שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דו"ח זיהום אוויר מרכב כבד: ירידה של 4 טון חלקיקי דיזל

  דו"ח דירוג זיהום האוויר לציי רכב כבדים שפרסם המשרד להגנת הסביבה, חושף כי במהלך שנת 2017 חלה ירידה של 29% בפליטת חלקיקי דיזל. "אגד", "החברה לפיתוח גוש עציון" ו"שירות לחקלאי – צדוק" שהיו המזהמות ביותר אשתקד, הציגו שיפור משמעותי בערכי הפליטה ועמדו ביעדים שהציב המשרד

  המשרד להגנת הסביבה פרסם היום (יום ג'), את דירוג זיהום האוויר לשנת 2017 בציי רכב כבדים. זו השנה הרביעית שהמשרד מפרסם את הדו"ח המדרג את רמת הזיהום של חברות הסעה, תחבורה ציבורית, משאיות חלוקה, איסוף פסולת ושינוע, המהוות כ-20% מכלל צי הרכב הכבד בישראל.

  מהנתונים עולה כי מרבית החברות עמדו ביעדים שהציב המשרד, כשבשנה החולפת הביאו להפחתה של 29% בפליטת חלקיקי דיזל מסרטנים בציי הרכב הגדולים בהשוואה לנתוני 2016. במספרים מדובר בפחתה של ארבעה טון חלקיקים. ובכל זאת שלוש חברות של ציי רכב כבד הציגו פליטות גבוהות מהיעד.

   

   (אחיה ראב"ד) (אחיה ראב
  (אחיה ראב"ד)
  השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: "זיהום אוויר מתחבורה הוא אחד מהאיומים המסוכנים ביותר לבריאות הציבור והסביבה במדינת ישראל. בכל שנה מתים במדינת ישראל מוות מוקדם יותר מ-1,000 איש כתוצאה מזיהום האוויר מתחבורה. הצעד שאנחנו מדווחים עליו היום הוא נדבך נוסף בתכנית הלאומית לצמצום זיהום אוויר בתחבורה, שתציל חיים של מאות ישראלים בכל שנה".

   

  את הירידה בזיהום תולים במשרד בירידה בכלי הרכב המזהמים (עד תקן יורו 3), שהתקינו מסננים המפחיתים את ערכי הפליטה או הורדו מהכביש, טיפול מהיר בתלונות הציבור על פליטת עשן שחור, והכשרת הנהגים לנהיגה נכונה וחסכונית, המסוגלת להביא לירידה של 15 אחוז בצריכת הדלק ופליטת המזהמים. בנוסף התווספו לציים 37 משאיות ואוטובוסים המצויידים בהנעה חליפית כמו גז טבעי, חשמל, היברידי וביו-דיזל. למרות הגידול יש לזכור שעדיין מדובר במספר זניח של 90 כלי רכב בסך הכל המצוידים במערכת הנעה ידידותית לסביבה מתוך כ-15 אלף כלי רכב כבדים שבשימוש.

   

  על פי הנתונים שנאספו מרבית החברות עמדו ביעד של ערך פליטה ממוצע של 0.03 גרם חלקיקים לק"מ. בתוכן גם חברות שבדירוג אשתקד היו גבוהות ביותר בדירוג כמו "אגד אגודה שיתופית לתחבורה", "אגד תעבורה", "החברה לפיתוח גוש עציון" ו"שירות לחקלאי - צדוק" הפחיתו משמעותית את ערכי הזיהום ועמדו ביעד.

   

  בצד השני של הסקאלה נמצאת "שרותי אוטובוסים מאוחדים" שב-2017 לא עמדה ביעד ערכי הפליטה. החברה המזהמת ביותר בדירוג היא "י את א ברמן" עם ערך פליטה ממוצע הגבוה ביותר שעומד על 0.048 גרם חלקיקים לק"מ.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אחיה ראב"ד
  אגד אוטובוסים חשמליים
  אחיה ראב"ד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים