שתף קטע נבחר

נאס"א תבחן שיגור אסטרונאוט ישראלי שני לחלל

שר המדע אקוניס העלה בפגישה עם ראש נאס"א, שהתקיימה בירושלים , את האפשרות לשגר אסטרונאוט או אסטרונאוטית מישראל לחלל. האורח מסוכנות החלל האמריקנית אמר כי לנאס"א יש עניין בכך

נאס"א וסוכנות החלל הישראלית במשרד המדע ירחיבו את שיתוף הפעולה ביניהן - כך הכריזו אחר-הצהריים (יום ה') ראש נאס"א ג'ים בריידנסטין, שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס, מנהל סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע אבי בלסברגר ויו"ר סוכנות החלל הישראלית פרופ' יצחק בן ישראל. ההסכם נחתם במסגרת ביקורו הראשון של בריידנסטין בישראל.

 

שר המדע אופיר אקוניס יחד עם ראש נאס
שר המדע אופיר אקוניס יחד עם ראש נאס"א ג'ים בריידנסטיין בירושלים(צילום: חורחה נובומינסקי, לע"מ)

 

השר אקוניס העלה בפגישה את הרצון של ישראל בשיגור אסטרונאוט נוסף או אסטרונאוטית מישראל לחלל וראש נאס"א הסכים לבחון זאת והצהיר כי גם לנאס"א יש בכך עניין. השר אקוניס אמר לראש נאס"א כי "ההצהרה המשותפת שנחתמה היום מסמלת את העניין ההדדי בבניית היכולות המדעיות והטכנולוגיות בתחום החלל. העובדה שראש נאס"א בחר לקיים את ביקורו הראשון מחוץ לגבולות ארה"ב כאן בישראל, אומרת הרבה מאוד על הברית ההדוקה בין שתי המדינות וההערכה האדירה שרוכשים ליכולות הטכנולוגיות האדירות של ישראל גם בתחום החלל".

 

במסגרת ההסכם הביעו הצדדים נכונות לשתף פעולה בתכניות של נאס"א כגון תחנת החלל הבין-לאומית, בחקר היקום ובמדעי כדור הארץ, במדעי החיים, בחינוך למדע וכן בשימוש בננו-לוויינים, שבהם לישראל יש מומחיות ייחודית.

 

ראש נאס"א אמר כי לסוכנות החלל האמריקנית יש תוכניות לחזור לירח ולהישאר עליו בהתאם לחזון של הנשיא דונלד טראמפ. בין היתר אמר כי בנאס"א בוחנים אפשרויות לבנות סוג של ספינת חלל שתגיע קרוב לירח ושאליה יגיעו אסטרונאוטים כדי לחקור אותו. הפינה גם תשמש כשער שממנו יוכלו לצאת לחלל העמוק יותר. בריידנסטין אמר גם כי לא במקרה נבחרה בישראל כיעד הביקור הראשון שלו וכי יש לנאס"א עניין רב בטכנולוגיות הישראליות.

 

לסוכנות החלל הישראלית מספר הסכמים לשיתוף פעולה עם נאס"א, בהם גם הסכם לשימוש בחליפת הגנה מפני קרינה שפיתחה חברה ישראלית, בטיסות הניסוי הלא מאוישת של נאס"א למאדים, וכן תוכנית לשליחת מתמחים ישראלים למרכז המחקר "איימס" של נאס"א. בסוכנות החלל האמריקנית אף ציינו את השימוש הייחודי שהם עושים במערכת קירור תוצרת עין חרוד במסגרת המשימה של הרובר "קריוסיטי" במאדים.

 

מחר צפוי ראש נאס"א להרצות בפני תלמידים בירושלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חורחה נובומינסקי, לע"מ
השר אקוניס וראש נאס"א
צילום: חורחה נובומינסקי, לע"מ
מומלצים