שתף קטע נבחר

מבצע לאיסוף גמלים משוטטים הסתיים בדריסת נאקה

בעל עדר גמלים שהתנגד לפינוי גמלים משוטטים שנכנסו אל שטח אש בסמוך לצאלים, דרס על פי החשד את אחת הנאקות וגרם לשברים ברגליה האחוריות. "היא סבלה מכאבים איומים. זה היה מחזה קשה", סיפר נפתלי דדון, מנהל יחידת האכיפה הדרומית במשרד החקלאות. עקב הפציעה, בוצעה המתת חסד לחיה. הנהג הדורס עדיין לא אותר

 

 

במהלך פעילות משותפת של פקחי היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות במשרד החקלאות, פקחי הסיירת הירוקה ומשטרת ישראל, אותרו אתמול (ג') שלוש נאקות (נקבות גמלים) כשהן משוטטות ומחפשות מזון באזור שטח אש בצאלים.

 

"הן היו ללא סימון אוזן כמתחייב בחוק, ללא בעלים בסמוך ובשטח אש, כך שאנחנו מחוייבים על פי התקנות לפנות אותן להסגר וטרינרי", אומר ל-ynet נפתלי דדון, מנהל יחידת האכיפה במחוז דרום במשרד החקלאות.

 

"כשהתחלנו בפעולה לאסוף אותן ולהובילן לנקודת ריכוז שתאפשר לנו לקחת אותן בעגלה, הגיע משום מקום רכב שדהר בפראות בשטח. הוא ניסה להבריח את הנאקות, נצמד לאחת מהן ועם החלק הקדמי של הרכב, פגע באחת הנאקות ברגליה האחוריות ופירק לה את שתי הרגליים", הוא מתאר את התקרית.

 

הנאקה שנדרסה (צילום: משרד החקלאות)
הנאקה שנדרסה(צילום: משרד החקלאות)

 

הנאקה התמוטטה על האדמה והנהג נמלט מהמקום. "נגרם לה נזק בלתי הפיך, כשרגל ימין מרוסקת לחלוטין. היא סבלה מכאבים עזים ולא יכלה לזוז", הוא מספר. "זה היה מחזה קשה מאוד". בתום התייעצות עם רופאת המקנה והסוסים במשרד החקלאות, הוחלט לגאול את הנאקה מיסוריה. "כדי שהיא לא תסבול כאבים נוראיים, וטרינר שליווה אותנו במבצע ביצע המתת חסד".

 

מינואר 2019: חובת סימון גמלים בשבב תת עורי

דדון מצין כי מתבצעות פעולות יזומות בשיגרה לסריקת צירי דרכים ושטחי אש כדי לאתר בעלי חיים משוטטים, בדגש על גמלים, הזזתם מצירי דרכים ובמידת הצורך איסוף הגמלים להסגר להמשך טיפול והשבתם לבעליהם לאחר סימון בעלי החיים ורישומם.

 

"ישנם עדרי גמלים שחלקם נעים על ציר נחל באר שבע, גורמים לנזקים כלכליים לעירייה, אחרים פולשים לשמורות טבע או משוטטים בשטחי אש ומפריעים לאימוני צה"ל. יש גמלים שמגיעים לכבישים כדי לחפש מזון ואז מעורבים בתאונות דרכים, המסכנות חיי אדם ואת חיי הגמלים עצמם", הוא מפרט.  


גמלים משוטטים שהוחרמו בנגב (צילום: משרד החקלאות)
(צילום: משרד החקלאות)

 

גמלים משוטטים מעורבים בתאונות דרכים רבות בשנים האחרונות. במקרים בהם נפגעו גמלים, הם נמצאו בשטח לאחר שהאוזן עם מספר הזיהוי נחתכה כדי להקשות על איתור הבעלים של הגמל.

 

בעקבות כך, ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה במאי השנה הצעת חוק לחובת סימון ופיקוח על בעלי חיים יחד עם עדכון פקודת התעבורה. על פי התקנות החדשות, החל מינואר 2019, תהיה חובה על בעלי הגמלים לסמן את הגמל בשבב תת עורי לזיהוי וניתן יהיה להטיל אחריות על בעלים או אדם המחזיק בגמל שהיה מעורב בתאונת דרכים.

 

הנהג הנמלט לא אותר

שתי הנאקות שנותרו בשטח נלקחו אל תחנת ההסגר של משרד החקלאות. דדון מציין כי זו הפעם הראשונה בה נתקל בבעל גמלים שפגע קשות בבעל החיים השייך לו.

 

במשרד החקלאות הגישו תלונה במשטרה ועד כה, למרות המאמצים לא אותר החשוד בדריסת הנאקה. "יש לנו מספר חלקי של לוחית הרישוי ודגם הרכב. חשוב לנו להגיע לאדם שסיכן את החיים שלנו ואת הגמלים, עם כל המשמעות הפלילית המתלווה לכך", הוא מדגיש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משרד החקלאות
הנאקה שנדרסה ליד צאלים
צילום: משרד החקלאות
מומלצים