שתף קטע נבחר

התחזית השחורה של אהוד ברק: ריסוק הדמוקרטיה, מדינה משיחית, רוב מוסלמי

בנאום נוקב בתל אביב, שרטט ראש הממשלה לשעבר תמונת מצב שחורה במיוחד שתתממש - לדעתו - אם תימשך מדיניות נתניהו ושותפיו: "החתירה למדינה יהודית-משיחית, מחייבת את ריסוק יסודות המדינה". ברק אמר שיעשה הכול לכינון הנהגה חדשה: "לא משנה לי אם אהיה במקום ה-20 או ה-120"

 

 

 

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, שרטט אמש (יום ג') תחזית שחורה שעלולה להתתממש - לדעתו - אם תימשך המדיניות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושותפיו. הוא הזהיר מפני גל לאומנות ששוטף את ישראל, "הדומה לתנועות שסגדו לקסמו האפל של הצירוף 'גזע, דם ואדמה'". לדבריו, "בקרבת 'החור השחור' של לאומנות אפלה, משיחית, פועלים כוחות המעקמים את המרחב-זמן ואת המסלול של הפרויקט הציוני כולו. החתירה למדינה אחת, יהודית-משיחית ועם רוב מוסלמי של אזרחים ונתינים, מחייבת - אני חוזר, מחייבת - את ריסוק היסודות והמוסדות של המדינה הציונית-דמוקרטית. חמור ככל שיישמע, זה: 'או זו - או האחרת'. השתיים האלה לא יכולות להתקיים יחדיו".

 

מהליכוד נמסר בתגובה כי "אין טעם להתייחס לניסיון השבועי של אהוד ברק, ראש הממשלה הכושל בתולדות ישראל, לקושש כמה כותרות בתקשורת". 

אהוד ברק (צילום: יריב כץ)
אהוד ברק בנאום התחזית השחורה(צילום: יריב כץ)
 

 

מבלי להזכיר מפורשות אפשרות לכניסה מחודשת לפוליטיקה, דיבר ברק מול מאות מחברי "הקתדרה" במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב בהרצאה תחת הכותרת "תמונת מצב 2018". הוא התריע כי תוצאתו ההכרחית של היעד של נתניהו ושותפיו מהימין לסיכול "גירושים" מהפלסטינים היא אחת: "שקיעת ישראל אל מדינה שיש בה רוב מוסלמי, התנגשות פנימית אלימה וקבועה, והיא איננה יהודית, איננה ציונית ואיננה דמוקרטית. זהו שינוי כיוון דרמטי ומסוכן במתווה הציוני כולו. השגת היעד הזה חייבת להיעצר בכל דרך אפשרית, משום שמימושו הוא סיכון קיומי לפרויקט הציוני ולקיומה של ישראל ציונית-דמוקרטית".

 

"אני חוזר ומזהיר: קומץ זעיר מתמרן מנהיג חלש, לחוץ ולחיץ, שמאחוריו מפלגה פופוליסטית, על מתווה מסוכן מאין כמוהו הנוגד את האינטרס הלאומי ואת עמדות רוב הציבור. רוב מוחלט של הציבור בישראל רוצה להבטיח רוב יהודי ואופי ציוני-דמוקרטי לישראל, ולכן מעדיף גם בהיעדר אפשרות מיידית להסדר, להתגרש מהפלסטינים. 'אנחנו כאן והם שם', תוך הבטחת המשך השליטה הבטחונית בכל השטח לכל טווח זמן שיידרש. אני קורא לאזרחי המדינה: זה הזמן להתעורר. המדינה על כוחה והישגיה היא שלכם, שלנו. לא של חבורת ההזויים בשוליים.

 

"אם נתעלם לרגע, לצורך בהירות הטיעון, מקיצוני הליכוד המכורים בעיקר לסיכוייהם בפריימריז - נתניהו והקיצוניים, שמובילים אותו באפו, הם קבוצה המייצגת חלק זעיר מהציבור, אבל מתמרנת את הממשלה, בחינת זנב המכשכש בכלב', בשליחות של חזון הזוי ומסוכן עם נגיעה משיחית חזקה.

 

 

"אלה הם בנט ושקד, מאחוריהם יוגב וסמוטריץ׳, מהם אל הרבנים סדן ולווינשטיין, ומאחרי אלה זוהרות דמויותיהם של הרב ליאור, פטרונו של הרוצח ברוך גולדשטיין, שפסקיו ותורתו נחשדו כמקור ההשראה של רוצח רבין. כן, חברים, זהו אותו הרב שלפני שנים אחדות זכה בתואר 'הסיירת של עם ישראל' מפי נתניהו. ומי לא יראה שם את הרב גינזבורג, מאבות הספר 'תורת המלך' שעוסק בהלכות הריגת גויים. זהו האיש שתורת הנקמה שלו נחשדה כמקור השראתם של בריוני 'תג מחיר' ושורפי משפחת דוואבשה בדומא. וכמובן, גם אותו טרח נתניהו לברך ולשבח, באותו זמן לערך, בקלטת וידאו ממוסקבה".

 

"לדאבון הלב, בשנים האחרונות, תחת שלטון נתניהו וגורמים קיצוניים, חל שיבוש עמוק בחזון. במקום להתמקד בעצמנו, בגיבוש אחדותנו הפנימית וכוחנו ובדחף היצירה של האזרחים, מצמיחים שלטון נתניהו והקיצונים חזון אחר, שבמוקדו: 'הם', ולא 'אנחנו'.

 

"החרדה ממה ש'הם' יעשו, במקום ההכרעה מה 'אנחנו' עושים. פחד עמוק מ'זרים', 'גויים' ו'עמלקים' מבחוץ, ומ'בוגדים' ו'משתפי פעולה' עם אויבינו מבפנים. שיסוי והסתה של ישראלים זה בזה וזריעת שנאת זרים, מוחלשים וקבוצות מיעוט. שנאת אחים ופרימת הרקמה החברתית, לקול תשואותיו של ה'בייס' המיתולוגי".

 

"את הגאווה הלאומית הבריאה של נושאי הציונות מחליף לנגד עינינו, גל של לאומנות אפלה, שטופת פחדים, חרדות ושנאה לכל מי או מה שלא נענה לגחמותיה. לאומנות אפילה, שאיננה מסוגלת להפיק מהתבוננות פנימה את תחושת הערך העצמי הדרושה לכל יחיד או חברה; תחושה שרכיביה הם: זהות, שייכות, כיוון, והעיקר - משמעות. הלאומנות האפלה בוחרת להשעין את הערך העצמי על ה'אחר׳. על הפחד הקמאי מ'חיות הטרף', מ'הזרים', מה'מיעוטים', מה'להט״בים', מה'בוגדים', מה'סמולנים', מה'ליברלים', מה'אינטלקטואלים'.

 

נשמע מוכר? נכון. אין פה חידוש היסטורי, אלו קווי זהות משותפים, לכל התנועות והמשטרים האולטרהה-לאומניים ב-250 השנים האחרונות. גם לכל החברות והתנועות הפוליטיות, שסגדו בגרסאות שונות לקסמו האפל של הצירוף: 'גזע, דם ואדמה'. ספרי ההיסטוריה מספרים לנו גם את סיפור כישלונן וחורבנן. חשוב לא לשכוח זאת".

  

בנימין נתניהו ישיבת ממשלה (צילום: אלכס קולומויסקי)
"גם במחיר בגידה בזכר הנספים ימרק את עוונות העבר לטובת הצבעות בבריסל"(צילום: אלכס קולומויסקי)

ברק אמר כי "לא מקרה הוא בעיניי שממשלת הלאומנות האפלה המובילה אותנו היום איננה חוברת אל צרפת או בריטניה, גרמניה, הולנד והסקנדינביות - המדינות המובילות את ערכי החירות, הקדמה והשוויון ביבשת השכנה; אלא חוברת אל מוקדי הלאומנות האפלה של אירופה: הלא הם הונגריה, צ'כיה, סלובקיה, וכמובן פולין. בעבור האחרונה מוכן היה ראש הממשלה, למרק את עוונות העבר, גם במחיר בגידה בזכר הנספים, ועלבון לניצולים - ובלבד שיגמלו לו לעת צרה בהצבעות בבריסל. וכמאמר התלמוד, הריהם כ'זונות המפרכסות זו את זו'.

 

"הקרבה הזאת טבעית. אלו הן מדינות אירופה המאמינות בדמוקרטיה-לא ליברלית. גם שם מצויים תחת מתקפה: בתי המשפט, התקשורת החפשית, וארגוני זכויות אדם. גם שם משוכתבת ההיסטוריה, על רקע פוליטי, במערכות החינוך והחקיקה. גם בהן פשתה שחיתות עמוקה. וגם בהן מככבות שנאת ׳זרים׳, מהגרים, להט"בים, ליברלים, 'אינטלקטואלים'; ואיך לא? גם שנאת יהודים. כן, אנטישמיות. נכון. רק יהודים, לא ישראלים. לפחות לא בשלב הזה. ישראל הלאומנית האפלה - מוחרגת. היא מ׳שלנו׳. וכבר נאמר: "אמור לי מיהם חבריך ואומר לך מי אתה'".

 

אהוד ברק (צילום: יריב כץ)
אהוד ברק(צילום: יריב כץ)

"ישראל", אמר ברק, "פועלת ב'שכונה' הקשה ביותר בעולם. וישראל אכן מוקפת איומים רבים, הם מתגברים לעיתים, ותמיד משתנים ומתחדשים. ׳וילה בג׳ונגל׳ קראתי לזה כשהייתי הרמטכ"ל. זהו נתון. אדם איננו בוחר את הוריו ועם איננו בוחר את שכניו. הם מי שהם. עוצמתנו הצבאית והאסטרטגית היא תנאי הכרחי לקיומנו. 'קיר הברזל' שהגה ז׳בוטינסקי ובנו בן־גוריון ויורשיו: דיין, רבין, דדו, גם אנוכי ביניהם, יחד עם רבים רבים אחרים - הוא הערובה לקיומנו. הוא גם נקודת המשען למנוף שיביאנו בעתיד אל השלום. גם אם יתעכב.

 

"אך ההנהגה הנוכחית של ישראל איננה שם. היא על נתיב אחר. שועטת אל השקיעה לתוך 'מדינה אחת, יהודית-משיחית', וממשיכה, לדאבון לב, להרוס, יום אחר יום, את הישגי הציונות והמדינה הציונית־דמוקרטית: את מדינת הרווחה, את אתוס השוויון, ואת הסולידריות והצדק של הכרזת העצמאות. הממשלה מפקירה את האזרחים, ונגררת אחרי קיצונים דתיים-משיחיים, ושוב ושוב מתרכזת 'בהם' ולא 'בנו'. לא במה שהאזרחים צריכים, רוצים, ומגיע להם.

 

"מתחת מסך העשן וההפחדה מה'עמלקים' ומ'הבוגדים', מתקיים תעתוע שמאיים להסתיר מהעם ומאזרחים את כוחם והישגיהם, ולתלות את הכל ב'מנהיג' במרכאות, שאין בלתו. אין דבר הבל גדול מזה. שקר ואחיזת עיניים", קבע ראש הממשלה לשעבר.

 

"הישגי 8200 והמוסד, הסייבר והסטארט-אפים, החקלאות המודרנית ומוסדות המחקר, הכלכלה והייצוא, כיפת ברזל, מובילאיי וישקר - כל אלה אינם בזכות נתניהו, אינם בזכות בנט, אינם בזכות לפיד, וגם לא בזכותי. הם בזכות רבבות רבבות אנשים ונשים, בהם גאונים יצירתיים בתחומם. אלו הישגים של האזרחים והעם. וכיוון שההישגים, והכוח שנובע מהם, הם של האזרחים והעם, ההנהגה איננה רשאית מבחינה מוסרית ליטול מן העם את פירות הישגיו - ולהעבירם בחסות תעתועים, מסכי עשן ו'הפחדות' לקיצוניים ביותר.

 

"במקום התעתוע הזה יש לחזור אל המתווה המקורי, אבל מעודכן, אל 'ציונות 2.0'. לדבר ולהצטלם הרבה פחות, ולהתחיל לעשות. להחזיר כוח והשפעה על כיווני הפעולה - לעם, לאזרחים, למי שממנו צמח הכוח הזה. לכונן ישראל שהיא אכן בית, עם התחושה המעצימה הזאת של ׳ביחד׳. בית שיבטיח לכל אחד ואחד הזדמנות. ויצפה מכל אחד ואחד לאחריות. ממשלה שתתחיל לדאוג לעם, לא לסרטוני הפרסומת של השרים. שתדאג לאזרחים: לדירות במחיר סביר לצעירים, ולחיים של כבוד למבוגרים. לתנופה אחרת לסגירת פערים: הלא אנחנו יודעים- ישראל, שהיתה במקום הראשון בעולם בשוויוניות, רק לפני 40 שנה, גלשה בשנים האחרונות, אוי לבושה, אל המקום הראשון בפערים בין כל המדינות המפותחות.

ברק מתריע מגל לאומנות. ארכיון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ברק מתריע מגל לאומנות. ארכיון(צילום: רויטרס)
 

"הממשלה ממשיכה להפקיר ולהתעלם מהאזרחים שפירות כשרונם ועקשנותם - הם שבנו את עוצמת ישראל. ממשלת ׳ציונות 2.0׳ תפעל לסגירת הפערים. להשוואת הזדמנויות בחינוך. כך שלילד בן 10, בנה של אם חד הורית מיוצאי אתיופיה בנצרת עילית, תהיינה הזדמנויות להגשים את חלומותיו, הזדמנויות דומות לאלו שיש לנכדים שלי ברמת השרון. כי הממשלה תתערב ותשקיע הרבה יותר פר תלמיד בפריפריה, ותגשר בכך על הפער העצום שיוצר ׳קו ההתחלה׳ הכלכלי הכל כך שונה. זהו מרכיב יסוד בחובתנו, בניגוד למצב הנוכחי, לחזור ולחתור אל 'חברת המופת' ואל צמצום הפערים. במעשים, לא בדיבורים.

 

"זה אפשרי. במיוחד היום, בזכות הכוח והמשאבים שנצברו בישראל ובזכות האזרחים והעם. וגם מכוח תנאים אזוריים ועולמיים נוחים מאוד. ואז, העם והאזרחים יקבלו ממשלה שדואגת להם, יקבלו את זכויותיהם, תהיינה להם דירות טובות במחיר סביר, הוריהם יוכלו לקבל שרות רפואי איכותי, ולחיות חיים של כבוד. ילדיהם לא יקופחו מול ילדי עשירים מהמרכז. תחוזק 'רשת הביטחון' של הרווחה. כך תשוב ישראל אל הנתיב המוביל לחברת מופת מתקדמת ומאירת פנים. ולא מרחב מתסכל, שבו מה שמגיע לך נחטף ממך, ומועבר לגורמים קיצוניים שאוחזים את ההנהגה במקומות רגישים.

 

"בצומת הזה הכרחי לבחור בין שתי דרכים, שונות במהותן ויעדיהן. מצד אחד, דרכה של ממשלת נתניהו והקיצוניים - שעיקרה המשך שקיעה לתוך חזון המדינה האחת, יהודית-משיחית ועם רוב מוסלמי שתהפוך בעל כורחה ללא יהודית, לא ציונית ולא דמוקרטית, אך טובלת עד צוואר באלימות. זהו חזון שסופו היעלמות ב׳חור השחור׳ של קיצוניות, לצד שחיתות רחבה והפקרת והזנחת האזרחים והעם.

 

"מהצד השני, אל מול החזון הלאומני-משיחי הקודר הזה, ניצב חזון של עתיד ותקווה. חזרה אל יעדי המקור של הציונות וישראל - הוא כולל התעשתות חדה ויציאה מהמיצר, שינוי כיוון והתחדשות. עוז לתמורה בטרם פורענות. המראה מחדש של החזון הציוני-דמוקרטי, אל העתיד הפתוח. כשאנו אוחזים בארבעת העיקרים: ביטחון תחילה, שלמות העם, הכרזת העצמאות כ׳חוקה׳ דה פקטו. ואחרון חביב: הכוח - מהאזרחים, פירות ההישג וההכרעות -לאזרחים.

 

"אם יימצאו בתוכנו הבנת הכורח והדחיפות, לצד הבנת הצורך לשלב ידיים, קיימת אפשרות הסטורית, מעשית מאוד, לכינון הנהגה אחרת. חזקה ומלוכדת, מפוכחת ונטולת פחדים, שתביא איתה חזון, תקווה, וכושר מעשה. אומץ לקבל החלטות וכוח לבצע אותן. הנהגה שתיתן לעם את פירות הישגיו, ותשתף אותו ישירות בהכרעות, ב׳בית אחד׳, הבית שלנו, במדינה ציונית - דמוקרטית, חזקה, בוטחת ופורחת, היא מדינת ישראל".


פורסם לראשונה 17/07/2018 18:30

 

בהכנת הכתבה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
אהוד ברק בנאומו
צילום: יריב כץ
מומלצים