שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: AFP
  חמאס ביצע את הירי לעוטף: "אם יורחב טווח הירי - כולם יצטערו"
  קצין בכיר בחיל האוויר סיפר כי סוללות כיפת ברזל פרוסות בצורה נרחבת בדרום ויירטו מאז הלילה 20 פצמ"רים ורקטות. לדבריו, חמאס היה עם האצבע על ההדק והגביל את עצמו לירי לטווח של עד 10 ק"מ מגבול הרצועה. "אנו ערוכים לאפשרות שירחיב את הירי", אמר הקצין שהוסיף: "השמדת מפקדת גדוד אל חמאס - סמל עם מסר משמעותי"

   

  פריסת שיא של חיל האוויר בזירה הדרומית, בהגנה ובהתקפה: מערך ההגנה האווירית של צה"ל ממקד את מירב המאמצים בימים אלה נגד איומי הירי מרצועת עזה, במקביל למתיחות הנמשכת בצפון שכללה שיגורי טילי פטריוט לעבר שלושה מל"טים שהגיעו לרמת הגולן מסוריה, בשבועיים האחרונים. סוללות כיפת ברזל שפרוסות בצורה נרחבת בדרום יירטו לפחות 20 פצמ"רים ורקטות ששוגרו מאז 01:30 לפנות בוקר והיו אמורות להתפוצץ בשטח בנוי בישובי העוטף. פצמ"רים בודדים נפלו בתוך יישובים והסבו נזקים, אך ללא לנפגעים בנפש.

   

  קצין בכיר בחיל האוויר אמר כי תוצאות היירוטים טובות ודומות לאחוזי ההצלחה הגבוהים שהיו בעמוד ענן ובצוק איתן: "חמאס מגביל עצמו לירי לטווח של עד 10 ק"מ מגבול הרצועה, והוא, כמו גם הארגונים האחרים, יצטערו אם ירחיבו את טווחי הירי, אך אנו ערוכים גם לאפשרות הזו. ביצענו את התקיפה האווירית הנרחבת ביותר ברצועה מאז צוק איתן, נערכנו לאירוע הזה בשבועות האחרונים וקבענו את עיתויו".

  כיפת ברזל מיירטת שיגור מרצועת עזה (צילום: אבי רוקח)
  מיירט של כיפת ברזל משוגר לעבר רקטה(צילום: אבי רוקח)

  הקצין התייחס גם להשמדת מפקדת גדוד של חמאס על-ידי מטוסי חיל האוויר. "גדוד בית לאהיה של חמאס נמחק, וזה סמל עם מסר משמעותי. האירוע עדיין בעיצומו ומטרתו להשיב את הביטחון לתושבי הדרום".

   

  מאז תחילת הלילה נשמעו בעוטף עזה יותר מ-130 אזעקות צבע אדום ולדברי הקצין הבכיר חמאס ירה כ-90 פצמ"רים או רקטות: "אלה שפגעו ביישובים לא הסבו נזק משמעותי ולא ניתן להבטיח הרמטיות מלאה גם להמשך. חמאס לא מבדיל בירי שלו בין שדרות למוצב צבאי. אנו ערוכים להתרחבות הירי לאזורים נוספים. יש לנו משימות גם בצפון ומרכז הכובד שלנו כרגע הוא מול הרצועה".

   

  משעות הלילה החריד גל אזעקות את אזור עוטף עזה והסביבה במסגרת הסלמה מחודשת בגבול רצועת עזה. לא פחות מ-130 אזעקות נשמעו מאז השעה 01:35. מאז החלו התרעות צבע אדום להישמע ברחבי עוטף עזה הלילה ועד 06:15 נרשמו 64 אזעקות.

  נפל של רקטה בקיבוץ בדרום (צילום: בראל אפרים)
  נפל של רקטה בקיבוץ בדרום(צילום: בראל אפרים)

  איזנקוט בהערכת המצב באוגדת עזה (צילום: דובר צה
  הרמטכ"ל איזנקוט באוגדת עזה(צילום: דובר צה"ל)

  השקט נשמר עד השעה 13:15, אך אז התחדש הירי במקביל לתקיפות נרחבות שביצע צה"ל ברחבי רצועת עזה. דובר צה"ל רונן מנליס הגדיר את גל התקיפות כרחב ביותר באור יום מאז מבצע צוק איתן לפני ארבע שנים. כל זאת לא מנע את המשך ירי הרקטות והפצמ"רים ויותר מ-70 אזעקות נשמעו. מאז האזעקה האחרונה בשעה 17:05, השקט נשמר, אך הוא חודש עם אזעקה נוספת. כיפת ברזל יירטה לפחות 10 רקטות ופצמ"רים מאז שעות הלילה. מלבד נזק ללול, לא נגרם נזק ולא היו נפגעים. במקביל, גם השריפות כתוצאה מהפרחת עפיפוני תבערה ובלוני נפץ נמשכו היום. 11 שריפות פרצו היום, כולל שתיים ביער גברעם, ובכולן הושגה שליטה.

   

  ירי בוצע לעבר כוח צה"ל שפעל בגזרה הדרומית ליד הגדר. לא היו נפגעים ובצה"ל הבהירו כי לא מדובר בירי של טיל נ"ט. בתגובה ירה טנק של צה"ל לעבר מקור הירי מזרחית לחאן יונס. שני פלסטינים נפצעו ומצבם לא ידוע. פלסטיני נוסף נפצע מירי טנק מזרחית לשכונת תופאח בעיר עזה. דובר צה"ל מסר כי הותקפה גם חוליית משגרי פצצות מרגמה בצפון רצועת עזה. בעקבות המצב בדרום יתכנס מחר הקבינט בשעה 12:30. שרי הקבינט קיבלו כבר בלילה עדכון טלפוני על התקיפה הצפויה של צה"ל.

   

  הרמטכ"ל גדי איזנקוט קיים הערכת מצב באוגדת עזה בהשתתפות מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי, ראש אגף המבצעים, אלוף אהרון חליוה, מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף יהודה פוקס ומפקדים נוספים. בהערכת המצב הוצגה פעילות הכוחות ומוכנותם להגברת עוצמת הצעדים המבצעים ככל שיידרש.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבי רוקח
  שיגור של מיירט כיפת ברזל
  צילום: אבי רוקח
  מומלצים