שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  איזו הלוואה זולה יותר? בקרוב יהיה קל יותר להשוות

  לפני כניסתו הצפויה לתוקף של "חוק אשראי הוגן", מפרסם בנק ישראל הוראה שתחייב את הבנקים להציג ללקוח את עלות ההלוואה הכוללת בעת הצעת אשראי, מה שיקל את ההשוואה בין הצעות אשראי שונות. גופי האשראי החוץ בנקאיים טוענים כי אין כל בשורה לציבור הלווים, וההשוואה עדיין תהיה מורכבת

  הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל פרסם היום (ג') הוראה שנועדה להגביר את השקיפות בתנאי ההלוואות וקובעת פורמט אחיד ותמציתי שיוצג ללקוח, בדף הראשון להסכם אשראי, בעת לקיחת הלוואה.

   

  כיום, כמעט בלתי אפשרי להשוות בין הצעות הלוואה שונות, במיוחד כאשר לקוח מקבל הצעה מבנק ומגוף אשראי חוץ בנקאי במקביל, שכן ההצעות כוללות רק חלק מהעלויות המלאות שהלקוח צריך לשלם בגין ההלוואה, והן גם מוצגות באופן שונה.

   

  לפי בנק ישראל, ההוראה נועדה להקל על הלקוח בקריאת הסכמי אשראי, לאפשר לו להכיר את התנאים המהותיים של האשראי ולהשוות בין מוצרי האשראי המוצעים לו, ביתר קלות.

   

  בנק ישראל מזהיר: שיעור החובות הבעייתים במגמת עלייה

  כך הגיע בן 20 לחובות של חצי מיליון שקל

   

   (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
   

  בחברות האשראי החוץ בנקאיות טוענים, עם זאת, כי הפורמט הסופי שיוצג ללקוח עדיין אינו מאפשר עריכת השוואה פשוטה, מכיוון שאינו כולל את מכלול העלויות הנלוות להלוואה (כגון העמלות השונות). מציאות זו נובעת לדבריהם מכך שלבנק ישראל ניתנה סמכות וגמישות להגדיר מה יכלל בחישוב עלות ההלוואה - בעוד שלשאר הגופים החוץ בנקאיים, עליהם מפקחת רשות שוק ההון, נקבעו כללים ברורים ואחידים.

   

  בפיקוח על הבנקים טוענים מנגד, כי לקראת הוצאת ההוראה הם עמדו בקשר עם רשות שוק ההון, מתוך מטרה משותפת שגם הסכמי אשראי שלקוחות חותמים עם גופים חוץ בנקאיים, יערכו בפורמט זהה. בפיקוח מוסיפים כי רשות שוק ההון תפרסם בהמשך מתווה דומה של פישוט הסכמים.

   

  ההוראה, שהמועד האחרון ליישומה הוא אפריל 2019, מהווה חלק מדרישות "חוק אשראי הוגן", שיכנס לתוקפו בנובמבר 2018, ולפיו הוסמך הפיקוח על הבנקים לקבוע טפסים לגילוי פרטים בהסכמי האשראי השונים.

   

  החוק, שיכנס לתוקף באופן מלא בהמשך השנה, כולל מספר שינויים בנוגע להלוואות שמעניקים הגופים הפיננסיים. החוק מגביל, בין היתר, את תקרת האשראי בהלוואות לשיעור של עד גובה ריבית בנק ישראל, בתוספת 15% (לא כולל ריבית פיגורים). כמו כן מחייב החוק את הגופים הפיננסיים בגילוי נאות בתחומים שונים הנוגעים להלוואה.

   

  מיכה אבני, יו"ר איגוד חברות האשראי: "לצערנו, ההוראות החדשות של הפיקוח על הבנקים יאשרו להמשיך ולהעלים מהלקוחות את הריבית האמיתית שהם נאלצים לשלם. במקום ליצור שקיפות ללקוח ולייצר תשתית לתחרות בשוק האשראי למשקי הבית ולעסקים קטנים, חוק אשראי הוגן נתן לחתול לשמור על השמנת.

   

  "סבסוד הריבית על ידי עמלות דיפרנציאליות מנופחות זה הסוד השמור של המערכת הבנקאית. ההנחייה החדשה תאפשר לבנקים להציג תמונה מעוותת של המחיר האפקטיבי ללקוח כאילו מוכרים לו הלוואה בריבית נמוכה ו'בשקט בשקט' להכניס לו יד לכיס על ידי העמסת ריביות לתוך עמלות לא קשורות, שלא ישתקללו בטופס".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים