שתף קטע נבחר

ר"מ הונגריה ביקר ב"יד ושם", מפגינים חסמו את הכביש ומנעו ממנו לצאת

ויקטור אורבן ערך טקס קצר והניח זר לזכר הנספים. כמה מפגינים הפגינו נגד ביקורו, חסמו את כביש היציאה וקראו לעובדי המוסד להתבייש על כך שאירחו אותו. מוקדם יותר אמר כי ארצו מנהיגה אפס סובלנות כלפי גילויים אנטישמיים

 

 

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן הגיע אחר הצהריים (חמישי) ל"יד ושם" בירושלים כחלק מביקורו הרשמי בישראל. אורבן ערך במקום טקס קצר כשהוא מלווה בד"ר רוברט רוזט, חוקר שואת יהודי הונגריה ומנהל הספריות במוסד.

 

הטקס נערך בהונגרית, אורבן הדליק את אבוקת הזיכרון והניח זר לזכר הנספים בשואה וכתב את שמו ואת שמה של רעייתו אניקו בספר האורחים - אך לא הוסיף דבר.

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן סיור ביד ושם ירושלים (צילום: עמית שאבי)
אורבן בסיור ב"יד ושם"(צילום: עמית שאבי)

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן סיור ביד ושם ירושלים (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

כ-20 איש הפגינו מחוץ למקום במחאה על ביקורו וטענו כי אורבן אנטישמי שפוגע בזכויות אדם. המפגינים נשאו שלטים עם הכיתובים "לכל עריץ יש יד ושם", ו-"יד ושם רוחצת יד". בסוף הטקס חסמו את הכביש ומנעו מהשיירה של אורבן לעבור. המשטרה פינתה אותם לאחר כמה דקות תוך כדי שהם קראו לעובדי "יד ושם" להתבייש על כך שאירחו את ראש הממשלה הנוגרי. 

 

ב"יד ושם" מסרו כי "אורבן הוא אורח של מדינת ישראל, והמוסד יקבל את אורחי המדינה בהתאם לתכנית הביקור של משרד החוץ שאחראי על הביקורים הרשמיים במדינת ישראל".

 

מפגינים מחוץ ליד ושם נגד ביקור ויקטור אורבן בישראל  (צילום: ענבר טויזר)
המפגינים חוסמים את הכביש ומונעים מהשיירה של אורבן לעבור(צילום: ענבר טויזר)

 

בפגישתו הבוקר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אורבן כי "האנטישמיות המודרנית מורגשת באופן מובהק באירופה. בהונגריה יש אפס סובלנות כלפי כל גילויים אנטישמיים.

כל האזרחים היהודים בהונגריה תחת הגנת הממשלה ואנו גאים על כך".

 

לפני כשנה כינה אורבן את מיקלוש הורטי, שליט הונגריה בזמן מלחמת העולם השנייה, "מנהיג דגול ויוצא דופן". הדברים נאמרו למרות שהורטי היה ידוע כלאומן אנטישמי שהצטרף לברית מדינות הציר במלחמה והיה שותף פעיל לאידיאולוגיה הנאצית.

 

הוא הבהיר כי "שיתוף הפעולה עם הנאצים היה טעות וחטא, דבר כזה לעולם לא יקרה שוב", אך בתקופת הבחירות הוביל קמפיין ציבורי אנטישמי נגד הפילנתרופ היהודי ג'ורג' סורוס, תוך שימוש בשפה וביטויים הלקוחים מתוך כתבים נאציים ישנים - מה שזכה לגינויים על ידי הקהילה היהודית בהונגריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
ויקטור אורבן
צילום: עמית שאבי
מומלצים