שתף קטע נבחר

תיעוד: חי לבד ביערות הגשם כבר 22 שנה

בברזיל פורסם תיעוד של יליד שחי לבדו ביער באמזונס, מאז שחבריו לשבט נרצחו במתקפה של חקלאים. "הוא במצב טוב, צד ושומר על מטעי הפפאיה והתירס", אמרו בארגון שמסייע לשבטים המבודדים. בארגון מקפידים להימנע מקשר איתו, ומפזרים ביער גרזנים וזרעים כדי שישרוד

תיעוד יוצא דופן מברזיל מראה גבר ילידי שחי לבדו ביער באמזונס כבר 22 שנים לפחות. בתיעוד נראה הגבר, עירום למחצה, חוטב עצים עם גרזן. לפי ההערכה הוא בשנות ה-50 לחייו.

 

הגבר שחי לבדו ביער מוכר לסוכנות שאחראית למצב השבטים הילידיים באזור, שמעולם לא צילמה אותו מקרוב כל כך. "הוא במצב טוב מאוד, צד ומתחזק חלק ממטעי הפפאיה והתירס", אומר אלטאיר אלגאייר מהסוכנות הממשלתית "פונאי" במדינת רונדוניה בברזיל, שאחראית לשמור על השבטים ביערות הגשם.

 

לפי ה"גרדיאן" מדובר בניצול היחיד של שבט מבודד. לאורך השנים חוטבי עצים, חקלאים ופולשים גירשו ורצחו את הילידים באזור. ההערכה היא שהוא היחיד מבין קבוצה של שישה ששרד מתקפה של חקלאים ב-1995. שאר הקבוצה נרצחה. שנה אחר כך סוכנות "פונאי" איתרה אותו ביער, ומאז עוקבת אחריו.

 

"פונאי" שומרת על האזור מפולשים משנות התשעים וב-2015 הוקמה לפי חוק שמורת הילידים טנארו שבה חי הגבר. המדיניות של הסוכנות היא להימנע מיצירת קשר עם שבטים מבודדים, ולאפשר להם לחיות את חייהם ללא הפרעה.

 

אלגאייר אמר שעובדי הסוכנות משאירים בשטח גרזנים, מאצ'טות וזרעים כדי שהגבר ימצא אותם, אך ברור שהוא לא רוצה שום קשר עם החברה המודרנית. "אני יכול להבין אותו", צוטט אלגאייר ב"גרדיאן". "זה סימן להתנגדות שלו, וגם קצת לדחייה ולשנאה שלו בהתחשב במה שהוא עבר".

 

ב"גרדיאן" נכתב שהגבר צד חזירי בר, עופות וקופים עם חץ וקשת, וטומן להם מלכודות בבורות מוסתרים שבהם יש ענפים מחודדים. החוקרת פיונה ווטסון אמרה שהתיעוד שמגיע מהאמזונס "יוצא דופן". "ל'פונאי' יש חובה להראות שהוא בריא ושלם. הדבר החשוב הוא ש'פונאי' הצליחה לשמור על השטח שלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים