שתף קטע נבחר

ליברמן בשדרות: חמאס מוביל בכוח למבצע צבאי רחב וכואב

בפגישה עם תושבים בעוטף עזה שיגר שר הביטחון מסר לראשי חמאס: "שלא יהיו פה אי הבנות ושום אשליות. זה לא משהו ספונטני, זה לא ילדים. זה ראשי חמאס שמובילים את כל השריפות, העפיפונים והחיכוך על הגדר". עם זאת הבהיר כי "אף אחד פה לא מחפש הרפתקאות"

 

 

 

בצל המשך טרור בלוני התבערה והעפיפונים, שיגר הבוקר (יום ו') שר הביטחון אביגדור ליברמן אזהרה לראשי חמאס: "אנחנו משתדלים להיות שקולים ואחראים, אך ראשי חמאס בכוח מובילים אותנו למצב של אין ברירה, למצב שאנחנו נצטרך לצאת למבצע צבאי רחב וכואב לא למראית עין, אלא מבצע צבאי רחב וכואב". דבריו נאמרו בצל הניסיונות האמריקניים להתניע מהלך של סיוע בינלאומי לרצועת עזה בתמורה להתנערות של חמאס להימנע מטרור.

  

השר הגיב על האמירות והפרשנויות שבגלל שריפות לא יוצאים למלחמה: "כל בן אדם סביר שרואה את החורש הטבעי שרוף, זה אלפי דונם של שדות החקלאים שרופים, מבינים שהמצב הוא בלתי סביר. אנחנו באמת מתנהלים באחריות ובאיפוק, למרות שהבעיה האמיתית זהו השחיקה בהרתעה, שינוי במשוואה וכמובן תחושת הביטחון שהיא לא פחות חשובה מהביטחון עצמו ולהשלים עם מציאות כשבסוף שבוע האחרון התושבים בעוטף עזה נאלצו 20 פעם לרוץ למקלטים או להפוך הכנת ממ"ד לחלק בלתי נפרד מההכנות לשבת - דבר כזה אנחנו לא נקבל".

אביגדור ליברמן (צילום: אבי רוקח)
שר הביטחון בשדרות(צילום: אבי רוקח)

אביגדור ליברמן (צילום: אבי רוקח)
נפגש עם תושבים(צילום: אבי רוקח)
 

ליברמן הטיל את האחריות המלאה על ראשי חמאס, "אך לצערי גם תושבי עזה מן המניין יצטרכו לשלם את המחיר. לכן אני פונה לתושבי עזה קודם כל - תפעילו לחץ על חמאס לשנות את הכיוון, לשנות את המשוואה. אפשר לחזור למציאות אזרחית סבירה ולהקלות כלכליות בתמורה להפסקה מוחלטת של טרור ופרובוקציות על הגדר".

 

הוא אמר כי המציאות הנוכחית "בלתי נסבלת", והוסיף: "אנחנו אמנם באמת משתדלים להתאפק, להתנהל בשיקול דעת, באחראיות אבל זה לא רק שדה שרוף אלא זה משוואה אחרת, זה שחיקה בהרתעה וזה כמובן הדבר החשוב ביותר זה תחושת הביטחון של האזרחים ואנחנו מציאות כזאת לא נקבל וכל יום שעובר וחמאס ממשיך, ושלא יהיו פה אי הבנות ושום אשליות, זה לא משהו ספונטני, זה לא ילדים, זה לא גל, זה ראשי חמאס שמובילים את כל השריפות וכל העפיפונים וכל החיכוך על הגדר".

 

מה אתה אומר על הביקורת הנוקבת שיש פה לתושבי עוטף עזה על מה שמתחולל בקבינט ועל התנהלות הצבא?

"אני לא יודע עם איזה תושבים אתה מדבר. אני מדבר יום יום עם התושבים, עם ראשי הרשויות, לא שמעתי אף מילת ביקורת על הצבא. יש ביקורת על הדרג המדיני וזה מקובל וזה אפילו מתבקש. בדרך עצרתי פה בכוונה לשתות כוס קפה במקום אקראי, ניגשו כמה תושבים, לא שמעתי מילת ביקורת אחת על הצבא. יש ביקורת על התנהלות הדרג המדיני ואני חושב שיש מי שעקב אחרי כל הוויכוח שלצערי דלף לתקשורת, אז ברור שיש ביקורת על התנהלות הדרג המדיני.

