שתף קטע נבחר

האיש שהחזיר את כרים הביתה: "התקשרתי למשטרה ואמרתי - קלנסווה בידינו"

השיחה הראשונה מהמשטרה, מריחת הזמן של המתווכים ברמאללה, שלושה ימים של מו"מ מורט עצבים - והרגע שבו ראה את כרים הקטן. בריאיון מיוחד ל-ynet בביתו מספר חאג' כריים ג'רושי על הרגעים המרגשים והדרמטיים: "חשבתי כל הזמן על אמא שלו שמחכה לו"

 

 

 

הדמות המרכזית שעמדה מאחורי הסוף הטוב לדרמת חטיפת הילד כרים ג'ומהור בן ה-7 מקלנסווה, הוא חאג' כריים ג'רושי. בשלושת הימים האחרונים נסע ג'רושי כמה פעמים לאזור רמאללה, שם שהה הילד החטוף, עד שהיום (ו') אחז את כרים בידיו. "התרגשתי, יש לי נכדים כמוהו", סיפר ג'רושי בריאיון מיוחד ל-ynet בביתו.

 

 

כרים ג'ומהור ()
כרים ג'ומהור על ידיו של ג'רושי

למרות המאמצים של המשטרה, אלמלא פעילותו של כריים ג'רושי, הידוע כמגשר, ספק אם הילד היה חוזר. במשטרה טענו כי "לחצו" על החוטפים, אולם רק בגלל האמון שנוצר בין ג'רושי למתווכים ברמאללה, הסוף היה טוב.

 

חאג' כריים ג'רושי (צילום: אבי מועלם)
חאג' כריים ג'רושי(צילום: אבי מועלם)

כבר ביום שלישי בערב, מעט אחרי החטיפה, פנו גורמים במשטרה לכריים ג'רושי וביקשו את עזרתו: "שאלו אותי אם שמעתי על הילד שנחטף. אמרתי להם לא, אמרו לי 'תבדוק'. ביקשתי מהאנשים שלי שיתחילו לברר, ואז התברר לי שבאמת הילד נחטף והוא כנראה ברשות הפלסטינית".

 

הפגנה ליד תחנת קדמה כביש 444 ()
ג'רושי: "כועס על הפוליטיקאים הערבים, יודעים רק לבקר"

מאז התחילה סאגה של נסיעות הלוך ושוב לשטח A. "ידעתי שאני אחזיר את הילד בחיים. האמנתי בזה, אבל זה היה קשה. בפעם הראשונה שהייתי שם, אמרו לי 'אתה תראה את הילד עוד חצי שעה, עוד שעה', וככה משכו אותי. אחרי זה אמרו לי תחזור הביתה, הילד יגיע אליך הביתה. חיכינו, אבל זה לא קרה.

 

"חזרנו שוב אתמול לרמאללה כדי לדבר עם האנשים. אמרתי להם 'חבר'ה, לא מדובר פה ברכב גנוב, מדובר בילד'. הבעיה שכולם פחדו להתעסק עם זה".

 

- היה שלב שבו דיברו איתך על כסף?

"איתי לא דיברו על כסף. אני יודע שבהתחלה עם האבא דיברו על כסף (לפי העדות - ביקשו ממנו 4 מיליון שקל - א"ס), אבל הוא אמר להם שאין לו את הכסף כדי להחזיר את הילד. אני רק חיפשתי את הדרך להחזיר אותו לאמא שלו כמה שיותר מהר. יש לי נכדים כמוהו, זה דבר לא מקובל. כל המגזר הערבי היה בשוק שקרה מקרה כזה. נראה לי שאפילו החוטפים לא חשבו שזה יקבל תהודה שכזאת".

 

חאג' כריים ג'רושי (צילום: אבי מועלם)
"כולם פחדו להתעסק עם זה". ג'רושי(צילום: אבי מועלם)

- אז למה זה לקח כל כך הרבה זמן?

"תבין, כולם פחדו להתעסק עם זה. ניסו לעזור גם ברשות הפלסטינית, אבל לא ממש הצליחו. המשטרה לחצה מסביב, אבל היה ברור שצריך להיות פה משהו של אמון".

