שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  העולם בראי הג'בקה

  הכל תלוי בתחזוקה, ובעיקר כשזה קשור לחוויות טובות ונעימות עם המכונית שלך

   

  בשיתוף ynet רכב חדש

   

  הכל תלוי בתחזוקה, וזה לא סוד. רק נסו לדמיין מה עובר על המכונית שלכם בקיץ הישראלי בו הטמפרטורה יכולה להגיע ל-40 מעלות בחוץ, והרבה יותר בתוך הרכב הנעול. וזה מרגיש כמו 50 מעלות בחוץ כי לח ודביק. בחורף הטמפרטורה מגיעה לעשר מעלות, ויש לנו ברד ולפעמים אפילו שלג מגיע לביקור חפוז. כל אלה משפיעים בצורה קיצונית על מצבה של המכונית שלנו, שלא לדבר על העמידה הממושכת בפקקים בימי חמסין ועוד מרעין בישין.

   

  הסבר לוח מחוונים ()
   

  אז מה עושים? מקפידים תמיד על תחזוקה נאותה. קודם כל נוזלים. וזה הכי חשוב. לוודא תמיד שהנוזלים שיש לנו במכונית מתאימים למפרט וממולאים בצורה הנכונה. ראשית שמן המנוע, אותו נוזל חיים של מכוניות שאחראי על שימון נכון לכל המכלולים, חייב להיות תמיד במפלס הנכון. חייבים גם להקפיד ששמן המנוע יהיה איכותי, יוחלף לפי הוראות היצרן וייבדק כראוי באופן תקופתי על ידי מרכז שירות מוסמך.

   

  הנה טיפ קטן שלא ידעתם: אל תבדקו את מפלס שמן המנוע בתחנת דלק. נכון, צוות התחנה רוצה לעזור (שזה אומר "למכור") אבל שמני מנוע לא נבדקים כאשר המנוע חם מיד אחרי נסיעה. צריך לתת לשמן זמן לשקוע. הטיפ החשוב ביותר לבדיקה של מפלס שמן המנוע היא לנסוע עם המכונית לפחות עשרים דקות. עד שהשמן חם. לאחר מכן צריך לעצור את המכונית במקום שיהיה מאוזן לחלוטין, לא בירידה או עליה. ואז יש לתת למכונית לנוח חמש דקות. לא פחות, כדי שהשמן יתנקז בתחתית המנוע. כעת יש לבדוק את מפלס השמן באמצעות המדיד: המדיד נכנס, השמן שעליו מוסר עם מטלית נקייה, ואז נכנס שוב לצורך מדידה. זהו מפלס השמן הנכון שאת רמתו המדויקת תמצאו בספר הרכב שבתא הכפפות.

   

  גם מפלס נוזל הקירור חשוב. נוזל הקירור הוא הנוזל שתפקידו להעביר חום מהמנוע לרדיאטור ומשם לאוויר. גם כאן חשוב מאוד להשתמש בנוזל קירור שעונה בדיוק על ההגדרה של היצרן, להחליף בדיוק בפרקי הזמן שעליהם ממליץ היצרן ולבדוק את נוזל הקירור מדי חודש. הנה טיפ חשוב נוסף: נוזל קירור בודקים במכונית אך ורק אחרי שהמכונית עמדה עם מנוע כבוי במשך שעה לפחות. ואם רוצים לקבל תוצאה ממש מדויקת, מומלץ לבדוק את מפלס נוזל הקירור בבוקר, אחרי שהמכונית עמדה כל הלילה כמובן מבלי להניע אותה. וכן, זה אומר שלא מומלץ לבדוק את מפלס נוזל הקירור בתחנת דלק או בכל מקום אחר שבודק כאשר המנוע חם.

   

  מעבר לכך, מומלץ ללמוד לדבר שפה חדשה: השפה של הרכב שלנו. מכוניות מודרניות כבר לא מחכות שהנהג שלהן ירגיש מתי משהו לא בסדר ואז ילך אל המוסכניק - מכוניות מודרניות יודעות לספר לנו מתי משהו לא בסדר באמצעות מנורות אזהרה. ויותר מכך – מכוניות מודרניות יודעות בחלקן גם לומר לנו בהודעה כתובה מה לא בסדר - בדרך כלל ככל שהמכונית יותר חדישה כך היא תדע לספר לנו יותר טוב בשפה פשוטה על צג המידע מה לא בסדר. לכן מומלץ לשבת עשרים דקות וללמוד את ספר הרכב, במקום להיתקע בכביש בלי תשובות.

   

  חלקן של הנורות ממש פשוט להבנה ודורש רק קריאה מהירה, וזה מה שיציל אתכם בדרך. נתחיל עם עקרון הרמזור: ירוק, צהוב-כתום, אדום. נורה ירוקה="הכל בסדר". נורה צהובה או כתומה מבקשת כי תגש עם הרכב למוסך בהקדם. נורה אדומה - עצור מיד! (במקום בטוח כמובן) מחשש לנזק לרכב.

   

  נורה חשובה היא למשל נורת תקלת מנוע, וזו שדורשת מעט הבנה. בדרך כלל היא מופיעה בצבע כתום, נראית כמו קובייה קטנה עם מכסה בצדה. אלה למעשה מאווררים והמנורה אומרת שיש תקלה במנוע ושיש לסור למוסך. לא תמיד צריך לסור למוסך, לפעמים אם המכונית חדישה, המכונית תיידע אם צריך להגיע למוסך מהר או להמשיך לנסוע ולקפוץ למוסך מחר.

   

  מנורה אחרת תיראה לילד קטן אולי כמו לווייתן שפולט סילון של מים, רק בלי הלווייתן. לא לדאוג, זה לא מובי דיק תחת מכסה המנוע, זו מנורה שמודיעה שצריך למלא מים בשמשות. עוד נורת חיווי ואזהרה שכדאי להכיר נראית כמו גלגל, כי היא באמת מתייחסת לגלגל. אבל התחתית שטוחה. מה זה אומר? פנצ'ר. ועוד מנורה אחת לקינות: כוס קפה. זו מנורה שיש במכוניות חדישות ומזהירה שנהגת לאורך זמן רב וממליצה לך לעצור לנוח. יש דגמים של מכוניות חדישות שמודדים את תנועות הראש של הנהג. ואם הוא עייף, הרכב יודיע לו שעדיף לעצור ולהתרענן. אבל זו כבר תחזוקת נהג.

   

  אחת הדרכים הבטוחות ביותר לדעת שהרכב שלכם הוא 100% היא לחיות עם רכב חדש וכזה שעלותו מכסה גם את הטיפולים ואת הביטוח. איך עושים את זה? ליסינג תפעולי פרטי סוגר את כל הפינות. בהתחלה משלמים מקדמה נמוכה, ואחריה תשלומים חודשיים המכסים את נושא התחזוקה. רוצים להחליף מכונית? אין בעיה! אפשר להחזיר את הנוכחית ולהתגלגל לעסקה חדשה לפי סוג הרכב שתבחרו - קטן כגדול.

   

  הצעות לרכב חדש וליסינג

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים