחה, ליד דלת הכניסה לבית מחכה כבר ארבעה ימים תיק בריחה ובו מים, תיק עזרה ראשונה ופנס, הכנה ליום שבו חלילה יצטרכו לנטוש בגלל רעש אדמה חזק. "בכל רעידה אנחנו שומעים בומים מתוך הקירות", מסכמת אירנה. "זה סוג של הדף שמאוד מלחיץ את כולנו, מעין בומים שאולי מסמנים את הסוף. אנחנו מרגישים לא בטוחים בבית. חברה שלי אפילו אמרה לי לישון עם נקניק קבנוס מתחת למיטה, שיהיה אם ניתקע פה".


פורסם לראשונה 09/07/2018 22:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי רובינשטיין
סדקים וצבע מתקלף. בניין בטבריה אחרי הרעידות
צילום: רועי רובינשטיין
מומלצים