שתף קטע נבחר

אירופה נגד חוק הלאום: "יקשה על פתרון שתי המדינות"

שרת החוץ של האיחוד פדריקה מוגריני אמרה כי החוק, שעבר בקריאה שנייה ושלישית, "מעורר דאגה". עוד הוסיפה כי הוא "יקשה על יישום תוכנית שתי המדינות כחלק מפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני"

 

פדריקה מוגריני שרת החוץ של האיחוד האירופי שיחות הסכם גרעין עם איראן (צילום: EPA)
פדריקה מוגריני(צילום: EPA)

האיחוד האירופי הודיע היום (ה') כי הוא "מודאג" מחוק הלאום, "שקובע כי רק ליהודים יש את הזכות להגדרה עצמית". באיחוד הוסיפו כי החוק, שעבר בקריאה שנייה ושלישית, "יקשה על יישום יישום תוכנית שתי המדינות כחלק מפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני".

 

"הבענו את דאגתנו בפני ישראל ונמשיך לעשות כן", אמרה שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני. החוק, שעבר כחוק יסוד בתום חודשים של עימותים פוליטיים, ספג ביקורת חריפה מצד הציבור הערבי בישראל, שכינה אותו "גזעני" וטען כי הוא "גורם לאפרטהייד".

 

"בכל הקשור לפתרון שתי המדינות", נמסר מפי מוגריני, "אנו מאמינים שזו הדרך היחידה להתקדם ויש להימנע מלנקוט צעדים שיסבכו אותה או ימנעו מהפתרון הזה להפוך למציאות".

 

כאמור, לפנות בוקר אושר החוק שחולל סערה פוליטית וציבורית בקריאה שנייה ושלישית. 62 ח"כים הצביעו בעד חוק היסוד שייכנס כעת לספר החוקים, מול 55 שהצביעו נגד. שניים נמנעו - חברי הכנסת בני בגין מהליכוד ואורלי לוי.

 

חברי האופוזיציה דאגו למשוך את הזמן עד הלילה בנאומי התגובה, אך נחלו הפסד. "122 שנה אחרי שהרצל פרסם את חזונו, קבענו בחוק את עקרון היסוד של קיומנו", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו, שעלה לדוכן הנואמים לברך לאחר אישור החוק.

 

בנימין נתניהו, אורן חזן, דוד ביטן, דודי אמסלם ואבי דיכטר (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

מהומה בקרב חברי הרשימה המשותפת על הצבעת חוק הלאום (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

חוק הלאום הצבעה ב מליאת הכנסת נאום (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

 

הדיון על החוק החל אתמול בשעה 15:30, ואחרי אישור החוק עלה ראש הממשלה לברך: "אדוני היו"ר, חברי הכנסת, זהו רגע מכונן בתולדות הציונות ותולדות מדינת ישראל. ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, שמכבדת את זכויות הפרט של כל אזרחיה, ובמזרח התיכון רק ישראל מכבדת את הזכויות האלו. כשאני מדבר בעולם, אני חוזר ואומר שזוהי המדינה שלנו, מדינת היהודים. בשנים האחרונות יש מי שמנסה לערער על כך, ובכך לערער את יסודות קיומנו. לכן חוקקנו היום בחוק שזהו ההימנון שלנו, זוהי השפה שלנו, וזהו הדגל שלנו. תחי מדינת ישראל!".

 

בתום ההצבעה פרצה סערה כשחברי הכנסת הערבים מהרשימה המשותפת קרעו את הצעת החוק לגזרים תוך שהם צועקים "אפרטהייד", בעוד ח"כים מהקואליציה מחאו כפיים. בעיצומה של המהומה הוציא יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, מהמליאה את הח"כים מהרשימה המשותפת.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים