שתף קטע נבחר

כבוד: שש מדליות לישראל במתמטיקה

שישה ישראלים זכו במדליות כסף וארד באולימפיאדה למתמטיקה שהתקיימה ברומניה. "כדי להצליח חשוב להכניס את המתמטיקה לשגרה, לחלק מהחיים", אומר איתן תירוש שזכה במדליית כסף

בשיתוף מרכז מדעני העתיד לקידום תלמידים מחוננים ומצטיינים

 

שישה ישראלים זכו במדליות כסף וארד באולימפיאדה למתמטיקה שהתקיימה השנה ברומניה. איתן תירוש, תלמיד כיתה י"ב מנתניה שזכה במדליית כסף, מספר על רגע הזכייה: "זה היה מרגש מאוד, התקדמנו כל פעם עם שאלה וראינו את הדרך להצלחה. כל מבחן התקיים במשך 4.5 שעות, שלוש שאלות למבחן. כאשר כל שאלה נבדקת בנפרד ומשכללים את התוצאה הסופית".

 

היית לחוץ?

"קצת, התרגשתי מאוד. חצי שעה לפני המבחן הכניסו אותנו לכיתה. הזמן הזה אפשר להתרכז, לנטרל את הלחץ, זה דרבן אותי, הוביל אותי למקום טוב".

 

את הלימודים וההכנה לאולימפיאדה החל תירוש בכיתה ח'. "הלימודים הופכים להיות אינטנסיביים עם השנים וכוללים מפגשים שבועיים, מחנות ומבחנים. כדי להצליח חשוב להכניס את המתמטיקה לשגרה. אם אני נוסע באוטובוס למשל, אז אני פותר חידה או שתיים, ככה משתפרים. המתמטיקה הופכת להיות חלק מהחיים".

 

מה התוכניות לעתיד שלך?

"אני רוצה להיות מדריך ולהעביר חלק מההרצאות, לבדוק מבחנים במחנות ולטפח את הדור החדש במסגרת האולימפיאדה".

 

מדעני העתיד (צילום: מרכז מדעני העתיד)
הנבחרת(צילום: מרכז מדעני העתיד)

ריקודים עם דגלים ביד

מאיה נווה מחיפה, מתגייסת בקרוב לצבא, התחילה את האימונים בכיתה ח' בנבחרת הצעירה. בכיתה ט' השתלבה בנבחרת הבוגרת ואת האולימפיאדה סיימה עם מדליית ארד. היא גם זכתה במדלית זהב באולימפיאדה האירופאית לנערות במתמטיקה שהתקיימה באפריל האחרון בפירנצה.

 

"טקס הסיום היה ביום שישי האחרון", משתפת נווה. "זו הייתה חוויה. הינו במלון עם שאר הנבחרות ממדינות אחרות ויצרנו קשרים בעיקר עם נבחרת צרפת והונג-קונג. הייתה אווירה טובה. מצד אחד היו את היומיים שבהם נבחנו וכולם היו מודעים שזה הדבר המרכזי של השבוע. מצד שני, בשאר הזמן כמעט ולא חשבנו על זה. לא הייתה אווירה תחרותית בין הנבחרות. אני זוכרת ששעה לפני המבחן, כולם התחילו לרקוד במעגלים עם דגלים ביד, זה היה מיוחד".

 

איך היו הלימודים לקראת התחרות?

"בשונה מהלימודים לבגרות במתמטיקה, שם לומדים ומתרגלים שוב ושוב, הלימודים לאולימפיאדה דורשים חשיבה אחרת. למעשה פותרים חידות. נהנתי מאוד במחנות. יש זמן לחשוב, לשאול שאלות ולשמוע פתרונות עם רעיונות מיוחדים מתלמידים אחרים. למדתי המון מהחברים שלי ללימודים. זו גם העצה שלי למי שרוצה להצליח, פשוט לאהוב את התחום".

 

תירוש ונווה הם כאמור חלק מנבחרת של שישה מתמודדים שזכו באולימפיאדה למתמטיקה שהתקיימה בקלוג' ברומניה. במדליית כסף זכה גם רועי סיני רועי מכפר אורנים. במדליית ארד זכו בנוסף לנווה גם יהודה איתי מגני תקווה, הדסי ליאור מהוד השרון ועידו קרשון מירושלים.

 

ישראל משתתפת באולימפיאדה למתמטיקה משנת 1979 וזו לא הזכייה הראשונה. לאורך השנים נציגי הנבחרות הגיעו להישגיים משמעותיים - 13 מדליות זהב, 50 מדליות כסף, 92 מדליות ארד ו- 23 ציונים לשבח.

  

מדעני העתיד (צילום: מרכז מדעני העתיד)
מדליות כסף וארד(צילום: מרכז מדעני העתיד)

השנה לקחו חלק 615 נערות ונערים מ-116 מדינות שונות ברחבי העולם. נציגי נבחרת ישראל במתמטיקה עברו הכשרה בבית הספר למדעי המתמטיקה ובאוניברסיטת תל אביב לנוער בראשות היו״ר האקדמי, פרופ׳ אילון סולן, מאמן הנבחרת, לב רדזיוילובסקי ובליווי דן כרמון. משרד החינוך ומרכז מדעני העתיד של קרן מיימונידיס מובילים את הכשרת התלמידים להשתתפות באולימפיאדות השונות במסגרת מיזם משותף שהחל השנה.

 

הישגים מרשימים

"זו גאווה ישראלית במיטבה", אומר שר החינוך, נפתלי בנט. "מתמטיקה ומדעים הם הבסיס להמשך קיומה של ישראל כאומת הסטארט אפ. מזל טוב לרועי, איתן, מאיה, איתי, ליאור ועידו - אתם דור העתיד של מדינת ישראל. זכייתכם מביאה עמה התרגשות רבה. ישראל היא כוח עולמי עולה בכל התחומים, והנוער הישראלי הוא מקור לגאווה אמיתית. עלו והצליחו".

 

יו"ר מרכז מדעני העתיד, ד"ר שמשון שושני: "זהו יום חג למדינת ישראל. הישגי נבחרת ישראל במתמטיקה באולימפיאדה מעוררים התפעלות וגאווה גדולה. הצעירים המוכשרים האלה הגיעו להישגים בעמל רב ובזכות השקעה אדירה של מאמץ, התמדה ונחישות רבה להצטיין. מיצוי הפוטנציאל של תלמידי ישראל הוא האתגר החשוב שעומד בפני מדינת ישראל".

 

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב: "ההישגים המרשימים של התלמידים במתמטיקה מהווים מקור גאווה למערכת החינוך ולמדינת ישראל. הם הוכיחו שהשקעה מתמדת וחתירה להישגים מובילה למצוינות אישית, ומציבה את ישראל בקדמת הבמה של תחום המדעים. אני מברך את התלמידות והתלמידים על הזכייה, ורוצה להודות לצוות החינוכי שהוביל אותם להצלחה הגדולה והחשובה".

 

מנכ"ל מרכז מדעני העתיד, אלי פריד: "אני מברך על ההישגים המרשימים של נבחרת ישראל במתמטיקה ועל היכולות הגבוהות שהפגינו תלמידי ישראל למול תלמידים מכל העולם.

 

"החל מהשנה מרכז מדעני העתיד שותף מלא של משרד החינוך בהכשרה איכותית של התלמידות והתלמידים שלנו המשתתפים באולימפיאדות במדעים. שותפות זו נועדה להעניק לתלמידים המצטיינים שלנו את ההכשרה ברמה הגבוהה ביותר ואת הכלים האיכותיים ביותר, שיסייעו להם להמשיך לפרוץ הדרך ולהגיע להישגים".

 

פרופ' יוסף קלפטר, נשיא אוניברסיטת תל אביב: "אוניברסיטת תל אביב מקיימת תכניות רבות ומגוונות לקידום מצוינות במדעים בקרב נערים ונערות. "אני מקווה שנזכה לראות בעתיד יותר ויותר בני נוער שמגיעים להישגים בינלאומיים כה מרשימים".

 

בשיתוף מרכז מדעני העתיד לקידום תלמידים מחוננים ומצטיינים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים