שתף קטע נבחר

14 שנות מאסר למחבל שפצע את נירית זמורה בפיגוע

בית המשפט ביהודה ושומרון גזר את העונש על חמדה פאיז, המחבל מחברון שביצע את הפיגוע בגוש עציון לפני כשנתיים וחצי. הפצועה נירית זמורה מתחה ביקורת חריפה לאחר שבית המשפט החליט שלא להרשיע את המחבל בניסיון רצח אלא בגרימת חבלה מחמירה

 

 

גזר דין של חמזה פאיד במחנה עופר (צילום: עמית שאבי)
המחבל חמזה פאיז(צילום: עמית שאבי)

בית המשפט הצבאי בעופר גזר הבוקר (ב') 14 שנות מאסר על חמזה פאיז, המחבל מחברון שביצע את פיגוע הדקירה בצומת גוש עציון לפני כשנתיים וחצי, שבו נפצעה קשה נירית זמורה. טרם הקראת גזר הדין אמרה זמורה: "אגיע לבית המשפט ללא ציפויות - רק כדי שהשופטים יסתכלו לי בעיניים". המחבל יפצה את זמורה בחצי מיליון שקלים.

 

הסערה סביב משפטו של המחבל החלה לפני כשלושה חודשים - אז החליט בית המשפט הצבאי שלא להרשיעו בעבירה החמורה ביותר המקבילה לניסיון רצח, אלא בעבירה של גרימת חבלה מחמירה בלבד. עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו, שמלווה את המשפחה, מסר: "רק לראות את החיוך של המחבל כששמע את שנות המאסר בפועל היה כדי להבין את גודל המחדל ואת חוסר ההרתעה".

 

גזר דין של חמזה פאיד במחנה עופר (צילום: עמית שאבי)
"מאוכזבת מהשופטים". נירית זמורה בבית המשפט(צילום: עמית שאבי)
 

בפיגוע נפצעה זמורה מדקירה בגבה. המחבל הגיע אליה בריצה כשבידו סכין, ודקר אותה במגרש המכוניות במקום תוך שקרא קריאות "אללה אכבר". שופטי בית הדין הצבאי פסקו שלא ניתן לקבוע כי דקר את זמורה על מנת לגרום למותה, וייתכן שהתכוון רק לפצוע אותה. תחילה הוגדר מצבה של זמורה בינוני - אך הוחמר לקשה עם הגעתה לבית החולים שערי צדק בירושלים.  

 

"מדובר בדקירה יחידה. נדירים המקרים שבהם הרשיע בית המשפט נאשם בעבירת רצח או ניסיון לרצח בגין דקירת סכין אחת, אף אם הביאה למותו של הקורבן. הטעם לכך נעוץ בקושי לקבוע קיומה של כוונה להמית כאשר מדובר במעשה דקירה אחד", אמרו השופטים.

 

 

 (צילום: אבא ריצמן דוברות מד"א) (צילום: אבא ריצמן דוברות מד
(צילום: אבא ריצמן דוברות מד"א)

 (צילום: מועצה אזורית גוש עציון) (צילום: מועצה אזורית גוש עציון)
(צילום: מועצה אזורית גוש עציון)

 (צילום: מועצה אזורית גוש עציון) (צילום: מועצה אזורית גוש עציון)
(צילום: מועצה אזורית גוש עציון)
 

"עקב שבירת הקת", המשיכו, "לא היה ביכולתו של הנאשם לשוב ולדקור את המתלוננת פעמים נוספות". עוד כתבו בסיכום הדברים: "גם בעת ביצוע עבירת דקירה על רקע לאומני - יש להצביע על קיומה של כוונה להמית; ומשעה שמתעורר ספק אם עניין לנו בכוונה להמית דווקא או בכוונה לגרום לחבלה - פועל הוא לטובת הנאשם. כך נהגנו במקרה זה".

 

מיד עם הקראת הכרעת הדין, החלו זמורה ובני משפחתה לעורר מהומה באולם. "ההרגשה שלנו היא של זילות בדם יהודי", אמרה זמורה. "ברור לכל בר דעת - גם בהתבסס על עובדות - שהמחבל ניסה לרצוח. אין כאן שאלה. כבר שנתיים וחצי שאני מסתובבת עם 'סכין בגב'. אני מאוכזבת מהמערכת המשפטית, בעיקר מההרכב הזה של השופטים".

 

בחודש אפריל האחרון, בערב יום השואה, כתב בנה של זמורה, ידידיה, פוסט בפייסבוק: "היום, ערב יום השואה, שבו אנו מציינים את הירצחם של יהודים רק בגלל יהדותם - שופטים של צבא ההגנה לישראל לא מכירים בניסיון רצח של יהודייה רק בשל יהדותה. לפי העדויות הוא (המחבל - א.ב.ק) רץ אל אימא שלי בסכין מורמת תוך צעקה 'אללה הוא אכבר'. מה לדעתם הוא התכוון לעשות?", שאל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
המחבל חמזה פאיז
צילום: עמית שאבי
מומלצים