שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עלה בדרגה: האלוף הגאה המוצהר הראשון בצה"ל
  הפרקליט הצבאי הראשי, שרון אפק, הועלה היום לדרגת אלוף. בטקס בקריה אמר: "יש להבטיח שצה"ל יוכל למלא את ייעודו ולנצח, מבלי לוותר על ערכים של שלטון החוק"

   

   

  הפרקליט הצבאי הראשי, תת-אלוף שרון אפק, קיבל היום (ה') דרגת אלוף ובכך הפך לאלוף הגאה המוצהר הראשון בצה"ל. בטקס בקריה בתל אביב אמר כי "הקידום בדרגה מביא לביטוי את האחריות הגדולה של הפרקליטות הצבאית לפעול, כתף אל כתף עם המפקדים, על מנת להבטיח שצה"ל יוכל למלא את ייעודו ולנצח, מבלי לוותר על ערכים של שלטון החוק".

   

  "זו עבורי שליחות גדולה וזכות גדולה לשרת בצה"ל ולתרום למערכת הביטחון", אמר אפק בטקס בלשכת הרמטכ"ל, "אני חושב שכולנו יכולים להיות גאים בכך שגם בתקופות הלחימה המורכבות והקשות ביותר, צה"ל הקפיד, ועודנו מקפיד, לצעוד בנתיבי החוק והמשפט. המחויבות הזו של צה"ל לחוק ולמשפט היא מקור עוצמה ולא חולשה. היא מאפשרת לנו לפעול כצבא-עם ממלכתי במדינה דמוקרטית ולשמור על אמון הציבור" .

   

  טקס הענקת דרגת אלוף לתא
  (צילום: דובר צה"ל)

  מלבד הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, נכחו בטקס שר הביטחון אביגדור ליברמן, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וחברי פורום המטה הכללי.

   

  אלוף שרון אפק, מכהן כפרקליט הצבאי הראשי בשלוש השנים האחרונות וימשיך לכהן בתפקיד זה. הוא עמד בעין הסערה בפרשת אלאור אזריה שהורשע בהריגת מחבל פצוע, וריצה עונש מאסר. תא"ל אפק היה זה שהוביל את ההליך המשפטי נגד אלאור אזריה. "אני בטוח שהדרך שבה פעלנו תעמוד במבחן הזמן", אמר על המשפט. "לחלק מהציבור קשה לעכל מקרה שבו מעמידים לוחם לדין. במקרה הזה, בזמן שהמחבל ניסה לדקור חיילים, היה מותר והכרחי לירות בו. אבל אסור היה לאזריה לירות בו 11 דקות מאוחר יותר, כשהיה כבר מנוטרל".

   

  הוא גם ניהל את ההליך המשפטי נגד תא"ל אופק בוכריס. "המסר של צה"ל ושל הרמטכ"ל הוא אפס סובלנות כלפי כל מקרה של פגיעה או הטרדה מינית, יהיו דרגתו ומעמדו של הפוגע אשר יהיו", אמר תא"ל אפק בנושא. "המסר בעניין הזה חד וברור. ההתנהלות מרגע גילוי החשדות כלפי בוכריס תאמה את הגישה הזאת".

   

  הרמטכ"ל אמר בטקס: "נדמה לי שעם השתנות האיומים בעשורים האחרונים זה הפך לתפקיד מרכזי יותר ומורכב יותר. אנחנו כבר לא מתמודדים מול צבאות עם כללים ועקרונות, אנחנו מתמודדים במציאות הרבה יותר מורכבת גם בצפון, גם בדרום. זה אפיין את העשורים האחרונים ומאפיין גם את המצב הנוכחי שאנחנו מתמודדים איתו, גם ביהודה ושומרון, גם מול האויב בצפון, גם מול האויב בדרום גם בשגרה.

   

  טקס הענקת דרגת אלוף לתא
  (צילום: דובר צה"ל)

  טקס הענקת דרגת אלוף לתא
  (צילום: דובר צה"ל)

   

  "בשלושת החודשים האחרונים עמדנו בפני אתגרים כבדים מאוד בניסיון לממש את הייעוד והמשימות שלנו - להגן על המדינה, למנוע חדירות לשטחינו, אל מול מה שנראה כהפגנות המוניות תמימות שבחסותן מתבצעות פעולות טרור. דבר שמאוד מאפיין את שרון זו לא רק ההערכה ממערכת המשפט ומקולגות במטה הכללי, אלא גם משדרת הפיקוד בצה"ל בכל הרמות, אני חושב שזה מעיד על ההערכה העצומה, היכולת גם המשפטית וגם האנושית להיות קשוב למפקדים ומצד שני לנקוט עמדה במקום שצריך ללא מורא, על-פי שיקול הדעת המשפטי-ערכי שרואה את המשפט, רואה את המציאות המורכבת ורואה את טובת הצבא והמדינה. שרון מבצע את התפקיד בהצטיינות רבה, בשכל טוב ובאומץ לב ואני מאחל לכולנו את המשך הדפוס הזה". 

   

  היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אמר כי "הענקת הדרגה לשרון מייצגת שלוש משמעויות מרכזיות מבחינתי. ברמה המוסדית, הענקת הדרגה מבטאת את חשיבות ערך שלטון החוק בצה"ל והכרה בחשיבות עצמאות מוסד הפרקליט הצבאי הראשי. במישור המקצועי, מדובר בהבעת אמון אישית בקצין מוערך, בעל הישגים רבים, ובנושאים בעלי חשיבות לאומית, שהוכיח בשלוש השנים האחרונות עצמאות, עמוד שדרה ערכי ומקצועיות. לבסוף, במישור האישי, מעבר ליכולות המקצועיות הגבוהות המאפיינות אותו, מדובר באדם בעל סגולות יוצאות דופן, ועל כן הוא ראוי בזכות לדרגה אותה קיבל היום מהרמטכ"ל ושר הביטחון".

   

  השר ליברמן אמר כי "העולם משתנה כל הזמן, ולצד חזית המלחמה וחזית העורף מתפתחת חזית שלישית - משפטית. האלוף אפק, בשנים הקרובות תצטרך להוביל את המאבק המשפטי אל מול האתגרים המתפתחים בזירה הבינלאומית, כפי שראינו בוועדת גולדסטון, ועדת פאלמר וועדת שייבס. כולנו מאחלים לך הצלחה".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים