שתף קטע נבחר

נהגים, שימו לב: המשטרה החלה להפעיל רחפנים בכבישים

במקביל להשבתת מצלמות המהירות הנייחות ובעיצומה של הסערה בנוגע לאמינותן המפוקפקת - הציגה המשטרה את האמצעי החדש נגד נהגים עבריינים: רחפנים חדשים שיתעדו עבירות תנועה ממרחק של מאות מטרים. עם זאת, הרחפנים אינם יכולים למדוד מהירות

בעיצומה של הסערה בנוגע לאמינותן המפוקפקת של מצלמות התנועה הנייחות שחדלו לנפק דו"חות - הציגה הבוקר (יום ד') המשטרה אמצעי חדש לאכיפת עבירות תנועה - הרחפנים של אגף התנועה. עם זאת, הרחפנים החדשים אינם יכולים למדוד מהירות תנועה.

 

 

 

הרחפן המשטרתי החדש (צילום: דוברות המשטרה)
הרחפן המשטרתי החדש(צילום: דוברות המשטרה)
 

במשטרה אומרים כי במסגרת המאבק המתמשך בתאונות הדרכים, נכנסו בימים אלה לפעילות מבצעית רחפנים המצוידים במצלמות איכותיות ברזולוציה גבוהה המסוגלות לזהות עבירות תנועה ממאות מטרים באוויר. "היתרון היחסי ואופן ההפעלה הביאו להכנסתו של הרחפן שנחשב לכלי יעיל המאפשר נקודת תצפית ותיעוד ממעוף הציפור, הרחפן שרואה ואינו נראה מהווה כלי הרתעתי חשוב במלחמה בעבירות מסכנות חיים ובריונות בכביש", לשון הודעת המשטרה.  

 

עוד אמרו כי "יכולות הפעלה ייחודיות, מהיר, גמישות בהפעלה, ניידות, פריסה ארצית והרתעה מירבית הם רק חלק ממאפייני הרחפנים החדשים שהוכנסו בימים אלה לשורות אגף . המטרה, להילחם בתאונות הדרכים והנפגעים וכן להגביר את הביטחון וההרתעה בכבישים למען הנהגים הנורמטיבים שומרי החוק".

 

 

תיעוד העבירות המתבצע באמצעות מצלמת הרחפן מתורגם לדו"חות באופן מיידי בשטח תוך עצירת הנהג והפעלת הסנקציה מיד עם ביצוע העבירה. הפעלת הרחפנים תתבצע בפריסה ארצית וכן בצירי מיקוד בהם קיים ריבוי של תאונות דרכים ונפגעים. השוטרים שיפעילו את הרחפנים עוברים הכשרה ייחודית שנמשכת כמה שבועות וכוללת התמקצעות ושליטה בכלי תוך מתן דגש לחוקי התעופה, בסיום ההכשרה השוטר מקבל רישיון מטיס המסמיך אותו להטיס רחפן.

 

במשטרה סיכמו כי "אגף התנועה ממשיך לאכוף ביצרתיות תוך הכנסת אמצעים טכנולוגים המהווים שובר שיוויון במטרה לצמצם ככל שניתן את הנפגעים ותאונות הדרכים, ולמעשה לגרום לנהג הנורמטיבי לציית לחוק ולהביא לשינוי בתרבות הנהיגה". כאמור, ההודעה הזו מתפרסמת כאשר בדיקת מצלמות המהירות הנייחות נמשכת ומסתבכת לעדויות בעייתיות ואולי אף שקריות.

 

ביום שני הודיעה המשטרה במפתיע כי אילן כרמית, בכיר במכון התקנים הישראלי ומי שהעיד בעבר בבית המשפט כי בדק את אמינותן ואיכותן של מצלמות א'3 הדיגיטליות לפני הפעלתן המבצעית, חשוד כי מסר עדות שקר בבית המשפט.

 

לדברי המשטרה, כרמית, המכהן כעת כממלא מקום מנכ"ל מכון התקנים, נחקר לפני כחודשיים ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433. כרמית היה הסמכות המקצועית שאישרה את קבלת תו תקן למצלמות. הוא נקרא על ידי משטרת התנועה להעיד בבית המשפט בעכו בתביעה שמנהל עו"ד תומר גונן, שמייצג נהגים שטענו כי המצלמות אינן אמינות. במשפט, באולמו של השופט יעקב בכר, נחשף כי המדינה מעולם לא בדקה את המצלמות לפני שהכניסה אותן לשימוש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות המשטרה
הרחפן של המשטרה
צילום: דוברות המשטרה
מומלצים