 

"לראות שדה שרוף, יער שרוף, זה לא דבר שצריך לקבל כמובן מאליו אבל זה הרבה מעבר לזה ולכן אנחנו פה משתדלים להתאפק, משתדלים להתנהל באחריות. יחד עם זה, האחריות גם מחייבת להחזיר את המצב לנורמליות, לא למציאות כזאת שכשבן אדם פה מכין שבת הוא קודם כל מכין את הממ"ד שלו. זה לא טבעי ולא נורמלי".

 

הייתה טעות להכיל בשלבים הראשונים את טרור השריפות?

"אני חושב שמלכתחילה התנהלנו בצורה הכי נכונה וגם עכשיו מתנהלים בצורה הכי נכונה. אני רוצה להזכיר לכם, מאז צעדת המיליון כמו שהם קראו ופרובוקציות על הגדר, יש 159 מחבלים הרוגים, יש קרוב ל-5,000 פצועים. פגענו בתשתיות חיוניות של חמאס כולל תשתיות ייצור, מחסן חימוש, מתקן מרכזי לאימונים של כוח נוקבה, פגענו בשתי מנהרות. בכל מנהרה הם השקיעו בין 4-3 שנים. ואגב, חמאס לא רגיש לחיי אדם. להיפך, מבחינתו כל הרוג זה שהיד, נשק תעמולה נגד ישראל. הרגישות שלו היא לאותם אתרי ייצור, לאותן מנהרות ואנחנו פוגעים קודם כל שם. בסוף השבוע האחרון לפני שבוע הטלנו כמעט 50 טון חימושים אל אותם מרכזים אסטרטגיים של חמאס ואני חושב שהמסר מובן ואם לא הובן, אז נצטרך להמשיך".

 

 

שריפה ליד נחל עוז (צילום: AFP)
שריפה ליד נחל עוז שנגרמה בגלל בלון תבערה(צילום: AFP)

 

שר הביטחון אמר כי "ברור לכולם שאף אחד פה לא מחפש הרפתקאות, מתנהלים באחריות אבל יחד עם זה גם בעוצמה וגם בחוכמה ואם ימשיכו להוביל אותנו למבצע רחב היקף, אז נלך למבצע רחב היקף הרבה יותר כואב מצוק איתן".

 

יש הידברות עם חמאס?

"אין שום הידברות של חמאס. אנחנו נמצאים בקשר הדוק עם כל הרלוונטים, אם זה מצרים ואם זה שליח של האו"ם ואנחנו מבהירים את עמדתנו".

 

העימות אחרי הדיון בקבינט

ביום שני תקף ליברמן בחריפות את שר החינוך נפתלי בנט, ברקע הדיווח שלפיו בנט התעמת עם הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט בדיון בקבינט המדיני-ביטחוני בסוגיית ההתמודדות עם מפריחי בלוני התבערה מעזה. "פוליטיקאי שעושה סיבוב על גבו של רמטכ"ל זה דבר שהוא הכי מגעיל", אמר ליברמן בריאיון לאולפן ynet מבלי להזכיר את שמו של יו"ר הבית היהודי.

 

במפלגתו של בנט הגיבו לדברים של ליברמן ב-ynet: "ליברמן שר ביטחון חלש, נבוך ושקוף. עדיף שיתמקד במיגור הטרור בדרום. בנט פנה לראש הממשלה לבצע פוליגרף על ההדלפה אתמול ומוכן להיות הראשון שיתייצב. השאלה אם ליברמן יהיה השני".

 

בהמשך הגיבו במפלגת ישראל ביתנו לדברים. "צר לנו שבעיצומה של לחימה, כששר הביטחון פועל להשבת השקט והביטחון, שר החינוך ומפלגתו החלו את מערכת הבחירות בקמפיין פוליטי להכפשת הרמטכ"ל ומערכת הביטחון", אמרו במפלגתו של ליברמן. "מפלגת ישראל ביתנו קוראת לבנט להתמקד בהכנת מערכת החינוך לפתיחת שנת הלימודים ובשיפור התוצאות של תלמידי ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
נפגש עם תושבים בשדרות
צילום: אבי רוקח
מומלצים