שתף קטע נבחר

אישום: ישראלי חצה את הגבול לסוריה עם מצנח רחיפה והצטרף לדאעש

תושב ג'לג'וליה חצה לפני כשלוש שנים את הגבול לסוריה והצטרף לדאעש. בארגון הטרור הוא ניסה לבנות מזל"ט ומסוק זעיר. הוא השתתף בקרבות, נלקח בשבי על ידי צבא אסד - ולאחר שנמלט חזר לישראל. בארץ הוא נעצר ומעצרו הוארך עד תום ההליכים

נידאל סלאח מג'לג'וליה, שחצה את הגבול לסוריה באוקטובר 2015 באמצעות מצנח רחיפה והצטרף לדאעש, הואשם היום (ד') בבית המשפט המחוזי מרכז בעבירות של מגע עם סוכן חוץ, יציאה שלא כדין, חברות בארגון טרור, מסירת ידיעה לאויב ועבירות נוספות. מעצרו הוארך עד להחלטה אחרת.

 

 

לפי כתב האישום, שהוגש בידי עו"ד רועי רייס מפרקליטות מחוז מרכז, עולה כי במהלך החודשים יולי עד אוקטובר בשנת 2015 קשרו הנאשם ומכריו תושבי ג'לג'וליה קשר לצאת מישראל לסוריה כדי לחבור לכוחות ארגון הטרור, להשתתף בפעילותם ולסייע בלחימתם אל מול הממסד הסורי. במסגרת זו הוחלט כי בעוד האחרים יטוסו מישראל לטורקיה וממנה יחצו את הגבול לסוריה, הנאשם וחברו, חוסאם חגלה, יחצו את הגבול לסוריה ישירות מישראל באמצעות מצנחי רחיפה. לצורך זה רכשו השניים מצנחי רחיפה, למדו על הפעלתם מצפייה בסרטוני הדרכה והתאמנו בשימוש בהם בשטחים פתוחים סמוך לג'לג'וליה. בשלב מסוים הודיעו האחרים כי אין באפשרותם להמשיך להשתתף בתוכנית, מסיבות שונות.

 

לאחר שהנאשם וחוסאם בחנו באמצעות מפות את שטח ישראל הסמוך לגבול עם סוריה, הגיעו השניים ב-17 באוקטובר 2015 עם מצנחי הרחיפה שלהם אל נקודת יציאה שבחרו ברמת הגולן והחלו לנסות להמריא לכיוון סוריה. עקב תקלה טכנית במצנח של חוסאם, ניסיונותיו להמריא לא צלחו ולכן החליטו השניים לחזור לבתיהם בג'לג'וליה.

 

 

שבוע לאחר מכן, בשעות הצהריים, נסע הנאשם שוב לנקודת היציאה, שממנה המריא לכיוון סוריה. בעודו באוויר הצליח סלאח להימנע מפגיעת ירי שבוצע לעברו מהצד הסורי, ואז נחת בשטח סוריה בהצלחה, לקראת חבירתו לכוחות דאעש. החל ממועד נחיתתו בסוריה שהה בחברת כוחות, פעילים וחברים בארגון דאעש במשך יותר משנתיים וחצי. מכתב האישום עולה כי סלאח בא במגע ועמד בקשר עם פעילי דאעש רבים במקומות שונים ברחבי סוריה, ונטל חלק בפעילות הארגון הרצחני בהיבטים שונים, לרבות מבצעיים וצבאיים. בפתח תקופת שהייתו בסוריה הנאשם נעצר, נכלא ונחקר בברוטאליות, לרבות באיומים, אלימות ועינויים, על ידי גורמי דאעש שונים, שלהם מסר בכפייה מידע על אודות ישראל, וכן ניסה להימלט מגורמי דאעש בדרכים שונות אך נתפס. הנאשם מסר לחוקריו כי הגיע לסוריה על מנת לחבור לכוחותיהם, ולבסוף הצליח לזכות באמונם של גורמי דאעש ושוחרר.

 

לאחר ששוחרר הצטרף ונרשם הנאשם באופן רשמי לדאעש. בין פעילויותיו כחבר בארגון, הנאשם צפה בסרטונים מטעם הארגון, לרבות על אודות הכנת מטעני חבלה; יצר קשר עם גורמים שונים בישראל וביקש מהם להצטרף לדאעש וללחימתם, לבקשת גורמי דאעש; היה חמוש וביצע תרגולים ומטווחים מאולתרים בכלי נשק שונים; הצטלם כאשר הוא חמוש בכלי נשק אלה ושלח את התצלומים לבני משפחה וחברים בישראל; סייע לאנשי דאעש בתרגום תכנים אקראיים שונים מעברית לערבית, ועוד.

 

  ()

 

הוא שובץ ל"ענף הייצור והפיתוח" של דאעש, שבו עבד בעבור שכר חודשי במפעל לפיתוח וייצור של מזל"טים למטרת תיעוד מהאוויר וכן נשיאת חומרי נפץ, בתפקיד האחראי על מערכת ההיגוי של הכלים. במסגרת זו הנאשם אף השתתף בניסוי שבו העמיסו על אחד מכלי הטיס פצצה, והשתתף בשיחות בנוגע לאפשרות להשתמש בכלי טיס מעין אלה נגד ישראל. הנאשם גם ניסה לבנות עבור דאעש מסוק קטן והגיע לשלבי בנייה מתקדמים. כמו כן, הנאשם לחם בקרבות, קיבל מארגון הטרור סכומי כסף מעת לעת וכן התבקש על ידי גורם דאעש לפעול לגיוס פעילים בתוך ישראל והסכים לבקשתו.

 

בסופו של דבר, לאחר קרב שבו לחם לצד דאעש נגד הממסד הסורי, נפל הנאשם בשבי כוחות אסד ולאחר תקופה מסוימת הצליח להימלט ממנו. לאחר הימלטותו, בסוף חודש מאי, עבר הנאשם באמצעות מבריח מסוריה לטורקיה. ב-21 ביוני טס לישראל, מלווה בבני משפחתו ובעורך דינו, ונעצר עם נחיתתם בנמל התעופה בן גוריון. בבקשת המעצר כתב עו"ד רייס כי "לאור חומרת, טיב ואופי מעשיו, אשר בבסיסם הזדהות עם ארגון טרור הידוע באלימותו ואכזריותו יוצאות הדופן, קיים יסוד סביר לחשש שיסכן את ביטחון הציבור". התיק עצמו נחקר בידי שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל.

 

ששת החברים האחרים בהתארגנות כבר הורשעו ודינם נגזר. העונשים נעים בין שלוש שנות מאסר לשנת מאסר בפועל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
האזור שבו חצה הנאשם את הגבול
צילום: EPA
מומלצים