שתף קטע נבחר

המל"ט חדר 10 ק"מ. צה"ל: חיכינו 15 דקות ויירטנו

ארבעה מטוסי קרב ושני מסוקים הוקפצו בעקבות חדירת מל"ט האיסוף מסוריה. בצה"ל אמרו שלא היה חמוש וציינו כי בדקו לאיזה מדינה הוא שייך, גם על רקע ביקור נתניהו ברוסיה: "עקבנו אחריו, הוא יורט כשהתנאים היו אופטימליים". שרידיו נאספו מאזור הכינרת

 

 

איך חדר המל"ט והגיע עד הכינרת לפני שיורט? בצה"ל מסבירים כי עקבו במשך 15 דקות אחרי כלי הטיס הבלתי מאויש שחדר מסוריה, ואמרו כי באותה העת עשו בדיקות, על רקע ביקור ראש הממשלה בנימין נתניהו ברוסיה. המל"ט חדר יותר מתשעה ק"מ לשטח ישראל, לפני שהופל על ידי טיל פטריוט ששוגר מהסוללה המוצבת באזור צפת. בעקבות חדירת המל"ט, נשמעה אזעקה ביישובים בדרום רמת הגולן ובעמק הירדן.

 

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, מסר כי המל"ט זוהה לפני שהגיע לאזור החיץ, השטח המפורז בין ישראל לסוריה: "זיהינו בסביבות 15:20 כלי טיס בלתי מאויש שטס לכיוון אזור החיץ ועקבנו אחריו. הוא זוהה לפני שחצה לאזור החיץ. ביצענו שורת פעולות למניעת חיכוך ופעולות הגנתיות כולל הקפצת ארבעה מטוסי קרב ושני מסוקי קרב והכנת סוללת הפטריוט. כשהבנו שיש תנאים אופטימליים לביצוע הפעולה יירטנו את כלי הטיס באמצעות טיל אחד של פטריוט".

שרידים שיגור טיל פטריוט בקיבות האון (צילום: מנחם אטיאס חוף האון)
"כשהבנו שיש תנאים אופטימליים - יירטנו את כלי הטיס". שרידים מהיירוט בקיבוץ האון שבעמק הירדן(צילום: מנחם אטיאס חוף האון)

שיגור טיל פרטריוט ברמת הגולן (צילום: יונית דהן)
"ניתן להעריך שזו לא פעולה מבצעית מכוונת נגד ישראל". שיגור טיל הפטריוט ברמת הגולן(צילום: יונית דהן)

תא"ל מנליס ציין כי מדובר ב"כלי טיס בלתי מאויש סורי למטרות איסוף שככל הנראה לא היה חמוש. אנו לא יודעים להגיד אם מדובר במשימה מכוונת או שהוא התברבר בדרכו. עקבנו אחריו ו'אחזנו' בו במשך 15 דקות לפני שיורט. הוא יורט 9.6 ק"מ בתוך שטח ישראל".

 

דובר צה"ל אמר כי "ביצענו שורת בדיקות לפני שיורט והוא יורט רק כשהיו תנאים אופטימליים לכך. כלי הטיס ביצע משימה במרחב הגולן, כולל אצל שכנינו, לפני שחדר לשטח ישראל. רצינו להבין לאיזה מדינה הוא שייך, גם על רקע הביקור בשעות האלה. ניתן להעריך שזו לא פעולה מבצעית מכוונת נגד ישראל. היה ניתן ליירטו בכל שלביו. עקבנו אחריו גם כשעבר בירדן". הוא הבהיר כי האירוע תואם עם רוסיה, שם כאמור שוהה נתניהו.

  

 

 

ירי טיל פטריוט מעל צפת (צילום: אלימלך גרסטל)
תיעוד ירי טיל פטריוט לפני כשלושה שבועות באזור צפת(צילום: אלימלך גרסטל)
 

שרידי המל"ט נפלו בקיבוץ האון שבעמק הירדן, וכוחות הביטחון מצאו חלקים מהם. כוחות משטרה גדולים, ובהם חבלנים, הגיעו למקום והחלו לאסוף את השאריות. מסוקי קרב של חיל האוויר חגים מעל הכינרת והחופים במקביל. כוחות הביטחון הינחו תושבים שמצאו שרידי יירוט לסמן אותם ולא להתקרב, ובמשטרה ביקשו "מכל כלי השיט הנמצאים באגם הכנרת לצאת מהמים בשל פעילות מבצעית".

 

לסיום אמר דובר צה"ל כי "אנו ערוכים זה כמה שבועות להפרות בגולן הסורי ופעלנו בנושא בשבוע האחרון. לא נאפשר הפרה של הסכם הפרדת האש מ-1974. האירוע יתוחקר ויילמד ומבחן המעשה עמדנו במשימה. השיקול כיצד ליירטו היה מבצעי".

 

המל"ט חדר מהצד הסורי של מאזור משולש הגבולות, אזור שבו מתגברת הלחימה של צבא אסד נגד המורדים המזוהים עם דאעש. זאת, לאחר כיבוש דרעא הנמצאת כמה עשרות ק"מ דרום מזרחית ממשולש הגבולות.

 

אורי, סטודנט המתגורר בקיבוץ האון אמר כי "סמוך לשלוש ורבע שמענו אזעקה ומיד פיצוץ. ראינו את העשן הלבן וחלקים שהתחילו להתעופף. היה קצת לחץ. אנשים התחילו לרוץ בתחתונים למקלט, אבל אחרי כמה דקות הכול נרגע. התחלנו למצוא חתיכות של הכלי שנפלו פה, והחבלנים הגיעו אחרי כ-40 דקות והתחילו לאסוף את השברים".

 

זיגי שרמן, שהיה בעבר רכז ביטחון בקיבוץ אמר גם הוא כי האזעקה והפיצוץ נשמעו בו זמנית. "התחלנו לראות חלקים מהמל"ט מתעופפים ונופלים", אמר. הוא סיפר כי החלקים התפזרו בכל הקיבוץ.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יונית דהן
פטריוט בשמי הצפון
צילום: יונית דהן
מומלצים