שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  עקב המחלוקות בקואליציה: לא חודש הדיון בחוק הלאום

  דיון בחוק השנוי במחלוקת עורר סערה: "איך אפשר לעשות תהליך דמוקרטי לחוק לא דמוקרטי". בשל המחלוקת בקואליציה, הסעיפים הבעייתיים לא יעלו היום להצבעה

   

  העימות על חוק הלאום בוועדה בכנסת    (צילום: פורטל הכנסת)

  העימות על חוק הלאום בוועדה בכנסת    (צילום: פורטל הכנסת)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  סערת חוק הלאום נמשכת: בעקבות התעקשות השר יריב לוין, סוכם הבוקר (יום א') בישיבה בנושא כי בנוסח ייקבע במפורש שהמדינה תעודד, תבסס ותחזק התיישבות יהודית, באופן שמבהיר כי עידוד ההתיישבות היהודית הוא מימוש לגיטימי של החזון הציוני ואיננו אפליה פסולה או חוסר שוויון. בשעות הצהריים דנה ועדה מיוחדת בכנסת בחוק שממשיך לעורר ביקורת של האופוזיציה בגין האפשרות שיאפשר להדיר מיעוטים מיישובים, יפגע במעמד השפה הערבית ועוד.

   

  לקריאת נוסח החוק המלא - לחצו כאן

   

  הדיון בוועדה הופסק ב-13:30, לכאורה מתוך מטרה לחדש אותו ב-14:00 ולדון בסעיפים הבעייתיים העוסקים בהקמת יישובים ליהודים בלבד ובשפה הערבית. אולם בשל מחלוקות בתוך הקואליציה נדחה הדיון למועד אחר.

  אמיר אוחנה (צילום: עמית שאבי)
  הדיון בוועדה(צילום: עמית שאבי)

  אחמד טיבי (צילום: עמית שאבי)
  (צילום: עמית שאבי)

  ציפי לבני (צילום: עמית שאבי)
  (צילום: עמית שאבי)

  במהלך ההצבעה על הסעיפים האחרים פרצה מחלוקת סביב הסתייגות של ח"כ בצלאל סמוטריץ', ולפיה "בסעיף קטן (ב), אחרי 'התרבותית' יבוא 'הדתית'" ("מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי שבה הוא מממש את זכותו הטבעית, התרבותית הדתית וההיסטורית להגדרה עצמית"). ח"כ פנינה תמנו שטה קראה: "איך אפשר לעשות תהליך דמוקרטי לחוק לא דמוקרטי?". חברי הכנסת דרשו לבדוק את המצלמות בנוגע להצבעה על אחת ההסתייגויות. היועץ המשפטי של הוועדה ביקש להצביע שוב, אבל ח"כים מהאופוזיציה התנגדו.

   

  ח"כ מיכל רוזין: לא הייתה רוויזיה, אתם גונבים את הסעיף הזה.

  ח"כ ציפי לבני: אתם גונבים את המדינה.

  ח"כ יעל גרמן: אתה לא יכול להגיד שהיא עברה כשהיא נפלה.

  ח"כ רוזין: אני מבקשת שתביא לפה את היועץ המשפטי של הכנסת, ולהראות את הוידאו.

  היועמ"ש: אני רוצה להבהיר: היו טענות שהספירה הייתה לא נכונה, כולל של ח"כ שרן השכל שלא הייתה בחדר.

  רוזין פנתה לח"כ השכל: היית או לא בהצבעה? יש וידאו.

  ח"כ אחמד טיבי: אל תשקרי, לא לשקר. בכל מקרה ההסתייגות נופלת. או 5-6 או 6-6 שזה תיקו. שרן השכל לא הייתה. נכון, אני ערבי, אני לא אמור לספור את החוק הזה.

  ח"כ תמנו-שאטה: לא מספיק יש פה עריצות הרוב גם יש פה שקרים ורמאויות, באמת. אין לתאר. לכו לערוץ הכנסת ותבדקו את הווידאו. 

   

  הצעת חוק הלאום של ח"כ אבי דיכטר וקבוצת חברי כנסת נוספים מבקשת לעגן בחוק יסוד את מעמדה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי - מדינה יהודית ודמוקרטית, את סמלי המדינה, את ירושלים כבירת ישראל ואת השפה העברית כשפה הרשמית. השפה הערבית תהיה בעלת מעמד מיוחד ותוסדר בחוק נפרד (בניגוד לנוסח קודם, לא כתוב שהערבית תונגש במוסדות ציבור). הסעיף המותיר התיישבות ליהודים בלבד נותר על כנו, למרות התנגדות היועמ"ש. 

   

  מבקרים של החוק טוענים שהסעיף העוסק בשימור המורשת - כפי שהוא מנוסח כיום בהצעה - עשוי לאפשר לחרדים בנסיבות מסוימות להנהיג פטור מלימודי מקצועות הליבה במוסדות הלימוד. עם זאת, גורמים שעסקו בניסוח החוק גורסים כי הטענה אינה נכונה, ואין זאת הכוונה המשתמעת מהסעיף.

  הפגנה נגד חוק הלאום בתל אביב (צילום: EPA)
  ההפגנה אתמול נגד חוק הלאום(צילום: EPA)

  הפגנה נגד חוק הלאום בתל אביב (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  אמש השתתפו כ-2,500 בהפגנה בתל אביב נגד חוק הלאום, בטענה שמדובר בחוק גזעני ומפלה. הם יצאו מכיכר רבין לצעדה שהסתיימה בעצרת בצומת הרחובות דיזנגוף ובר גיורא. בין השאר השתתפו ארגונים כגון תנועת עומדים ביחד, אגודת יהודי אתיופיה, שלום עכשיו, המרכז הרפורמי לדת ומדינה, עמותת סיכוי, המטה למאבק בגזענות בישראל ומרכז מוסאוא.

   

  מליאת הכנסת תתכנס מחר לשבוע הפעילות האחרון לפני היציאה לפגרת הקיץ, ובשל מחלוקות בקואליציה לא ברור אם חוק הלאום יעלה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. הבוקר הודיע השר יריב לוין כי מתגבשת הסכמה סביב סעיף ההתיישבות היהודית המקובלת גם על היועץ המשפטי לממשלה, שלפיה ייקבע במפורש שהמדינה תעודד, תבסס ותחזק התיישבות יהודית, באופן שמבהיר כי עידוד ההתיישבות היהודית הוא מימוש לגיטימי של החזון הציוני ואיננו אפליה פסולה או חוסר שוויון.

   

  שעות ספורות לאחר מכן הודיעו בבית היהודי שהם מתנגדים לסעיף, וגורמים בסיעה אף אמרו שהוא אינו מגשים את המטרה שלשמה נולד החוק. סירובה של הבית היהודי לתמוך בנוסח החדש, כאמור, מעמיד שוב את ההצבעה בסכנה.

   

  "חוק הלאום הוא חוק חשוב ביותר", אמר השר לוין. "הוא לא מושלם, אבל אנו עדים לרגע היסטורי שבו ניתן לקבוע בחוק יסוד עקרונות מהותיים שמשיבים את משקלם של ערכי הציונות כערכי יסוד של המדינה, ומתקנים לראשונה את מגמת השחיקה המתמשכת במעמדם של עקרונות אלה בפסיקות בית המשפט. אני קורא לכל המפלגות השותפות בקואליציה להבין את גודל השעה ואת גודל האחריות, ולמצוא ביחד נתיב שיאפשר לנו להשלים את חקיקת החוק עוד השבוע. אני ממשיך לעבוד מול כל מפלגות הקואליציה על מנת לגבש נוסח ראוי. ברור לחלוטין שעקרון ההתיישבות היהודית ייכלל בנוסח החוק הסופי".


  פורסם לראשונה 15/07/2018 10:58

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים