שתף קטע נבחר

חשש בקהילה הגאה מחוק הלאום: "מאפשר אפליה בפועל"

בקהילה הגאה חוששים שהחוק, שצפוי לעלות להצבעה בשבוע הבא, יגרום לאפליית להט"בים כחלק מהאפשרות להקמת התיישבות קהילתית נפרדת. "יש אפשרות שימנעו מבני ובנות קהילת הלהט"ב להיכנס לאותה קהילה מדוברת רק על בסיס נטייתם המינית או זהותם המגדרית"

מצעד הגאווה 2018 (צילום: יאיר שגיא)
"פתח מסוכן להדרה של בני ובנות קהילת הלהט"ב". מצעד הגאווה בתל אביב(צילום: יאיר שגיא)

בקהילת הלהט"ב חוששים שחוק הלאום החדש, שראש הממשלה בנימין נתניהו מתכוון להעלות להצבעה בשבוע הבא, יגרום להפלייתם לרעה של חברי הקהילה הגאה. באחד מסעיפי החוק, שמגדיר התיישבות קהילתית נפרדת, אין התייחסות לאפליה על רקע נטייה מינית.

 

"אני כותב לך שורות אלה בכדי לשפוך אור על זווית אחרת שנגזרת מנוסח החוק ושעלולה לפגוע באופן ישיר במאות אלפי בני ובנות קהילת הלהט"ב בישראל, גם אם לא הייתה זו כוונת המחוקק ואף לא כוונתך", כתב אמש (יום ב') לנתניהו יו"ר המרכז הגאה וחבר מועצת עיריית תל אביב, איתי פנקס-ארד. את ניסוח חוק הלאום, נזכיר, הוביל ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד), הומוסקסואל מוצהר בעצמו, שמונה לעמוד בראש הוועדה המיוחדת של הכנסת שדנה בחוק.

איתי פנקס ארד על רקע המרכז הגאה (צילום: מוטי קמחי)
כתב מכתב לראש הממשלה. איתי פנקס-ארד(צילום: מוטי קמחי)

הוביל את ניסוח החוק. ח"כ אמיר אוחנה בדיוני הוועדה בראשותו (צילום: יואב דודקביץ) (צילום: יואב דודקביץ)
הוביל את ניסוח החוק. ח"כ אמיר אוחנה בדיוני הוועדה בראשותו(צילום: יואב דודקביץ)

בסעיף (7ב') לחוק, שהנוסח הסופי שלו נחשף אתמול, נכתב כי "המדינה רשאית לאפשר לקהילה, לרבות בני דת אחת או בני לאום אחד, לקיים התיישבות קהילתית נפרדת". לטענת פנקס-ארד, "המשמעות המרכזית של סעיף זה אמנם מתייחסת לאפשרויות החדשות שהחוק יספק עבור מי שיבקש להקים קהילה נפרדת, הסיכונים והביקורת על ההיבטים האלה ידועים ומדאיגים, אך בנוסף פותח פתח מסוכן להדרה של אוכלוסיות שלמות מאותה הקהילה על בסיס נושאים ומקורות שונים. החשש שאותו אני מייצג במכתבי זה, שאליו שותפים רבים מחבריי וחברותיי לקהילה הגאה בישראל, נוגע לאפשרות לייצר אפליה בפועל נגד בני ובנות קהילת הלהט"ב אשר ירצו להיכנס לאותה קהילה מדוברת ותימנע מהם האפשרות לעשות זאת, רק על בסיס נטייתם המינית או זהותם המגדרית".

 

עוד מציין פנקס-ארד כי "בנוסף לרכיב הלאום והדת בחוק שהוא בעייתי כשלעצמו, הנוסח הקיים בסעיף זה פותח פתח ברור ומסוכן לאפליה שלצערי מתקיימת נגדנו במקומות רבים בישראל. המאבק נגד האפליה הזו יצר הישגים רבים וחשובים בתחומי חיים מרכזיים בישראל – בצבא, במקומות עבודה, במערכת החינוך ובמערכת המשפטית - אולם הדרך לשוויון עודנה רחוקה ונתקלת בחומות של הומופוביה ושנאת האחר. ברם, חקיקה כל כך מובהקת בפוטנציאל שלה לייצר הדרה מוחלטת של הקהילה שלנו ממגורים במקומות שונים במדינה, היא חסרת תקדים ובלתי מתקבלת על הדעת".

 

בפנייה לראש הממשלה ושרי הממשלה כותב עוד פנקס-ארד כי "אתה ושרים בממשלתך מעלים על נס את האפשרות של הומואים, לסביות, טרנסג'נדרים/ות וביסקסואלים/ות לחיות בישראל בחופש ובכבוד יחסי, אולם נוסח חוק שכזה שיאפשר לכל מען דהוא למנוע מאיתנו לגור בכל מקום שנבחר, לא יאפשר לכם להמשיך ולטעון טענה זו. אפליה במקום המגורים על רקע נטייה מינית לא מתקיימת בשום דמוקרטיה מערבית ובוודאי שלא תעמוד במבחן המוסר והצדק".

 

 

עוד נחשף כי לעומת הנוסח הקודם של החוק, שבו נכתב כי השפה הערבית היא בעלת מעמד מיוחד ותונגש למוסדות הציבור, בנוסח הסופי לא נכתב שהיא תונגש למוסדות הציבור אלא שתוסדר בחוק מיוחד.

 

כדי להעביר את החוק דרוש רוב של 61 ח"כים ולכן לכל סיעות הקואליציה הועברה הודעה על עוצר יציאות וקיזוזים, והח"כים התבקשו לא לעזוב את הכנסת עד סוף השבוע הבא, השבוע האחרון למושב הכנסת.

 

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, קראה ליו"ר כולנו משה כחלון ולחברי מפלגתו שלא לתמוך בחוק הלאום. לדבריה, "חוק הלאום הוא חוק גזעני ומיותר שכל מהותו היא סיבוב של נתניהו על חשבון אזרחי ישראל הערבים ועל חשבון הדמוקרטיה הישראלית. לא בשביל זה הגעתם לפוליטיקה, אני קוראת לכם לא לשתף פעולה עם הטירוף הזה ולבלום את חקיקת חוק הלאום. זה בידיים שלכם, אל תקחו על עצמכם עוד כתם שחור בספר ההיסטוריה".

 

שלשום הביע ראש הממשלה בנימין נתניהו תקווה כי יצליח להעביר הן את חוק הגיוס והן את חוק הלאום עד לסיום מושב הכנסת הנוכחי. בנוגע לחוק הלאום אמר נתניהו כי המטרה היא להביא את החוק לאישור בשבוע הבא: "צריכים להגיע להסכמות". נתניהו אמר לראשי הקואליציה: "החוק הזה חשוב לנו, כמו שיש חוקים שחשובים לכם. אני מכבד את זה ותכבדו גם אתם".


פורסם לראשונה 09/07/2018 22:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
מצעד הגאווה באשדוד
צילום: רועי עידן
מומלצים