שתף קטע נבחר

5 עדיין לכודים: "אל הגשם, תרחם עלינו"

תאילנד מעודדת מחילוץ שמונה נערים מהמערה, ומקווה שהסיוט של ארבעת הנותרים והמאמן שלהם יסתיים כבר היום: "מתפללים שכל אחד ייצא משם"

 

 

 

מזג האוויר יקבע מתי ישוחררו ארבעת הנערים שעדיין לכודים במערה בתאילנד יחד עם מאמן הכדורגל שלהם. עד כה שוחררו שמונה נערים במבצע חילוץ מורכב, שהתנהל נגד השעון והמים.

 

ביומיים האחרונים חולצו ממערת תאם לואנג בצפון תאילנד ארבעה נערים בכל פעם. צוללנים של חיל הים התאילנדי ליוו את הכדורגלנים הצעירים במנהרות המוצפות והוציאו אותם מהמערה אחרי יותר משבועיים. משם הועברו להתאוששות בבית החולים.

חילוץ הילדים שנלכדו במערה בתאילנד (צילום: EPA)
הנערים שכבר חולצו(צילום: EPA)
 

הגשמים העזים שיורדים באזור מעלים חשש שמבצע החילוץ לא יסתיים היום. ראש צוות החילוץ והמושל האזורי, נרונגסאק אוסוטנקורן, נשאל אם מבצע החילוץ הבא יתבצע כבר היום ואמר: "זה תלוי בתוכנית של הצוללנים. קבענו תוכנית חילוץ לארבעה אנשים. אם רוצים להוציא חמישה במקביל אז צריך לשנות אותה". 

 

ראש צוות החילוץ הוסיף שהמחלצים הופכים למיומנים יותר, ושהחילוץ אתמול היה מהיר בשעתיים מזה שהיה שלשום. הוא הוסיף שהצוללנים צריכים הפוגה של 20 שעות לפחות בין מבצעי החילוץ, בעיקר כדי לחדש את אספקת החמצן בגלל הגשם העז שמציף את המערה.

חילוץ הילדים מהמערה (צילום: רויטרס)
פינוי לבית החולים(צילום: רויטרס)
 
חילוץ הילדים מהמערה (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

חילוץ הילדים מהמערה (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

חילוץ הילדים מהמערה (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

חילוץ הילדים שנלכדו במערה בתאילנד (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
אוסוטנקורן מבקש מפרה פירון, אל הגשם ההינדי, שלא להקשות על המחלצים. "אם אל הגשם יעזור לנו נוכל לעבוד מהר. אם לא זה יהיה מאתגר", אמר. הגנרל בונצ'ה דוריפאן, מפקד בצבא תאילנד שמשתתף במאמצי החילוץ, אמר שהוא מבקש מפרה פירון לנוח בשלושת הימים הקרובים כדי להשלים את המבצע. "תמשיך לרחם עלינו", מבקש הגנרל.

 

"תן ל'חזירים' (הנערים משחקים בקבוצת 'חזירי הבר') לצאת החוצה ולראות את העולם, לכל אחד מהם", אמר דוריפאן. הוא הסביר את תפילתו: "אני מתחנן לפרה פירון מכיוון שהשירות המטאורולוגי אמר שמהיום הגשם ימשיך לרדת. אם אני אבקש יותר מדי הוא עלול שלא לעזור לי. אז אני מבקש רק לשלושה ימים".

חילוץ הנערים מהמערה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
חילוץ הנערים מהמערה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

יום החילוץ השני החל ב-11:00 שעון מקומי ונמשך תשע שעות. הצוללנים הובילו את הנערים בדרך צרה באורך של יותר מ-4 ק"מ, שכלל בחלק מהזמן צלילה של הנערים במעברים הצרים ביותר במערה. שני צוללנים ליוו כל אחד מהנערים הלכודים בדרך החוצה.

 

לפי הרשויות שמונת הנערים שחולצו עד כה במצב טוב ובהכרה. בשלב זה הילדים מוחזקים בבידוד ולא פוגשים את הוריהם. לפי הרשויות הם אוכלים בינתיים דייסת אורז מכיוון שהם חלשים מדי לאכול אוכל מוצק. "אנחנו מאוד שמחים שהצלחנו להציל היום עוד ארבעה נערים. עכשיו הם בסדר", אמר ראש צוות החילוץ. "היום היה לנו מבצע גדול יותר, ואנחנו מיומנים יותר", הוסיף אוסוטנקורן.

הכנות לחילוץ הנערים מהמערה (צילום: gettyimages)
שואבים מים מהמערה(צילום: gettyimages)

הכנות לחילוץ הנערים מהמערה (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

צוות של 18 צוללנים נכנס אתמול למערה וקיבל סיוע מכ-80 אנשי צוות. המבצע הבא אמור להיפתח היום ב-16:00 שעון מקומי. ראש צוות החילוץ לא מתחייב אם המבצע הדרמטי שהעולם עוקב אחריו בעניין רב יושלם היום. "אני לא יכול לענות על זה כרגע. זה תלוי בתנאי מזג האוויר והתוכנית שלנו", אמר.

 

התנאים שאפשרו את תחילת מבצע החילוץ ביום ראשון – ירידת מפלס המים במערה, המוכנות של המחלצים ומצבם הגופני והנפשי של הנערים הלכודים – היו אתמול זהים. מפלס המים במערה ממשיך לרדת, כשאלפי משאבות מוציאות ממנה מים. התקווה שמחר הגשמים העזים לא יפגעו בהתקדמות שנעשתה בימים האחרונים, ושמבצע החילוץ יושלם.  


פורסם לראשונה 09/07/2018 23:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פינוי נערים שחולצו
צילום: רויטרס
מומלצים