שתף קטע נבחר

חרדים הפגינו בבית שמש: "מטמאים את השכונה"

אחרי סערת הנערה שברחה מהמון זועם, חרדים הפגינו הלילה מול שתי משפחות המשתייכות לחב"ד, בדרישה שיעזבו את השכונה. "האנשים האלה מופרעים, אני כאן כדי לשמור על הבית שלי. הם רוצים שנצא ואנחנו אומרים להם לא", אמר אחד מאנשי חב"ד

 

 

כ-150 חרדים הפגינו הלילה (יום ד') מול בתי משפחות חוזרות בתשובה בבית שמש. "יש פה שכונה חרדית ויש שני בתים שמי שגר בהם אינו דתי, יש קטינים שמגיעים אליהם והם מתעסקים עם בנות. יש פריצות, זה דבר שאסור שיקרה בשכונה שלנו", אמר אחד האברכים. 

 

המפגינים נעמדו בצד השני של הכביש מול בתי המשפחות ברחוב נהר הירדן בעיר. הם התפללו, צעקו, והחזיקו בשלטים הקוראים למשפחות לצאת מהשכונה. מפעם לפעם ניסו כוחות המשטרה לפזרם, אך האברכים רק הלכו לבית הכנסת שלהם ושבו בכוחות מחודשים. קבוצה של כמה עשרות החלה לצעוד במרכז הכביש, לכיוון כוחות המשטרה, כשהם אוחזים בשלטים שונים בגנות התקשורת וראש עיריית בית שמש.

 

בשלב זה, קיבלו במשטרה החלטה לפזר את ההתקהלות ומפקד האירוע כרז למפגינים כי יש להם דקה לעזוב את המקום לפני שיעצרו. ואכן, דקה לאחר מכן ניסו השוטרים לבצע מעצרים, אך המפגינים ברחו בזריזות לסמטאות הצדדיות, לבניינים הסמוכים ולבית הכנסת - שבכניסה אליו יש שער מברזל שמונע כניסת זרים.

 

הפגנת חרדים בבית שמש (צילום: רועי רובינשטיין)
החרדים ברחוב שבו מתגוררות המשפחות מחב"ד(צילום: רועי רובינשטיין)

הפגנת חרדים בבית שמש (צילום: רועי רובינשטיין)
(צילום: רועי רובינשטיין)

הפגנת חרדים בבית שמש (צילום: רועי רובינשטיין)
(צילום: רועי רובינשטיין)
המפגינים טענו כי הם מוחים לא רק על הימצאותם של חוזרים בתשובה בשכונה, אלא גם על האופי שנוצר בה לאחרונה עם כניסתם למקום. לדבריהם, בשנה האחרונה יש יותר פריצות והמשפחות הללו אינן תואמות לאופי השכונה. אחד המפגינים טען כי שתי המשפחות המדוברות מתירות לילדיהן לעשות בשכונה דברים נוספים. "יש להם כלבים גדולים שהם מסתובבים איתם ברחוב, הם בכוונה רצים איתם אחרי ילדינו ומפחידים אותם. הם בכוונה מטמאים את השכונה הזו ואנחנו רוצים שהם ילכו לגור במקום אחר".

 

המתח בעיר עלה בימים האחרונים אחרי פרסום הסרטון שבו נראים דתיים קיצוניים רודפים אחרי נערות ברמת בית שמש. התגובות לסרטון ברשת וברחוב הישראלי היו קיצוניות לשני הצדדים, חלק טענו כי מדובר ברדיפת הדתה ואחרים דווקא צידדו ברודפים.

 

 

 

צוות ynet הגיע הלילה (בין שלישי לרביעי) למוקד החיכוך, שמתרכז בעשרות המטרים המפרידים בין הבניין שבו מתגוררות שתי המשפחות, לבין הכיכר הניצבת לצידו. המריבה הגדולה על אופייה של העיר, מתנקז לדרישה של אנשי החסידות שהגיעו לבית שמש ממאה שערים, לסלק מהבניין הספציפי את שתי המשפחות של החוזרים בתשובה, המשתייכות לזרם חב"ד.

 

"מותר לנו לחיות כאן"

לקראת חצות החלו להגיע למקום חרדים כדי למחות על הימצאותם של החב"דניקים בעיר. לקראת השעה היעודה, הגיעו למקום שוטרים סמויים וגלויים וכמו כן חברים וקרובים של שתי המשפחות שנעמדו מחוץ לבית יחד עם יקיריהם. אחד השכנים גער במפגינים שהתאספו ברחוב מתחת לביתו. "כדאי לכם לפנות כבר את השכונה", הוא צעק לעברם וכמעט נכנס לעימות פיזי.

 

ראשי שתי המשפחות, דוד וישראל, עמדו על המדרגות, כמו מוכנים למלחמה. "הדתיים שבאים לפה למחות הם קיצוניים, אבל מדובר ב-40 אנשים, אחוז בודד באוכלוסייה שהחליט לקחת את החוק לידיים", אומר ישראל. "הם רוצים שנצא מכאן ואנחנו אומרים להם לא, מותר לנו לחיות כאן". דוד מנגד רק חשש לשלומם של שבעת ילדיו, "אני לא מפחד על עצמי אלא עליהם, האנשים האלה מופרעים ואני כאן כדי לשמור על הבית שלי". 

 

ברבע לחצות יוצאות מאחת הדירות בתו בת ה-14 של דוד עם שתי חברות בנות 16 והן פוסעות בשקט לתחנת האוטובוס כשהן מפוחדות. ביום ראשון השבוע שתיים מהן, ח' ו-ש', היו בין אותן נערות שאחריהן רדפו ההמונים בסרטון שפורסם. ידה של אחת מהן נשארת לכל אורך ההמתנה לאוטובוס בתוך התיק, קרוב כמה שאפשר לגז הפלפל שעימו החלה ללכת.

 

"עמדנו ליד הבית וראינו את ההפגנה", מספרת ח' על אירועי אותו לילה, "הם פתאום קלטו ש-ש' מגיעה עם עוד חברות, מעט חשופות, והחלו לרדוף אחרינו. אני הגעתי לאיזו חנייה, טיפסתי מעל לגדר וברחתי". ש' זוכרת כי המפגינים הגיעו אליה. "מישהו מהם רדף אחרי עם גז פלפל וריסס אותי, זה כאב מאוד. היום, כשאמרו ששוב תהיה אלימות, אמרתי להוריי שאני מפחדת ונוסעת למשפחה שלי במודיעין לישון אצלם".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי רובינשטיין
ההפגנה בבית שמש
צילום: רועי רובינשטיין
מומלצים