שתף קטע נבחר

משפצים? אל תשכחו את האותיות הקטנות בחוזה

אילו חומרי בניין כלולים בהצעת המחיר, מה חשוב לסגור עם הספקים ועם הקבלן לגבי ההובלה ואיך דואגים שהקבלן לא ינסה לחסוך על חשבונכם. אתר "המקצוענים" עם הדברים שצריכים להופיע כבר בשלב החוזה

בקיץ הקרוב ישפצו את ביתם לפחות עשרות אלפי ישראלים. בדקנו מהם המוקשים הקיימים בהצעת המחיר, ואשר גורמים לה להיות לעתים מסמך דמיוני שלא באמת משקף את עלויות השיפוץ בפועל. בכתבה הקודמת התייחסנו אל רמת הפירוט של ההצעה, אל שלבי התשלום ואל עלויות נסתרות שלא מתייחסים אליהם בשלב ההתקשרות. בכתבה זו נרחיב על חומרי הבניין, על החשיבות לצרף את המפרטים השונים לחוזה ועל הובלת החומרים בשלבים - מדריך שני בסדרה.

 

עוד כתבות בנושא:

סוגי עץ לרהיטים: מה ההבדלים ביניהם?

צביעת דירה: איך מחשבים עלויות צבע

שיפוץ בגבס בבית: אסתטיקה ואקוסטיקה

 

   (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

"זה לא כלול במחיר": מהם חומרי הבניין שכלולים בהצעה ומה לא?

ככלל, כל דבר שאינו מופיע בחוזה במפורש, יכול להוות פתח למחלוקות ולוויכוחים מיותרים במהלך העבודה. "מכיוון ש'חומרי בניין' זהו מינוח לא ברור שיכול להיות נתון לפרשנות, כדאי לציין בחוזה במפורש שהשיפוץ כולל את כל החומרים הנדרשים לשיפוץ, למעט מה שלא צוין", מסביר מאיר אביגל, מנכ"ל חברת אביגל לניהול פרויקטים ותקציב בבנייה, ומרצה בתחום זה במרכז הבנייה הישראלי. "נהוג שחומרי הבניין השחורים והלבנים הם על חשבון הקבלן והם חלק מהצעת המחיר. חומרים שחורים הם כל מה שלא רואים בשיפוץ (שומשום וטיט שמתחת לריצוף, הם דוגמה לכך). חומרים לבנים הם חומרים שרואים כמו צבע למשל. מה שלא כלול צריך להיות מפורט בצורה ברורה: למשל, המחיר אינו כולל אריחים וכלים סניטריים".

 

מה לגבי מסגרות לחלונות, מספר שקעי חשמל, זכוכיות וכו'?

"אם הקבלן אמור לבצע את עבודות האלומיניום, אז המחיר אמור לכלול גם את המסגרות של החלונות", מוסיף אביגל. "אם הוא אמור לשפץ את כל הבית המחיר כולל גם מעקה, הכל בהתאם למפרט הטכני שהמעצב או האדריכל כתב. כלל המפרטים (מפרט החשמל, מפרט האינסטלציה, מפרט האלומיניום וכו') הם נספח לחוזה ההתקשרות עם הקבלן. ברגע שהם מצורפים לחוזה ובכך להצעת המחיר, הם מחייבים את קבלן השיפוצים לעמוד בכל הדרישות המופיעות במפרטים האלה לרבות סוג, מידה, איכות, רמת גימור וגוון. מפרט אלומיניום למשל יציין מהו הפרופיל, מה גודל המסגרת, איזה רשת, איזו ידית ואיזה מנוע יהיו בחלון. גם על חלונות וזכוכיות מוציאים מפרט: מה עובי הזכוכית, סוג הזכוכית, איזה תריס גלילה יהיה, מה גודל המנוע וכן הלאה".

 

לדבריו, "אם לא ברור חומר מסוים, למשל שליכט צבעוני מאיכות מסוימת, ניתן לנקוב בשם של חברה ולציין בהמשך את המילים 'או שווה ערך', כדי להבטיח שלא ייעשה שימוש בצבע מאיכות נמוכה יותר".

 

כיצד מבטיחים באופן כללי שלא ייעשה בשימוש בחומרים זולים ואף מסוכנים, מתוך רצון של קבלן השיפוצים לחסוך בעלויות ולהגדיל את נתח הרווחים שלו מהשיפוץ?

אביגל: "באופן כללי חשוב לציין בחוזה שכל החומרים בהם ייעשה שימוש בשיפוץ יהיו חומרים שנושאים תו תקן ישראלי. כך, נדע שאנו לא מקבלים שק מלט לא איכותי, למשל. כלל המוצרים מגיעים באריזה סגורה וקל לבדוק האם הם נושאים תו תקן או לא".

 

   (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

אל תשכחו לציין שהקבלן אחראי להכניס את חומרי הבניין לבית  

מי אחראי על עלויות הובלת החומרים והציוד ומדוע חשוב לציין שכלל ההובלות יהיו על חשבון הספק?

"האחריות להובלת חומרים לבנים (אריחים, כלים סניטריים וכו') היא על הספק ולא על קבלן השיפוצים", מסבירים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". כבר בשלב המשא ומתן עם הספקים על המחיר חשוב מאוד לציין שהמחיר כולל את ההובלה".

 

"מומלץ גם להתעקש על כך שהעלות תהיה עבור שתי הובלות (ולעתים שלוש) נפרדות", מוסיף אביגל. "אם אתם עושים עסקה של רכישת קרמיקה וכלים סניטריים בעלות של 20 אלף שקל, ובמעמד החתימה דורשים מראש הובלות נפרדות בהתאם לקצב התקדמות השיפוץ, הם לא יפילו את העסקה רק בגלל זה. לאחר החתימה על הסכום ועל התנאים, אתם בידיים שלהם. זה עניין חשוב, משום שאת הכלים הסניטריים לא תרצו שיובילו לכם באותה ההובלה. לא יהיה לכם היכן לאחסן את הציוד הזה עד גמר השיפוץ. האסלות, ארון האמבטיה, הידיות כל אלו יכולים להינזק על-ידי הפועלים, אם יאוחסנו בשטח אתר השיפוץ".

 

לדבריו, "עניין נוסף שהוא קריטי ושחשוב שיהיה מצוין בחוזה עם קבלן השיפוצים הוא שהקבלן יהיה אחראי להכניס לבית את המוצרים הלבנים. הספקים השונים שמובילים את הציוד, משאירים אותו על המדרכה ולא מעלים אותו אל תוך הבית. כדי שלא תמצאו את עצמכם מול קבלן שמחייב אתכם להביא מובילים מטעמכם, דאגו לציין שעלות הכנסת המוצרים הלבנים אל תוך הבית תהיה על חשבונו וללא תוספת מחיר. זה חשוב מאוד בייחוד כשמדובר לעתים בצורך להעלות ציוד כמה קומות ללא מעלית, או כשנדרש מנוף".

  

צריכים קבלן שיפוצים? לחצו כאן

 

ynet הוא שותף באתר "המקצוענים"


פורסם לראשונה 16/07/2018 08:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים