שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  העירייה לבת 9 ממוצא אתיופי: "אמך לא יהודייה, לא תוכלי להיכנס לבית ספר דתי"
  תושב יבנה רצה לרשום את בתו לבי"ס ממלכתי-דתי. באגף החינוך שאלו: "הילדה יהודייה?", וכשהשיב שזוגתו אינה יהודייה - נאמר לו שמשרד החינוך לא מאשר רישום כזה. האב זועם: "רצינו שתלמד על שבת". העירייה: "אלה הנחיות המשרד". גורמים במערכת החינוך: "היהדות ההלכתית לא רלוונטית"

   

   

  הוריה של תלמידה ממוצא אתיופי, שמעוניינים להעביר את בתם לבית ספר ממלכתי-דתי ביבנה נענו בסירוב. הסיבה: אמה של הילדה אינה יהודייה לפי ההלכה. בשיחה מוקלטת נשמעת נציגת אגף החינוך בעירייה שואלת את אביה של התלמידה: "הילדה יהודייה?", ומהשיב בשלילה - זומן האב לשיחה אצל מנהלת אגף החינוך בעיר יחד עם זוגתו ובתם.

  התלמידה עם הוריה ()
  "זו ילדה בת 9 שהיא אזרחית לכל דבר ונולדה פה". האב היילו, הילדה וזוגתו

  בעיריית יבנה אמרו כי הם פועלים בהתאם לנוהלי משרד החינוך, אולם גורמים במערכת החינוך טענו מנגד כי "השאלה האם התלמיד יהודי או לא אינה רלוונטית בכלל, משום שאי אפשר למנוע מתלמיד ללמוד במוסד רשמי וציבורי בשל שאלת היהדות ההלכתית שלו". במקביל, גם מבדיקת ynet על אודות נוהלי הרישום לבתי הספר, עולה כי אין דרישה כזו.

   

  הילדה, בת 9, צפויה לעלות בשנת הלימודים הקרובה לכיתה ג'. "עכשיו היא סיימה ללמוד בבית ספר חילוני בעיר", מספר מהרט היילו, אביה של הילדה, שמגדיר את עצמו מסורתי. "אנחנו רוצים להעביר אותה לבית ספר ממלכתי-דתי כדי שיהיה לה יותר ידע על דת ומסורת". לדברי היילו, לפני חודשיים ביקשו ההורים מהעירייה להעביר את הילדה לבית ספר ממלכתי-דתי.

   

  "אתה מרגיש סוג ג'" 

  "לאחר שמילאתי טופס ושלחתי אותו לעירייה, לא קיבלנו מכתב תגובה לפנייה. לפני חודש פניתי טלפונית לעירייה ואמרו לנו שזה בטיפול ושהמכתב שמאשר את ההעברה יגיע. לפני שלושה ימים התקשרתי ואמרו לי שהפרטים של הילדה לא מופיעים במערכת. לא הבנתי איך זה קרה אז הלכתי לעירייה בעצמי, שם המנהלת אמרה שהילדה עדיין לא רשומה בבית הספר הדתי. שלשום, כשהתקשרתי, היא שאלה אותי אם הילדה יהודייה. אמרתי לה שאימא שלה לא יהודייה - אז היא אמרה לי להגיע בבוקר שלמחרת. כשהגעתי, היא אמרה שלצערה אי אפשר לרשום את הילדה לבית ספר דתי כי משרד החינוך לא מאשר זאת".

   

  מאז, מספר היילו, הוא חש פגוע במיוחד: "זו ילדה בת 9 שהיא אזרחית לכל דבר ונולדה פה, ועכשיו היא נתקלת בדבר כזה. זה מצמרר, ואתה מרגיש סוג ג'. אני ממש פגוע ואני גר בארץ הזאת כבר 26 שנה. כשאמרתי לה שאנחנו מעבירים אותה בית ספר כדי שתלמד על שבת ועל כל מיני דברים אחרים שקשורים ביהדות - היא מאוד שמחה שהיא עוברת לבית ספר חדש. עכשיו לא רוצים אותה שם".

   

  מעיריית יבנה נמסר בתגובה: "העירייה פועלת בהתאם להנחיות משרד החינוך הקובעות במקרה זה כי שילוב תלמיד או תלמידה במוסד חינוכי, בזרם דתי, ייעשה בהינתן שאם התלמיד או התלמידה תימצא בהליך של גיור. במנהל החינוך הבהירו לאביה של התלמידה כי יעשו לסייע ככל הניתן בהתאם לאפשרויות הקיימות".

   

  ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "הנושא מצוי בטיפול. המשרד יפעל כדי להבטיח את טובת הילדה".

   

  מהמטה למאבק בגזענות נמסר כי "הגזענות והאפליה ממשיכים להרים ראש נגד יוצאי אתיופיה, שחווים יחס מחפיר יום אחר יום. הפעם, תלמידה בת תשע נופלת קורבן לגזענות של מערכת החינוך הדתית בין העירייה למשרד החינוך. אי-קבלתה של הילדה ללימודים בבית ספר ממלכתי- דתי היא פסולה ועל משרד החינוך להבהיר את ההנחיות וההוראות בעניין ולא לאפשר מתן החלטות גזעניות ומפלות. אי קבלתה מהווה הפרה בוטה של החוק נגד גזענות ופגיעה קשה בזכויותיה האזרחיות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים