שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: AFP

  מדיניות חיל האוויר: לפגוע בתשתיות, לא בפעילי טרור

  שלוש חוליות הותקפו היום לאחר שהפריחו בלוני תבערה, אבל משיחה עם בכיר בחיל האוויר עולה כי רוב 100 הטילים והפצצות שהוטלו על עזה בהסלמה לא כוונו לעבר מחבלים. "רוצים לפגוע בתשתיות בלי לפגוע בפעילים", אמר. דובר צה"ל: "הוא לא התייחס לדירקטיבה כללית". תיעוד: כך נראה רב הקומות שהופצץ

   

   

  השמדת מפקדת חמאס בבית לאהיא    (צילום: דובר צה"ל)

  השמדת מפקדת חמאס בבית לאהיא    (צילום: דובר צה"ל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  כ-100 טילים ופצצות הוטלו על רצועת עזה ביממת ההסלמה - רובם ככולם נגד תשתיות ובמכוון לא נגד פעילי טרור: בחיל האוויר סיכמו את גלי התקיפות משישי בלילה ועד ללילה האחרון בשמי הרצועה, וסיפרו כיצד הם נערכים לחידוש הפעילות אם הפסקת האש תופר. וכבר הבוקר (יום א') חודשה הפעילות האווירית בעזה: כלי טיס תקף חוליית מחבלים של חמאס ששיגרה בלוני תבערה מצפון הרצועה לעבר שטח ישראל.  

   

  במקרה הנוכחי אין מדובר בירי אזהרה, כפי שאירע לא פעם בתקופה האחרונה, אלא בתקיפה מדויקת. התקיפה נעשתה לאחר שהתקבלה אינדיקציה מודיעינית כי החוליה כוללת פעילי חמאס. זמן קצר לאחר מכן הותקפו שתי חוליות מפריחי בלונים נוספות, הפעם בדיר אל-בלח. הבוקר פרצו שריפות באזור ארז, כתוצאה מהפרחת בלוני תבערה. גורמים בעזה אמרו ל-ynet כי הפרחת עפיפוני התבערה תיפסק רק באופן הדרגתי, ולא מיידית, וזה אכן נראה בשטח. בצבא אמרו כי "צה"ל רואה בחומרה שיגור עפיפוני ובלוני תבערה וימשיך לפעול בעצימות גוברת והולכת כנגד מבצעי טרור זה".

  שריפה ביד מרדכי כתוצאה מהפרחת בלון תבערה ()
  שריפה שפרצה ביד מרדכי כתוצאה מבלון תבערה

  לפי שיחה שקיים קצין בכיר בחיל האוויר היום בצהריים עם כתבים, נראה שהמדיניות המוגדרת והעקבית היא להימנע ככל האפשר מפגיעה בפעילי טרור ובבכירים בחמאס, אלא אם כן אלה זוהו בשעת מעשה, כמו שיגור רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל. עשרות מטוסי קרב וכלי טיס נוספים השתתפו במטסי תקיפה לאור יום, שנחשבים לנרחבים ביותר שבוצעו ברצועה מאז סוף מבצע צוק איתן.

   

  בהמשך לדבריו של הקצין הבכיר, בדובר צה"ל ביקשו להבהיר כ "צה"ל פועל על פי מדרגות תקיפה משתנות ובהתאם להערכות המצב והצורך המבצעי. אין בצה"ל דרקטיבה שלא לפגוע במחבלים. כל האפשרויות המבצעיות מוכנות להפעלה, מיעוטן כבר הופעל. הגורם המצוטט נתן תשובה לשאלה על פגיעה במחבלי חוליה ספציפית במהלך הלילה, לא התייחס לדרקטיבה כללית".

   

  גורם ביטחוני הוסיף כי במהלך ההסלמה אתמול חיל האוויר הטיל על עזה 50 טונות של חימושים, לעומת זאת, הארגונים הפלסטינים ירו לעבר ישראל כרבע טון של חומר נפץ שהיו בכ-200 הרקטות והפצ"מרים ששיגרו חמאס והג'יהאד האיסלאמי.

   

  תקיפת משגר שירה פצצות מרגמה    (צילום: דובר צה"ל)

  תקיפת משגר שירה פצצות מרגמה    (צילום: דובר צה"ל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מזק למסגד בעזה (צילום: AFP)
  היום שאחרי: כך נראה מסגד ברב קומות שהופצץ בעזה(צילום: AFP)

  מזק למסגד בעזה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  נזק לבניין בעזה (צילום: AFP)
  הריסת מבנה בעזה ששימש לאימונים(צילום: AFP)

  נזק לבניין בעזה (צילום: MCT)
  (צילום: MCT)

  נזק לבניין בעזה (צילום: MCT)
  (צילום: MCT)

  אחד החידושים בעימות הנוכחי הוא שבצה"ל הצליחו, אחרי תקופה ממושכת של אי-הצלחה, לזהות ולתקוף גם עמדות שיגור רקטות. אמנם מדובר במקרים בודדים שכללו בעיקר את המשגר ופחות את מפעיליו, אך הקצין הבכיר ציין כי "גם הצד השני לומד. תקפנו מגוון של מטרות, בהן מפתיעות, אחרי היערכות של שבועות ליממה הזו. אנו רוצים לפגוע קשות בתשתיות של חמאס מבלי לפגוע להם בפעילים וזה מאתגר יותר כשזה קורה באור יום".

   

  אימונים במבנה שהוצג כספרייה

  אימונים במבנה שהוצג כספרייה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הפצצות צה
  (צילום: רויטרס)

  הפצצות צה
  תקיפה בעזה בסוף השבוע(צילום: AFP)

  תקיפות חיל האוויר ברצועה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  הקצין ציין כי "לא מדובר בכל העוצמה שאנו יכולים להביא. יש לנו ארסנל רחב של מטרות איכותיות ואנו ערוכים לפעול ביום ובלילה, גם במקביל לתרגיל האוגדתי הנרחב שיתקיים השבוע במתאר דרומי ובו ניקח חלק. אם חמאס יסגור את האירוע הזה אז יהיה שקט. פעלנו בצורה מדויקת, במקום הכי צפוף בעולם, מבלי לפגוע בבלתי מעורבים".

   

  ספרייה או מתקן אימונים?

  בין המבנים שצה"ל תקף בסוף השבוע בעזה, היה גם בניין רב קומות במחנה הפליטים, ששימש כ"ספרייה הפלסטינית הלאומית", אך למעשה היה נטוש. המבנה צמוד למסגד הגדול "שייח' זייד", וחמש קומותיו היו אמורות לשמש את תושבי הרצועה לשירותים ציבוריים וממשלתיים או לכל הפחות לדיור.

   

  לפי צה"ל, במקום זאת המבנה הגדול משמש זה שנים מתקן אימונים של גדודי חמאס ללחימה בשטח בנוי, השתלטות על מבנים ובתקופה האחרונה גם לתרגול הישרדות במנהרות. מתחת למבנה נחפרה מנהרת לחימה שהיא עצמה שלוחה של רשת המנהרות התת-קרקעיות המאסיביות של חמאס ברצועה.

   

  מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, חשף ב'אלמונסק', עמוד הפייסבוק של מתפ״ש בערבית את ההוכחות שלשימוש האמיתי של הבניין: "בסרטון שלפניכם רואים בבירור את אנשי הזרוע הצבאית של חמאס מבצעים תרגיל ברחבת הבניין שהותקף", כתב האלוף אבו רוקון. "אתמול עלו טענות כי מדובר בבניין אזרחי תמים וגן ילדים. האמת לפניכם: אימוני לוחמה בשטח בנוי, תרגיל המדמה חטיפה של חייל צה"ל והורדתו למנהרת טרור - אלה המטרות שעבורן שימש הבניין. לא רק זאת, מבנה האימונים ממוקם גם ליד מסגד, מקום קדוש המשמש לתפילה. תושבי עזה, הבינו. מי שמבצע אימוני טרור ליד פארק של ילדים - לא אכפת לו מהילדים שלכם".

   

  בהודעת דובר צה"ל נמסר: "חמאס ממשיך להשתמש בתשתיות אזרחיות לצרכים צבאיים ובכך מסכן את האזרחים שתחת חסותו"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים