שתף קטע נבחר

נשבר "מאזן האימה המדומה" שיצר חמאס

התקיפות של צה"ל שהחלו בשעות הלילה מאותתות לחמאס כי כללי המשחק השתנו - והוא אינו יוכל לשבש מעתה את חייהם של התושבים ביישובי עוטף עזה. בכל מקרה, צה"ל מוכן וערוך להסלמה - שעשויה להסתיים בסיום שלטון חמאס ברצועה

הדרג המדיני וצה"ל אינם מוכנים להמשיך לשחק יותר לפי הכללים החדשים ללוחמת הטרור והתודעה שקבע חמאס בשבועות האחרונים. הלילה, הבוקר וגם בשעות הצהריים (שבת), במכות מכוונות על יעדים אסטרטגיים של חמאס, אותת צה"ל לארגון הטרור ברצועה: "הסבלנות שלנו פוקעת. אם תמשיכו לפעול על פי כללי מאזן האימה המדומה שאתם חושבים שיצרתם עם צה"ל - אתם טועים טעות שתעלה לכם ביוקר".

 

 

צה"ל מוכן וערוך להסלמה ובסוף הסבב הקרוב חמאס עשוי לאבד את השלטון ברצות עזה. צה"ל אינו מסתיר את המוכנות שלו: סוללות כיפת ברזל כבר הוצבו והן ערוכות למערכה נוספת ברצועה.

 

אפשר להעריך שחמאס עשוי לגלות שהלילה, לאחר ששוגרו למעלה מ-30 רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי עוטף עזה, הוא חצה קו אדום. ייתכן שאירועי הלילה יוציאו לדרך, במוקדם או במאוחר, "סיבוב עזתי נוסף", שחמאס כלל אינו רוצה בו. אבל הוא יקרה מפני שחמאס שבוי ברטוריקה של עצמו ובעיקר מפני שהוא נואש והוא אינו רואה מוצא אחר למצבו ולמצב תושבי הרצועה, מלבד עוד סבבים רווי דם והרס שיטרפו את הקלפים ואולי יביאו להסדר.

 

התקיפה ברצועת עזה ()
תקיפה ברצועת עזה, בשעות הצהריים

 

למעשה, שני הצדדים אינם רוצים במלחמה, אבל הם כעת קרובים אליה יותר, מפני שחמאס אינו מסוגל לפתור את המצב בדרכים אחרות והוא יורה לכל הכיוונים, במטרה לפרוץ את המבוי הסתום שהוא נקלע אליו. ישראל דווקא גילתה איפוק וסבלנות במשך החודשים האחרונים, אבל הסבלנות עומדת לפקוע.

 

חשוב להבין בהקשר הזה מה הן האסטרטגיה וקווי הפעולה של שני הצדדים:

חמאס, כאמור, נמצא במצוקה מכל הבחינות, כולל הזרוע הצבאית שלו ולכן הוא מנסה לתגבר כעת את מה ש'הולך לו', את טרור בלוני התבערה ואת צעדות השיבה שבהן הוא משלב מטעני נפץ. אותן צעדות סמוך לגדר עם ישראל מעניקות לו תהודה חיובית בתקשורת ובזירה הבינלאומית.

 

על שני אמצעים אלה הוסיף כעת חמאס מרכיב צבאי נוסף והוא ירי פצצות מרגמה ורקטות לעבר הנגב המערבי, כל אימת שהתגובה של צה"ל חורגת מסף מסויים של נזק חומרי שחמאס מוכן לספוג.

 

נחל עוז ()
שרידי פצמ"ר באחד היישובים בעוטף עזה

 

במקרים שבהם מתגובת צה"ל נהרגים פלסטינים או כשמושמדים נכסים אסטרטגים חשובים כמו מנהרות תקיפה, חמאס מגיב בירי פצמ"רים ורקטות לעבר הנגב המערבי. חמאס לא עשה זאת במשך ארבע שנים מאז "צוק איתן" ועד אפריל השנה. המטרה של מפקד הזרוע הצבאית של חמאס, יחיא סינוואר, היא לא כל כך להרוס ולהרוג ישראלים ולפגוע ביישובים, מזה הוא מנסה להימנע כיוון שהוא יודע בוודאות שהדבר יביא לכניסה של צה"ל לרצועה. לכן, הוא פשוט מבקש לשבש את השיגרה בעוטף עזה, להריץ את התשובים כמה פעמים בלילה למקלטים ולגרום לתושבי היישובים בנגב המערבי לבטא את כעסם על הממשלה בירושלים.

 

 באמצעות כלים אלו חמאס מנסה לייצר מלחמת תודעה שתתיש את תושבי עוטף עזה, אך לא תצדיק כניסה ישראלית לרצועה. נוסף על כך, בחמאס מעריכים שישראל ממוקדת כעת במאמץ להרחיק את האיראנים מסוריה ולכן היא לא תרצה לפתוח חזית פעולה נוספת ברצועת עזה.

 

האירועים ביממה האחרונה מדגימים היטב את האסטרטגיה של חמאס, אותה הוא מכנה "מאזן אימה עם ישראל'. אתמול נפצע קצין צה"ל ממטען על הגדר, צה"ל הרג פלסטיני שניסה לחתוך את הגדר ולחדור לשטח ישראל. צה"ל לא הסתפק בכך ובלילה תקף נכסים משמעותיים של חמאס, בעיקר מנהרות התקפיות שאמנם לא חדרו לשטח ישראל, אך הן נועדו בסופו של התהליך לחצות את הגדר לישראל. בנוסף לכך תקף צה"ל אתרים בעומק הרצועה, שמהם משגרים את בלוני ההליום, שאליהם מוצמדים מטעני תבערה ונפץ.

 

שיגור בלון תבערה הפגנה פלסטינים ב עזה הצתה אש נזק ל עוטף עזה שריפה (צילום: AFP)
בלון תבערה ששוגר אתמול מהרצועה(צילום: AFP)

 

באתרים שהותקפו מאוחסן גז ההליום ואליהם מגיעים הצעירים והנשים, בעידוד חמאס, על מנת לקשור אליהם את האבוקות שנועדו להבעיר שטחים בישראל. אף פלסטיני לא נהרג עד כה באותן תקיפות, אבל בהתאם לאסטרטגיית "מאזן האימה של חמאס", הארגון הגיב בירי פצמ"רים ומעט מאוד רקטות לשטח ישראל.

 

בסך הכול שוגרו 29 פצצות מרגמות ושתי רקטות מסוג קטיושה 107 מ"מ. הירי בוצע באמצעים ובאופן שברור היה שמטרתו אינה לפגוע בישראלים ולא לגרום לנזק, אלא "לטרטר" את תושבי עוטף עזה, לשבש את שגרת חייהם ובטווח הארוך לגרום להם לעזוב את היישובים שבהם הם מתגוררים.

 

את המשחק הזה, צה"ל בהחלטת הקבינט המדיני, אינו מוכן לשחק יותר. זו המשמעות של התקיפות ביממה האחרונה והמשמעות של המצב שנוצר. במערכת הביטחון אומרים שמוטב שחמאס יעשה הערכת מצב מחודשת ויבין שישראל אינה מוכנה לשחק את המשחק על פי הכללים שהוא קבע. בירושלים ובקריה בתל-אביב אומרים כי כדאי שחמאס יבין שהוא טועה לפני שיקבל הוכחה כואבת - שתהיה בלתי הפיכה עבורו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים