שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: AFP
  גורם ביטחוני בכיר: "לא נפסיק את האש אם ימשיכו לשגר עפיפונים"
  הגורם הבהיר כי התקיפות לא ייפסקו אם ימשיכו להפריח עפיפוני תבערה ורמז כי הן יימשכו גם לתוך הלילה. הוא הצביע על מחלוקות בעזה: "חמאס רוצה להפסיק, אבל לא בטוח שהג'יהאד האיסלאמי רוצה". דובר צה"ל ל-ynet: "זה לא פינג-פונג. מצפים שחמאס יעשה סיבוב פרסה"

   

   

  "זריקת הרימון על הקצין שנפצע אתמול בעזה הייתה קו אדום וסיבה מספקת כדי לעבור למתקפה". כך הסביר הערב (שבת) גורם ביטחוני בכיר את המניע להסלמה בדרום. לדבריו, הותקפו יותר מ-40 מטרות איכות, בהן מחסני אמל"ח ומנהרות. "הבהרנו שאין דבר כזה שנפסיק את האש והם ימשיכו לשגר עפיפונים. אם לא יפסיקו, נצטרך להמשיך הלאה", אמר הגורם.

   

  הגורם הוסיף גם כי "כרגע מעדיפים להתמקד בתשתיות כי אנשים לא חסרים להם ולא כואבים להם. בתי מלאכה ומחסנים מאוד כואבים להם. בכל מנהרה הם משקיעים שנים של עבודה ומיליוני דולרים. זה מאמץ שיורד להם לטמיון".

   

  לדברי הגורם, שר הביטחון אביגדור ליברמן שוחח במהלך היום כמה פעמים עם שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב והעביר מסרים חריפים לעזה. הוא הוסיף כי לפי ההערכות, חמאס רוצה להפסיק את האש, אך לא בטוח שהארגונים האחרים, בעיקר הג'יהאד האיסלאמי, ירצו. "אולי בג'יהאד האיסלאמי ירצו להוכיח ולהמשיך במדיניות עצמאית. הבעיה היא שבדרך כלל כשהג'יהאד מתחילים, חמאס מצטרף", אמר הגורם. "לפני שמתקדמים לשלב הבא, צדק חייב גם להיראות. לראות שעשינו כל מאמץ למנוע מלחמה. להוכיח שעשית כל מאמץ למנוע מלחמה".

  צה
  תקיפות צה"ל בעזה(צילום: רויטרס)

  צה
  (צילום: רויטרס)

  הפגיעה בבית בשדרות (צילום: דוברות המשטרה)
  (צילום: דוברות המשטרה)

  הגורם ציין גם כי שר הביטחון נמצא לאורך כל היום בהתייעצויות בלתי פוסקות עם ראש הממשלה והרמטכ"ל. הוא הוסיף כי הקבינט יתכנס מחר כדי לאפשר לצה"ל לעסוק במהלך הערב והלילה בלחימה, רמז לאפשרות שהתקיפות יימשכו גם לתוך הלילה.

   

  במקביל, דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס, מסרב לראות בהסלמה החריפה ביממה האחרונה סביב רצועת עזה כ"פינג פונג" בין ישראל לחמאס. מעט לפני שדווח על נפגעים ראשונים בישראל מרקטה בשדרות, מנליס אמר במשדר המיוחד באולפן ynet כי "אין מה לעשות הקבלה בין מה שקרה לצד השני ומה שקרה לנו, התקיפות חריגות במספר ובמה שנפגע לצד השני".

   

  לדבריו, "ביממה האחרונה פועלים במגוון רחב של יכולות כדי לעצור את הטרור שחמאס מבצע - עפיפוני התבערה, פעילות על הגדר וניסיונות לחצות אותה, ניסיונות לפגוע בחיילים, וטרור הרקטות. הבנתנו שחמאס החליט לשנות את התנהגותו ולהפר את השקט שהיה מאז סוף צוק איתן".

   

  צה"ל הראה "יכולות מבצעיות שלא הראינו, תקפנות מטרות באור יום שלא קרה מאז צוק איתן", הוסיף מנליס, "ואני וגם ממליץ לצד השני להבין שככל שנדרש היכולות ילכו ויתעצמו".

   

  חמאס כבר מצטער על הרחבת הטווח?

  "הניסיון להציג את היממה כפינג פונג מנותק למה שקורה במציאות, חמאס אמנם ירה למעלה מ-100 רקטות למדינת ישראל, החוסן האזרחי ויכולות צה"ל הביאו לכך שאין נפגעים בצד הישראלי" (כאמור - לפני הפגיעה בשדרות). לעומת זאת חמאס איבד אמל"ח ייחודי, מנהרה. מוצב נעלם כלא היה ובדקות האחרונות מבנה רב קומות שנתקף על ידי חיל האוויר ומושמד".

   

   

  הוא הוסיף ופירט על התקיפה החריגה, שבה - כך התברר בהמשך - נהרגו שני נערים. "המבנה הוא מבנה רב קומות במחנה הפליטים שאטי ברצועה, הוא מבנה שמשמש את חמאס כמתקן אימונים. מתחתיו יש תשתית תת קרקעית כחלק מתשתיות המינהור שיש ברצועת עזה, ואנחנו תקפנו אותו במרכז השטח, באור יום, באופן שלא בוצע מאז מבצע צוק איתן".

   

  האם אפשר לגמור את הסבב מהאוויר?

  "מוקדם לדבר על איך יסתיים. בסוף הרצון שלנו, ובזה אנחנו נחושים - לשמר את תחושת הביטחון".

   

  "ראיתם רק מעט מהיכולות"

  "אם תשאלי את ראשי חמאס שמתחבאים, שילכו לראות מה קרה ותראיינו אותם, תשמעי שנגרם להם נזק שלא נגרם הרבה זמן. הציפייה היא שחמאס יעשה סיבוב פרסה ויחזור לנקודה האחרונה לפני שהתברבר ובחר בדרך הטרור כפי שבחר בחודשים האחרונים".

   

  האם יש לחמאס אבידות בנפש?

  "מעדיף לא להיכנס לזה בשלב הזה, אני יכול להגיד שאנחנו תקפנו במהלך היום גם חוליית ירי שביצעה ירי תלול מסלול, פעם ראשונה מאז מבצע צוק איתן, ותקפנו מספר רב של מטרות טרור. לסוגיית הנפגעים של הצד השני אני מעדיף שהם יתייחסו".

   

  ואיזה עוד מטרות?

  "מה שראינו ביממה האחרונה הוא מעט מהיכולות של צה"ל, גם בהיבט של חיל האוויר, גם בהיבט המבצעי, וגם ביכולות שונות שעדיין לא השתמשנו בהן, והיכולות האלה ילכו ויתעצמו ככל שיידרש".

   

  יש כוננות לזה שחמאס ירחיב את טווח הירי שלו? הערכה ממשית?

  "אנחנו ערוכים למגוון תרחישים, גם בהבטי הגנה, גם בהבטי התקפה, ונמשיך לפעול ככל שנידרש".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים