שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נפתח תיק רצח של שחור מ-1955: "שיקרתי, הוא לא נגע בי"
  לפני 63 שנה הזדעזע העולם מהרצח האכזרי של אמט טיל, נער בן 14 שאישה לבנה טענה כי תקף אותה מינית. רוצחיו זוכו, אמו התעקשה שגופתו המושחתת תוצג לציבור – ורק אשתקד הודתה המתלוננת: "הוא לא עשה לי כלום"

  משרד המשפטים האמריקני פתח מחדש את תיק החקירה סביב רצח הנער האפרו-אמריקני אמט טיל ב-1955. הרצח האכזרי שנעשה לפני 63 שנה עורר את התנועה לזכויות האזרח.

   

  עוד סיפורים מרתקים מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

  ארה
  אמט טיל. הרוצחים הודו אחרי עשרות שנים: "עשינו את זה"(צילום: AP)
  טיל, נער בן 14 משיקגו, נחטף ונרצח באוגוסט 1955 כשביקר קרובי משפחה שלו במדינת מיסיסיפי. גופתו הושחתה ונמצאה שלושה ימים אחר כך ליד נהר. אמו של טיל התעקשה ששרידי גופתו יוצגו בארון קבורה פתוח כדי שהעולם כולו יראה מה חוללו הרוצחים לבנה.

  ארה
  המתלוננת קרוליין בראיינט. "זה לא הגיע לו"(צילום: AP)

  טיל נרצח כמה ימים אחרי שאישה לבנה, קרוליין בראיינט, טענה כי הוא מישש אותה בחנות והשמיע הצהרות מיניות כלפיה. שני גברים לבנים ממיסיסיפי – רוי בראיינט, בעלה של קרוליין, וג'יי וו' מילם, אחיו למחצה – נעצרו בגין רצח טיל אך זוכו על-ידי חבר מושבעים. רק שנים אחר כך הודו בריאיון למגזין כי רצחו את הנער. מילם מת ב-1981 ובראיינט מת ב-1994.

   

  החקירה האחרונה בעניין נסגרה בשנת 2007, אבל בדו"ח שנשלח לקונגרס בחשאי במרץ השנה הודיע משרד המשפטים האמריקני כי פתח מחדש את חקירת הרצח של טיל והסביר כי עשה זאת "על בסיס מידע חדש שהתקבל". המשרד לא מסר באיזה מידע מדובר: "כיוון שמדובר בחקירה מתנהלת, משרד המשפטים אינו יכול לספק מידע נוסף על החקירה הנוכחית", הודיע.

  ארה
  קברו של אמט טיל. רצח אכזרי בגיל 14(צילום: AFP)

  קרוליין בראיינט, העונה כיום לשם קרוליין דונהם, הודתה בספר שפרסמה בשנה שעברה תחת הכותרת "דמו של אמט היל" כי שיקרה כשטענה שטיל תקף אותה בחנות. בספר כתבה: "שום דבר שהילד עשה לא יכול היה אי פעם להצדיק את מה שקרה לו". דונהם עודנה חיה, וכיום היא גרה בצפון קרוליינה.

   

  החלטתו של משרד המשפטים האמריקני לפתוח את החקירה בנוגע לרצח טיל נחשפה בדו"ח שנתי שמוגש לקונגרס בעניין מעשי רצח לא מפוענחים שהרקע להם גזעני. הדו"ח השנתי עוסק במעשי רצח שאירעו סביב ימי השיא של המאבק על זכויות האזרח.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים