שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הכנסת אישרה: מזרק אפיפן לטיפול חירום באלרגיה יוצב בכל מוסדות החינוך

  מליאת הכנסת אישרה בקריאה שלישית את הצעת החוק של ח"כ יהודה גליק המחייבת את כל מוסדות החינוך להציב את מזרק האפיפן המציל חיים בעת התקף אלרגיה. מעונות יום, צהרונים, גנים ובתי ספר יוכלו לרכוש את המזרק גם ללא מרשם רופא ולהחליפו לפני שתוקפו פג

   

   

  המזרק שמציל חיים – בכל מוסדות החינוך: מליאת הכנסת אישרה הערב (ב') ברוב קולות את הצעת החוק שהגיש ח"כ יהודה גליק, המחייבת מעונות יום, צהרונים, גני ילדים ובתי ספר להציב מזרקים המכילים אפינפרין מצילי חיים בהתקפי אלרגיה. המזרקים יוכלו להירכש ללא מרשם רופא, והמוסדות יוכלו להחליפם לפני שתוקפם פג.

   

  ח"כ גליק סובל בעצמו מאלרגיה לבוטנים, ומאז ילדותו מתהלך כשהוא צמוד למזרק האפיפן.

   

  על פי החוק החדש שאושר כבר בשבוע שעבר על ידי וועדת הבריאות של הכנסת, נקבע כי משרד הבריאות יוודא כי תכשיר אפיפן מוצב במוסד החינוך, בלעדיו לא יינתן רשיון לפתיחת המוסד.

   

  כמו כן, שר הבריאות, שר החינוך ושר העבודה והרווחה יקבעו תקנות בנוגע למינון התכשיר שיש להחזיק, מיקומו, השילוט הנדרש להצבה, תנאי האחזקה של התכשיר וסדר הפעולות בעת חשד למקרה של אלרגיה מסכנת חיים במוסד החינוך.

   

  החוק קובע עוד, כי מוסדות ציבווריים יוכלו לרכוש תכשירי אפיפן ללא מרשם רופא, לאחר חתימה על הצהרה כי הם רוכשים את תכשיר עבור הצבתו במקום הציבורי.

   

  "מדובר בחוק שעלותו נמוכה והוא מציל חיים" אמר גליק, "יש צורך להחיל את החוק גם על מסעדות ובתי מלון שבה כבר היו מקרי מוות כתוצאה מתגובה אלרגית, ואני מקווה שזהו צעד ראשון בדרך לשם".

   

  אלרגיה. מקשיי נשימה עד מוות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אלרגיה. מקשיי נשימה עד מוות(צילום: shutterstock)

   

  שני מקרי מוות בשנה בגלל אלרגיה

  תגובה אלרגית עקב חשיפה לאלרגנים מתבטאת בתסמינים בדרגות חומרה שונות הכוללות קשיי נשימה, הרחבת כלי דם, ירידה בלחץ הדם ואיבוד הכרה עד כדי סכנת חיים.

   

  תגובה קשה זו ניתנת לטיפול באמצעות מזרק האפיפן, המכיל את המעביר העצבי אפינפרין (אדרנלין). הזרקתו לירך גורמת להרפיית שרירי הנשימה וכיווץ כלי הדם ומאפשרת מרווח זמן עד לקבלת טיפול בבית החולים.

   

  מדובר בפעולה מצילת חיים שיש לבצע בשטח באופן מיידי, שכן הידרדרות תופעות האלרגיה עד למצב של חנק ומוות עשויה להימשך דקות מעטות.

   

  כ-50% מתושבי ישראל סובלים מאלרגיות למזון ברמות כאלה ואחרות, מתוכם כשמונה אחוזים מאוכלוסיית הילדים וכשני אחוזים מאוכלוסיית המבוגרים. בממוצע מתרחשים בישראל שני מקרי מוות בשנה עקב אלרגיה למזון ומקרים נוספים של סיבוכים בדרגות חומרה שונות.

   

  צפו: כך משתמשים במזרק האפיפן המציל חיים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אפיפן מזרק אלרגיה
  מזרק אפיפן נגד אלגיה
  אפיפן מזרק אלרגיה
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים