שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  פוטין לצד טראמפ: סיכמנו להבטיח את גבול ישראל-סוריה

  פסגת הלסינקי: נשיאי ארה"ב ורוסיה נועדו יותר משלוש שעות, ופוטין סיפר כי טראמפ הקדיש תשומת לב מיוחדת לביטחון ישראל. "לא חיבלנו בבחירות בארה"ב", התעקש, וטראמפ יישר קו: "לא הייתה קנוניה. החקירה היא אסון לארצנו". פוטין: "אין סיבה ליחסים הגרועים, המלחמה הקרה תמה". טראמפ: "שני הצדדים אשמים, זמן לעשות דברים גדולים יחד"

  נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין התייצבו הערב (יום ב') למסיבת עיתונאים משותפת לראשונה אי פעם, בתום ועידת הפסגה שלהם בהלסינקי. בפתח מסיבת העיתונאים אמר פוטין כי בשיחותיהם היום הקדיש טראמפ תשומת לב מיוחדת לביטחון ישראל. פוטין אמר כי הוא וטראמפ סיכמו להבטיח את גבולה של ישראל עם סוריה בהתאם להסכמי הפסקת האש מ-1974. הנשיא האמריקני הוסיף אחר כך כי רוסיה וארה"ב עובדות יחד כדי להבטיח את ביטחונה של ישראל. ההערכה לפני פגישתם של השניים הייתה שהם ידונו לעומק בין השאר בגרעין האיראני ובנוכחות האיראנית בסוריה, שמטרידה מאוד את הממשלה בירושלים.

   

  עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

   

  שעה קלה אחרי מסיבת העיתונאים של השניים בירך נתניהו על "המחויבות העמוקה של ארה"ב והנשיא טראמפ לביטחון ישראל, כפי שבאה לידי ביטוי בפגישתם של הנשיא טראמפ והנשיא פוטין. הידידות בין ישראל לארה"ב מעולם לא הייתה איתנה יותר". נתניהו הוסיף כי הוא "מעריך מאוד את התיאום הביטחוני בין ישראל לרוסיה ואת העמדה הברורה שהביע הנשיא פוטין בנוגע לצורך בקיום הסכמי ההפרדה בין ישראל לסוריה מ-1974".

   

  ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ מסיבת עיתונאים (צילום: AP)
  טראמפ עם נשיא רוסיה במסיבת העיתונאים. "הוא יריב, וזו מחמאה"(צילום: AP)

  ולדימיר פוטין ו דונלד טראמפ מסיבת עיתונאים (צילום: AP)
  נשיא ארה"ב: "איזו סיבה הייתה לרוסיה להתערב בבחירות?"(צילום: AP)

  לפני מסיבת העיתונאים ערכו פוטין וטראמפ פגישה בארבע עיניים שנמשכה יותר משעתיים, אף שהייתה אמורה להימשך שעה וחצי בלבד. אחר כך הצטרפו אליהם יועציהם, והצדדים קיימו פגישה מורחבת שנמשכה יותר משעה. בין לבין הספיק טראמפ לומר לעיתונאים שפגישתו עם פוטין הייתה "התחלה טובה מאוד".

   

  במסיבת העיתונאים הערב דיברו שני המנהיגים בשבח הפגישה שערכו. פוטין אמר כי השיחות היו "כנות ומועילות" וכי הן התנהלו כמו פגישות עסקים, והדגיש שגם אם במהלך השיחות שני הצדדים לא ראו עין בעין בכל הסוגיות ולא הצליחו לפתור את כל הבעיות, בהחלט מדובר בצעד ראשון בכיוון הנכון. נשיא רוסיה אמר כי התקופה הנוכחית היא תקופה קשה ביחסים בין וושינגטון למוסקבה וכי אין שום סיבה שהיחסים בין השתיים יהיו קשים, משום שהמלחמה הקרה הסתיימה. "אנחנו יכולים להתמודד עם אתגרים כמו טרור והבעיות הכלכליות בעולם", הצהיר. "השיחות משקפות את הרצון שלנו להחזיר את האמון. אני מקווה שעכשיו אנחנו מבינים זה את זה טוב יותר".

   

  ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ מסיבת עיתונאים (צילום: AFP)
  ממארח המונדיאל האחרון למארח המונדיאל של 2026. פוטין העניק לטראמפ כדור(צילום: AFP)

  ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ מסיבת עיתונאים (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
   
  חלק ניכר ממסיבת העיתונאים הוקדש לנושא הנפיץ של ההתערבות והחבלה לכאורה של סוכנויות המודיעין של רוסיה במערכת הבחירות בארה"ב בשנת 2016, זו שבה ניצח טראמפ. סוכנויות המודיעין האמריקניות קבעו בשנה שעברה כי רוסיה חיבלה במערכת הבחירות, בין השאר באמצעות פריצות למחשבי המפלגה הדמוקרטית, כדי להביא להפסדים של הדמוקרטים ושל המועמדת שלהם לנשיאות הילרי קלינטון ולניצחון של טראמפ. הערב, כשנשאל על-ידי כתב אם רצה שטראמפ ינצח בבחירות, השיב פוטין "כן, זה מה שרציתי", אך הכחיש בתוקף כי מוסקבה התערבה באופן כלשהו בבחירות האלה: "רוסיה מעולם לא התערבה במערכת הבחירות בארה"ב, ולעולם לא תתערב בבחירות בארה"ב", אמר.
   

  טראמפ, שדחה לאורך כל הדרך את הקביעה של סוכנויות המודיעין האמריקניות שרוסיה התערבה בבחירות, נשאל במסיבת העיתונאים אם הוא מוכן לגנות כעת, לצד פוטין, את ההתערבות-לכאורה של רוסיה. טראמפ סירב, ואמר כי הוא אינו רואה שום סיבה שהייתה יכולה לגרום לרוסיה לרצות להתערב בבחירות. הוא הוסיף כי החקירה האמריקנית בעניין ההתערבות הרוסית היא "אסון לארצנו", וטען כי לא הייתה שום קנוניה בבחירות. טראמפ הדגיש כי נבחר לנשיא לא בזכות רוסיה אלא בזכות קמפיין מבריק: "ניצחתי את הילרי קלינטון בקלות".

  מחאה לפני פגישת טראמפ ופוטין (צילום: רויטרס)
  דקות לפני מסיבת העיתונאים: כוחות הביטחון מנעו מחאה של פעיל נגד הנשק הגרעיני והפגיעה באיכות הסביבה(צילום: רויטרס)

  מחאה לפני פגישת טראמפ ופוטין (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  פוטין ביקש מהכתבים שהפנו אליו שאלות להציג לו עובדה אחת שמוכיחה את התערבות רוסיה בבחירות, ואמר כי ההאשמות הן "שטויות גמורות". כשנשאל על כך שבסוף השבוע הוגשו בארה"ב כתבי אישום נגד 12 אנשי כוחות הביטחון הרוסיים בגין המעורבות שלהם בחבלה בבחירות בארה"ב אמר פוטין כי לא ידוע לו דבר בעניין, וכי אם התובע האמריקני המיוחד מולר, שמונה לחקור את הפרשה, יבקש מרוסיה באופן רשמי לתשאל את החשודים – מוסקבה תסכים. עם זאת הוא אמר כי בתמורה תדרוש רוסיה לחקור בעצמה גורמים אמריקניים רשמיים שהיא חושדת כי ביצעו מעשים לא חוקיים נגדה. טראמפ כינה את הצעתו של פוטין לעזור בחקירה "נהדרת".

  ולדימיר וטין ודולנד טראמפ בהלסינקי (צילום: AP)
  הנשיאים ויועציהם הבכירים, היום בצהריים בפגישה המורחבת(צילום: AP)

  ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ מסיבת עיתונאים (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  טראמפ דיבר אחרי פוטין ואמר כי לשניים היה דיאלוג פורה למדי וכי השיחות התנהלו היטב. "דיפלומטיה וקיום יחסים עדיפים על סכסוך ועוינות", אמר טראמפ. "עלינו למצוא דרכים לשתף פעולה. מערכת היחסים שלנו השתנתה. הדיאלוג הבונה עם רוסיה סולל דרכים חדשות לשלום. סיכמנו להמשיך בשיחות בעתיד. פוטין הוא יריב טוב, וזו מחמאה". בימים האחרונים הגדיר טראמפ את היחסים עם רוסיה "הגרועים ביותר אי פעם". הערב אמר על היחסים האלה: "כולנו אשמים. שני הצדדים אחראים ליחסים בין המדינות. עכשיו יש לנו זמן לעשות דברים גדולים יחד עם רוסיה".

   

  כשפוטין נשאל על-ידי אחד הכתבים אם לדעתו ארה"ב היא מדינה דמוקרטית הוא השיב בחיוב, אך הוסיף כי במדינה דמוקרטית בתי המשפט הם שצריכים להכריע בפרשות כמו פרשת ההתערבות הרוסית לכאורה בבחירות. במהלך מסיבת העיתונאים העניק פוטין לטראמפ כדור רגל. רוסיה סיימה אתמול את אירוח המונדיאל, וארה"ב תארח את המונדיאל של שנת 2026 עם קנדה ומקסיקו.

  מלניה טראמפ דונלד טראמפ ולדימיר פוטין ארה
  פוטין, טראמפ והגברת הראשונה של ארה"ב מלניה, היום בהלסינקי( צילום: רויטרס)

  דונלד טראמפ ולדימיר פוטין ארה
  הלסינקי, פינלנד. נשיא ארה"ב נחת אתמול, הנשיא הרוסי איחר(צילום: EPA)
    

  בצהריים, לפני שנכנסו לחדר כדי לשוחח הרחק מעיני הכתבים, התייצבו טראמפ ופוטין לזמן קצר בלבד מול המצלמות. במעמד זה פנה פוטין לטראמפ ואמר: "תודה שהגעת אדוני הנשיא, אנחנו בקשר רציף ואנחנו מדברים בטלפון. זה הזמן לדבר על היחסים שלנו, על הקשיים ועל הסוגיות הרבות בעולם שמעסיקות אותנו". טראמפ מצדו החמיא לפוטין על אירוח המונדיאל ברוסיה ואמר כי הטורניר היה "אחד הטובים אי פעם". אחר כך הוסיף: "יש לנו דברים לדבר עליהם, נדבר על הכול - מסחר, צבא, טילים, נדבר קצת על סין ועל החבר המשותף שלנו שי".

   

  "יש לנו הזדמנויות אדירות כשתי מדינות", אמר טראמפ לפוטין בצהריים. "לא הסתדרנו כל כך טוב בשנים האחרונות, לא הייתי כאן הרבה זמן אבל אני חושב שתהיה לנו מערכת יחסים נהדרת. אמרתי גם במהלך הקמפיין שלהסתדר עם רוסיה זה דבר טוב ולא דבר רע. אני חושב שהעולם רוצה לראות אותנו מסתדרים. אנחנו שתי המעצמות הגרעיניות הגדולות, יש לנו 90% מהכוח הגרעיני, זה לא דבר טוב, זה דבר רע, וצריך לעשות משהו בקשר לזה".

   

  דונלד טראמפ ולדימיר פוטין ארה
  ( צילום: רויטרס)
  דונלד טראמפ ולדימיר פוטין ארה
  פוטין מגיע להלסינקי בצהריים. כל לוח הזמנים השתנה(צילום: AFP )

  טראמפ ופוטין היו אמורים להתחיל את פגישתם בשעה 13:20 (שעון ישראל), אולם פוטין נחת בהלסינקי רק בסביבות השעה 13:00 - בכ-40 דקות איחור - מה שגרר דחייה של הפגישה עד לסביבת השעה 14:00. שני הצדדים ניצלו את השעות שלפני הפסגה כדי להנמיך את הציפיות. "זו לא פסגה, אלא שיחה", אמר אמש שגריר ארה"ב במוסקבה ג'ון האנטסמן. טראמפ אמר לפני המראתו לפינלנד כי הוא "נוסע עם ציפיות נמוכות, לא עם ציפיות גבוהות".

   

  הבוקר כתב טראמפ בטוויטר: "היחסים שלנו עם רוסיה מעולם לא היו גרועים יותר, וזאת הודות לשנים רבות של טיפשות אמריקנית, וכעת הודות לציד המכשפות המושחת". מאז בחירתו של טראמפ לנשיא ועד היום נפגשו הוא ופוטין רק לזמן קצר, בשולי ועידות פסגה רחבות יותר. היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון אמר בריאיון לרשת ABC כי ארה"ב "לא בונה על תוצאות ממשיות כלשהן מהמפגש".

   

  רק הבוקר מתח דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב ביקורת על מדיניות החוץ של הממשל האמריקני הנוכחי. לדבריו, אמירותיו האחרונות של טראמפ בעניין רוסיה הן "דוגמה שערורייתית לתחרות חסרת מצפון", והן "מדאיגות את מוסקבה".

   

  השתתף בהכנת הידיעה איתמר אייכנר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פוטין וטראמפ, היום בהלסינקי
  מומלצים