שתף קטע נבחר

מטוס נאצי נמצא בקרקעית הים ליד רודוס

המטוס נמצא בעומק של 75 מטרים כשהוא במצב "מצוין". צולל שהגיע לחקור את הגילוי: "ההגה ולוחות הבקרה בקוקפיט שלמים לגמרי. אנחנו לא יודעים עדיין מה נמצא בפנים"

 

מטוס נאצי ליד רודוס (צילום: מתוך הפייסבוק של סאוואס חטציניקולו)
המטוס הנאצי בקרקעית הים(צילום: מתוך הפייסבוק של סאוואס חטציניקולו)

מטוס שהיה בשימוש הנאצים במלחמת העולם השנייה נמצא בקרקעית הים האגאי בסמוך לחופי האי היווני רודוס. המטוס, מסוג יונקר JU-52 שקיבל את הכינוי "איירון אנני" - שימש כמטוס תובלה ברייך השלישי.

   

המטוס נמצא על ידי צוללים מחברת Aegean Tec, בעזרת טכנולוגיית ג'י-פי-אס. ב"דיילי מייל" פורסם כי לפי הערכות מומחים, כלי הטיס השתמר "באופן מצוין להפליא". צוללים צילמו את המטוס המוטבע כשהוא שוכב על קרקעית הים, ונראה כי כלי הטיס איבד רק מנוע קדמי ואת שמשת תא הטייס. המנוע החסר טרם נמצא.  

 

מטוס קרב נאצים נאצי קרקעית הים האגאי רודוס יוון (מתוך ערוץ היוטיוב של
(מתוך ערוץ היוטיוב של "דיילי מייל")

מטוס קרב נאצים נאצי קרקעית הים האגאי רודוס יוון (מתוך ערוץ היוטיוב של
(מתוך ערוץ היוטיוב של "דיילי מייל")
 

סאוואס חטציניקולו, מנכ"ל חברת הצלילה "בלוטופיה מארין פארק" ברודוס, היה חלק מצוות הצוללים שנשלחו לבדוק את המטוס לאחר שהוא התגלה. הוא פרסם פוסט בפייסבוק: "המטוס שכב שם כשהוא שלם לגמרי, חוץ מהמנוע וזכוכית הקוקפיט, בעומק המקסימלי של 75 מטרים.

 

"חברת Aegean Tec מצאו את המטוס וצילמו אותו - אך לא הצליחו לצלול עד אליו. בשבוע שעבר הוזמנתי לצלול, לצלם תמונות ולכתוב על המטוס. היינו הצוללים הראשונים לבחון את כלי הטיס.

 

"איזו מציאה מדהימה! ההגה ולוחות הבקרה בקוקפיט שלמים לגמרי, גם המחוגים והמדדים. מכונות הירייה עדיין בגוף המטוס. כל דלתות המטוס עדיין סגורים והחלונות קטנים מכדי לשחות דרכם - אז אנחנו לא יודעים בדיוק מה המטען שנמצא בפנים. ייתכן והמטוס נשא צנחנים בעת ההתרסקות, או שאולי רק הטייס,

הנווט והתותחן היו בכלי. הצלחתי כבר לצלול לשם פעמיים, ועדיין אין לי מושג מה יש בתוך המטוס. הצוללים הבאים שיגיעו כנראה יגלו".

 

לנאצים הייתה נוכחות ביוון מ-1943 ולפי הערכות המטוס היה במשימת תובלה של ציוד או כוחות. פרטים אודות הגילוי נשלחו לגורמי ממשל בגרמניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך הפייסבוק של סאוואס חטציניקולו
המטוס בקרקעית הים
צילום: מתוך הפייסבוק של סאוואס חטציניקולו
מומלצים