 

- ראית את הילד בחיים? היה רגע שפחדת שכל המהלך לא יצליח?

"האמת שאתמול בלילה כבר חששתי, כי אמרו לי פעם אחר פעם שיחזירו אותו, אבל אחרי המעצרים שהמשטרה עשתה נעצר המשא ומתן איתם וחזרנו הביתה. בשלב הזה לא הייתי אופטימי, אבל לפנות בוקר קיבלתי טלפון ואמרו לי לבוא שוב. נסעתי עם האנשים שלי לשם ושוב התחלנו לדבר, עד שבסוף החזירו את הילד".

 

חגיגות לקראת חזרתו של הילד כרים ג'ומהור ()
החגיגות בקלנסווה עם היוודע על שחרורו של כרים

- מה היה ברגע שראית אותו פעם ראשונה?

"ואו זה היה מרגש, מרגש מאוד. חשבתי כל הזמן על אמא שלו שמחכה לו וממש התרגשתי שזה קרה. הדבר הראשון שעשיתי היה להתקשר למשטרה ולהגיד להם 'קלנסווה בידינו'".

 

לאחר שלקח את כרים הקטן, ג'רושי החזיר אותו ברכב למשטרה, למשרדי היחידה המרכזית (ימ"ר) של מחוז מרכז ברמלה, שם חיכו לו כל הקצינים הבכירים, בהם מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך ופמלייתו, שבאו לראות מקרוב את המהלך.

 

משפחת ג'רושי מזוהה לרוב עם משפחות הפשע, ועל כך הוא מתקומם: "יש עבריינים בכל מקום - בחולון, בבת ים, בראשון לציון. כך גם אצלנו, אבל במשפחת ג'רושי יש הרבה עורכי דין, רופאים ואנשים שומרי חוק, וככה צריך להתייחס אלינו. אנחנו המגשרים, עובדים שנים בתחום הזה. זה לא פעם ראשונה שעסקתי בהחזרה של חטופים, אבל הפעם הראשונה שהתעסקתי עם ילד. אני כן כועס על הפוליטיקאים הערבים שיודעים רק לבקר ולא עושים כלום בעניין".

 

כרים נחטף מפתח ביתו ביום שלישי השבוע לאחר שרעול פנים יצא מרכב ופיתה אותו להיכנס עמו. ילד נוסף, ככל הנראה קרוב משפחתו של כרים, ששיחק עמו באותו הזמן נכנס בריצה לביתו והזעיק את בני המשפחה בעקבות החטיפה.

 

אביו של כרים, ג'בר, אמר כי חוטפיו דרשו ממנו תשלום של ארבעה מיליון שקל תמורת בנו. המפכ"ל רוני אלשיך קיים במהלך הלילה הערכת מצב מיוחדת בנושא ואמר כי האחריות על ביטחונו מוטלת על הרשות הפלסטינית. השב"כ הפעיל יכולות טכנולוגיות מתקדמות בשילוב עם מודיעין אנושי על מנת לסייע למשטרה לגבש תמונת מודיעין לגבי מיקומו של כרים ועל החשודים האפשריים באירוע.

 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בירך על שחרורו של כרים ואמר "אני מודה למשטרת ישראל ולכל היחידות שהפעילו את כל יכולותיהם כדי לאתר את כרים ולהחזירו לחיק משפחתו ללא פגע. אני מקווה שהחוטפים יהיו מאחורי סריג ובריח במשך שנים רבות".

 

המפכ"ל אלשיך אמר כי שחרור הילד אמנם מרגש אך כי מדובר "בתחילת הדרך בבניית כתבי אישום - כדי שכולם ישלמו את המחיר וכדי לייצר הרתעה אל מול מעשים כאלה בעתיד". הוא הוסיף כי "לא יעלה על הדעת שכאשר ישנו סכסוך כספי הדברים מתגלגלים לחטיפת ילדים, זה לא יכול להתקיים במדינה נורמטיבית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
חאג' כריים ג'רושי
צילום: אבי מועלם
מומלצים