שתף קטע נבחר

בינה מלאכותית והסתערות בלי להוציא את הראש: טנק המרכבה החדש

השדרוג שעובר טנק המרכבה סימן 4 ברק צפוי להסתיים בעוד שלוש שנים כולל מחשב חכם, קסדה מיוחדת שתוכל להעניק ללוחמים ראייה היקפית מבלי לצאת מהטנק, סנסורים ומסכי מגע חדישים. "ישפר את סיכויי הפגיעה", אמרו בצה"ל. בחיל השריון גם מרוצים מהמוטיבציה לגיוס

 

 
צה"ל חושף את טנק המרכבה החדש: טנק המרכבה סימן 4, שמשמש כיום את הכוחות הסדירים בחיל השריון, עובר בחודשים אלה מקצה שיפורים על מנת שבעוד שלוש שנים, יושק הטנק החדש - מרכבה סימן 4 ברק. הטנק החדש, שמפותח במינהלת הטנקים המשותפת לצה"ל ולמשרד הביטחון, כולל מערכות טכנולוגיות מתקדמות שצפויות להפוך אותו לקטלני, מהיר וממוגן יותר ממרכבה סימן 4 הנוכחית. הטנק יכלול מערכת של בינה מלאכותית הכוללת מחשב משימה חכם, שיאגד בתוכו את כלל ניהול משימות הטנק מול הרשת המבצעית.

 

מחשב המשימה יהיה אחראי על קבלת כלל המידע מהרשת המבצעית ומערכות הטנק, ניתוח המידע, והבאתו לידיעת המפקד בהתאם לדחיפות ורלוונטיות המידע. "בצורה זו מחשב המשימה יפחית את העומס על אנשי הצוות, ישפר את רמת הסמך על המערכות וידייק איתורי מטרות, וכן ישפר את סיכויי הפגיעה בהן", הסבירו בצה"ל. "לצד מחשב המשימה, בטנק 4 ברק יהיו גם כוונת תותחן משופרת וכוונת מפקד משופרת".

השקת טנק המרכבה החדשה סימן 4 (צילום: דובר צה
בין השכלולים: קסדה שתאפשר לראות הכול מבלי להוציא את הראש מהטנק(צילום: דובר צה"ל)
הטנק החדש יכלול שורת סנסורים ואמצעים חדישים כמו קסדת האיירון ויז'ן (חיזיון הברזל), שבאמצעותה יוכלו הלוחמים להסתער גם בשטח בנוי כשהם במצב של "מדף סגור", כלומר מבלי להוציא את ראשם מהטנק, תוך ראייה היקפית מלאה ומכל זווית סביב הטנק שתגיע לתא הלוחמים.

 

הסנסורים יהוו חלק משמעותי בתמיכה ברשת המבצעית, שתקשר את כלי זרוע היבשה וכן כלי צה"ל עם טנק 4 ברק, ותאפשר את סגירת המעגל שיתופי הפעולה הרחבים אל מול המטרות המבצעיות בשטח.

 

גם תפעול הטנק יעבור מתיחת פנים טכנולוגית חסרת תקדים. באמצעות מסכי מגע חדישים, סביבת העבודה בטנק תהיה מוכרת יותר לדור הצעיר, נוחה ופשוטה להפעלה. באמצעות יכולות ההגנה המתקדמות (שיפור מערכת מעיל רוח המיירטת טילי נ"ט), ואוטומציה של תהליכים, הטנק יווסת את העומסים של אנשי הצוות, ויכווין אותם בהתאם לדחיפות משימות.

השקת טנק המרכבה החדשה סימן 4 (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

מלבד הטנק החדש, מבנה הפלוגה בחיל השריון ישונה בקרוב כשלכל פלוגה יתווסף טנק עשירי וקצין לכל פלוגה, דבר שיהפוך את רוב הטנקים בחיל לכאלה שהמפקד בכלי הוא קצין. בצה"ל ציינו כי "מהלך זה מאפשר השפעה גדולה יותר על מרחב הלחימה וגמישות בפעולה רחבה. שינוי זה בא מתוך הבנה ששדה הקרב העתידי מצריך יותר אנשים עם ראש גדול והבנה נרחבת של הסביבה המבצעית".

 

בתוך כך, אתמול אמרו קצינים בכירים בחיל השריון כי לאחר משבר המוטיבציה הגדול להתגייס לשורות החיל בשנה שעברה, חל במחזורי הגיוס האחרונים שיפור בנושא בעקבות שורת פעולות, שעיקרן הסברתיות, בכמות המלש"בים שרוצים לשרת בחטיבות הטנקים.

 

לפי נתוני הצבא, על כל מקום פנוי בתקני הגיוס לשריון, יש מעט יותר ממלש"ב אחד שרוצה להגיע לשריון. כמו כן, בגיוס של חודש מרץ השנה, 83% מכלל המתגייסים לחיל העידו ביום הגיוס כי רצו להגיע לשריון, כאשר בגיוס נובמבר 2016 הנתון עמד על 54%.

 

בין היתר הוסבר למועמדים להגיע לשריון על הפעילות המבצעית הרבה שביצעו לוחמי הטנקים גם בתקופות שגרה: מתחילת השנה לוחמי השריון פגעו ביותר מעשרים מחבלים ברצועת עזה, והשמידו כ-30 תשתיות טרור. תקיפות אלה כללו ירי של 81 פגזים, הריגת 12 מחבלים ופציעתם של עשרה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
קסדה שתאפשר לראות הכול
צילום: דובר צה"ל
מומלצים