שתף קטע נבחר

נחמיאס-ורבין משחזרת: "כשדרשתי התנצלות מברושי הוא סובב את גבו"

חברת הכנסת מתייחסת לראשונה לפרסום ב-ynet שבמסגרתו נחשף כי חבר מפלגתה איתן ברושי נגע בישבנה והתנצל לאחר דרישתו של יו"ר המפלגה אבי גבאי. "הוא לא בא אחרי וניסה להתנצל. אתמול הבהרתי לו כי המעשה חמור", כתבה בפייסבוק. ברושי התנצל בפייסבוק: "טעיתי"

ח"כ איילת נחמיאס-ורבין התייחסה בפוסט שפרסמה בעמוד הפייסבוק שלה לפרסום היום (ד') ב-ynet שבו נחשף כי חברה למפלגה, ח"כ איתן ברושי, נגע בישבנה במהלך סיור שטח של המפלגה בדרום. במקביל, ח"כ ברושי מתנצל גם בפוסט בעמוד הפייסבוק שלו: "טעיתי ואני מתנצל".

 

"ברגע הראשון הייתי בהלם אמיתי", היא כתבה. "אתחיל מהסוף. קיבלתי את התנצלותו של חבר הכנסת ברושי - ממקום חזק, בטוחה בעצמי, של מי שיודעת בבירור שלא עשתה שום דבר רע. אני יודעת ויכולה לקבל התנצלות ובחרתי וגם עתה אחרי שהדברים דלפו, אני מקבלת את התנצלותו".

איתן ברושי איילת נחמיאס ורבין (צילום: אביב חופי, יואב דודקביץ')
ברושי ונחמיאס-ורבין(צילום: אביב חופי, יואב דודקביץ')

לאחר מכן היא כתבה כי "העובדות ברורות. חבר כנסת אחר נגע בי באופן בלתי ראוי, מקטין ופוגעני לעיני קהל רב. בשנייה הראשונה, נאלמתי ואז פניתי אליו בדרישה שיתנצל. ממש באותו הרגע. עיני פגשו את עיניהם של מי שראו את זה בזמן אמיתי - את השוק, את השאלה, את המבוכה. הדבר שהכי פגע בי, וכשכבר הצלחתי לדבר איתו, אמרתי לו את זה ושכשדרשתי ממנו במקום התנצלות הוא סובב לי את הגב. הוא לא בא אחרי וניסה להתנצל".

 

בהמשך היא כותבת כי "כדי לשרוד את יתר האירוע - שהיה כל כך חשוב בעיני בקיבוץ בארי, השתקתי את הקולות בבטן ובלב. רציתי לעבור הלאה. זה יותר קל. בסוף האירוע ירד לי האסימון באופן הכי קשה. הבנתי כמה אנשים ראו את זה, את ההקטנה הזאת, את המכה על הישבן. כן. עד כדי כך פשוט".

 

לנחמיאס-ורבין היו טענות למי שביקר אותה: "החוצפה הגדולה הייתה של מי שבא אלי מיד אחרי ואמר לי: 'למה לא הורדת לו סטירה??'. הי אתה, הצופה מהצד, הגיבור הגדול, למה אתה לא הורדת לו סטירה? איך אתה מעז בכלל לשפוט אותי? הייתי מטולטלת מאוד במוצאי שבת והתקשיתי לדבר עם אנשים, ודאי עם איתן ברושי עצמו והבהרתי לו את זה. הוא ניסה להתנצל גם אחרי, גם יואל חסון וגם אבי גבאי דרשו זאת ממנו. עד אתמול בצהרים לא הייתי מסוגלת להחליף איתו ולו מילה. אני חושבת שהוא הבין".

 

בהמשך הפוסט היא מתארת את המפגש שלה עם ברושי. "אתמול ישבתי איתו ובתקיפות רבה ובחדות הבהרתי לו שהמעשה כל כך חמור בעיני שקשה לי להכיל אותו ולעבור הלאה. אנחנו מכרים ותיקים, ברושי ואני, ובאופן כללי אני אדם סימפטי ופתוח. אני גם מחבקת בידידותיות. בשום צורה העניין הזה לא היווה ולא יהווה אישור למישהו לגעת בי באופן בלתי נאות. ברושי ניסה להסביר את נקודת מבטו אבל הבהרתי שאין בכך צורך. אין מה להסביר. יש דרך להיות ידידותי, הוא מכיר אותה".

 

לסיכום כתבה: "אני לא שמחה היום, אמא שלי בעלי ואחי, שמעו בכל כלי התקשורת איך נגעו בי באופן בלתי נאות. אבל אני מאוד מאוד חזקה ויודעת היטב איך להתמודד עם הדברים האלה. אין שום הצדקה למעשה שלו אבל אני לוקחת נשימה. אין צורך בפטרונות משום כיוון. אבל אל תעזו להקטין את תחושת הפגיעה שלי גם אם אני לא מטפלת בה בדיוק בדיוק כמו שציפיתם או ציפיתן. רק אני מחליטה על עצמי. גם אם אני חברת כנסת, מותר לי להיות ברגע כזה, סתם בת אדם מן הישוב.

מתנערת מברושי. ח"כ יחימוביץ' (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מתנערת מברושי. ח"כ יחימוביץ'(צילום: גיל יוחנן)

כאמור, ברושי התנצל הערב בפוסט שפרסם: "במפגש רב משתתפים בעוטף עזה שנערך במוצאי שבת האחרון ישבנו במעגל צפוף, חברי הכנסת של המחנה הציוני יחד עם תושבים מעוטף עזה. ח"כ נחמיאס ורבין, שאותה אני מכיר זמן רב, חלפה על פניי. נוצרה לצערי הרב סיטואציה שלא הייתה צריכה להתרחש. בשום אופן לא התכוונתי לפגוע. לאחר שהבנתי את הטעות לקחתי עליה אחריות ובתום האירוע התנצלתי בפני איילת. לאחר ההתנצלות, שוחחתי על הנושא עם יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי, הבהרתי לו את הטעות ודיווחתי לו על ההתנצלות. בימים האחרונים שוחחתי עם ח"כ איילת נחמיאס ורבין ואני מודה לה שלמרות שנפגעה הסכימה לקבל את התנצלותי הכנה. לצערי, יש מי שמנצל את המקרה כדי לעשות הון פוליטי על חשבון צירוף מקרים מצער".

 

גבאי: "נילחם על זה, גם אצלנו"

מי שתמכה בה הייתה חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שצייצה בחשבון הטוויטר שלה: "למעשה המבחיל שעשה איתן ברושי קוראים מעשה מגונה. חמור מכך: רבים ראו, שתקו ואף העזו לתהות 'למה לא הורדת לו סטירה' (תורידו אתם, נבלות). כעת מבקרים אותה כי קיבלה את התנצלותו. קלאסיקה של האשמת הקורבן. ברושי, אני מתנערת ממך ומדומיך. עבר זמנכם. איתך, איילת". ח"כ ציפי לבני הגיבה בטוויטר: "מכעיס לשמוע ששוב מי שהוטרדה מותקפת. את בסדר, הוא לא. אנחנו איתך".

 

יושב ראש המפלגה אבי גבאי התייחס לסערה: "אני מגנה ומוקיע כל התנהגות שיש בה הטרדה ופגיעה מינית, בכל מרחב ובכל מקום, קל וחומר כשזה אצלנו והמדובר הוא בנבחר ציבור. מרחב בטוח לנשים זה אינטרס של כולנו - נשים וגברים, אמהות ואבות. נילחם על זה. גם אצלנו".

 

ח"כ רויטל סוויד פרסמה בטוויטר: "‏גבר לא יכול לגעת בגופה של אישה ללא הסכמתה. וממש לא משנה אם זה מתוך כוונה מינית, חיבה או בכלל. שוחחתי עם חברתי איילת נחמיאס ורבין, היא אישה חזקה והעמידה את הדברים על מקומם במידי. מרחב בטוח הוא מחויב מציאות ואני מגנה כל התנהגות מטרידה או פוגענית. טוב עשה ח"כ ברושי כשהתנצל, כך היה צריך להיעשות".

 

מהמחנה הציוני נמסר הערב: "מיד כשהבחין במתרחש הורה יו"ר העבודה והמחנה הציוני לצוות המפלגה וליו"ר הסיעה, ח"כ יואל חסון, לברר את נסיבות התקרית מול שני חברי הכנסת. כשהתברר המצב נזף היו"ר בח"כ ברושי והבהיר לו בצורה שאינה משתמעת שלא יסבול הטרדות מיניות - כלפי חברות כנסת בפרט ונשים בכלל".

 

על פי עדי ראייה, ח"כ ברושי לא הבין תחילה כי מדובר בתקרית בעייתית והמשיך בסיור כאילו דבר לא אירע. בעקבות התערבות של חברי כנסת אחרים, שני המעורבים דיברו ביניהם ונערכה "סולחה". ברושי התנצל בפני נחמיאס-ורבין, והשניים סיכמו שהתקרית מאחוריהם.

 

נחמיאס-ורבין אמרה כי אין לה כל כוונה לפגוע באיש, וכי קיבלה את התנצלותו. ברושי מסר בתגובה: "מיד בתום האירוע התנצלתי על התקרית. מחווה שהייתה אמורה להיות חברית יצאה בצורה הפוכה לחלוטין, וברגע שהבנתי את הטעות התנצלתי עליה מעומק ליבי". 

 

מטעם נחמיאס-ורבין נמסר מוקדם יותר: "למרות עוגמת הנפש שנגרמה לי, קיבלתי לאחר לבטים את התנצלותו של ברושי ואני סבורה שהבין את חומרת המעשה".

 

 


פורסם לראשונה 18/07/2018 17:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביב חופי, יואב דודקביץ'
ברושי ונחמיאס-ורבין
צילום: אביב חופי, יואב דודקביץ'
מומלצים