שתף קטע נבחר

מודי'ס עדכנה את תחזית דירוג האשראי של ישראל לחיובית

חברת דירוג האשראי הודיעה כי אישררה את הדירוג של ישראל ברמה של A1. "דירוג האשראי ברמה של A1 מאזן בין צמיחה בקצב מהיר, מסגרת מוסדית חזקה כנגד שינויים מבניים ארוכי טווח בשוק העבודה וסיכונים גיאופוליטיים מתמשכים"

חברת דירוג האשראי הבינלאומית מודי'ס פרסמה אתמול (ו') כי עדכנה את תחזית דירוג האשראי של מדינת ישראל על החוב במטבע חוץ ל"חיובית" ואישררה אותו ברמה של A1. זאת לאחר שנציגי החברה ביקרו בישראל בחודש יוני האחרון.

 

בהודעת החברה נכתב כי, דירוג האשראי של מדינת ישראל ברמה של A1 מאזן בין התחזקות החשבונות החיצוניים, צמיחה בקצב מהיר יותר משל מדינות הייחוס, מסגרת מוסדית חזקה כנגד שינויים מבניים ארוכי טווח בשוק העבודה וסיכונים גיאופוליטיים מתמשכים. בהודעה נכתב, כי התחזית החיובית משקפת את ציפיותיה של מודי'ס לכך שמימון פעילות הממשלה ימשיך להפגין איתנות לזעזועים, הודות לשוק מקומי עמוק, גישה גבוהה לשווקי הון בינלאומיים וסיכון מיחזור נמוך.

בנימין נתניהו ומשה כחלון (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
בנימין נתניהו ומשה כחלון(צילום: אלכס קולומויסקי)

החברה מציינת, כי אחד הגורמים להעלאת תחזית הדירוג הוא הביצועים הפיסקליים המיטביים, ובמיוחד הורדת יחס החוב הציבורי לתוצר ביותר מ-10 נקודות האחוז משנת 2008 לכ-60% מהתוצר. "עובדה זו משקפת מסגרת תקציבית שקולה וביצועי צמיחה חזקים. יתר על כן, הגירעון הממשלתי נותר מתחת לרמה של 3% מהתוצר ב-4 השנים האחרונות", נכתב.

 

גורם נוסף שהביא להחלטה של חברת הדירוג על העלאת התחזית הוא איתנותה הגוברת של הכלכלה, הנתמכת על ידי הדינמיות של סקטור ההייטק, עצמאות אנרגטית שבמגמת עלייה וחשבונות חיצוניים מתחזקים. "כלכלת ישראל הפגינה צמיחה כלכלית איתנה עם צמיחת התוצר הריאלי בשיעור של 3.5% בממוצע בעשור האחרון, צמיחה חזקה יותר מהנתון החציוני עבור מדינות ייחוס המדורגות A1", הסבירה החברה. "הצמיחה נתמכה על ידי סביבת מדיניות מאקרו-כלכלית אמינה ומפותחת היטב המתמקדת בשימור יציבות כלכלית ופיסקלית ובמיוחד - בהורדת נטל החוב הממשלתי לכ-60%".

 

נציגי החברה מציינים, כי סקטור ההייטק תרם לחשבונות החיצוניים החזקים של מדינת ישראל, במיוחד לצמיחה ביצוא השירותים אשר תמכה בעודף העקבי בחשבון השוטף, בממוצע של 3% מהתוצר בעשור האחרון. "סקטור זה צפוי להמשיך להיות מוקד להשקעות זרות ישירות ניכרות, התומכות ברזרבות המט"ח שעומדות על רמות שיא, כ-32% מהתוצר בסוף שנת 2017", אומרים בחברה.

 

בהודעה נכתב כי מדינת ישראל עדיין ניצבת בפני סיכונים גיאופוליטיים, ביניהם תוכנית הגרעין של איראן, סיכונים להתערבויות בסכסוכים באזור וכן הסיכון להסלמת המצב עם הפלסטינאים. עם זאת, ישראל חוותה שיפור במצבה הביטחוני בשנים האחרונות, על רקע כושר הרתעה, סיוע צבאי מארה"ב וגם שיפור ביחסים הדיפלומטיים והכלכליים עם מדינות ערב השכנות.

 

החברה מציינת, כי העלאת דירוג עשויה להתרחש במידה וחוזק הכלכלה, המוסדות האיתנים, המדדים הפיסקליים, והחשבונות החיצוניים ימשיכו להפגין איתנות כלפי סיכונים חיצוניים ומקומיים, בדומה למדינות ברמת דירוג של AA. "על אף המתחים הגיאופוליטיים המתמשכים הכוללים את הסיכון להסלמת המצב עם הפלסטינאים, המשך צמיחה איתנה ועודף בחשבון השוטף יהוו גורם חיובי בדירוג האשראי", צוין. "יתר על כן, המשך תהליך הפיתוח של מאגרי הגז הטבעי לוויתן, יתרמו לשינוי חיובי בדירוג".

 

התחזית החיובית מעידה על כך שדירוג האשראי לא צפוי לרדת במהלך 12-18 החודשים הקרובים. אך התחזית יכולה להתעדכן ליציבה במידה והמתחים הגיאופוליטיים ישבשו את היציבות הכלכלית, תוך הורדת השקעות והגדלת תקציב הביטחון, עם השלכות שליליות על מעמדה החיצוני של המדינה ועל החשבונות הפיסקליים שלה.

 

נוסף על כך, הסלמה במתחים עם הפלסטינאים שתוביל להגברת הבידוד הבינ"ל עלולה לגרום ללחצים כלפי מטה על דירוג האשראי של המדינה, כמו גם במידה ומחויבות הממשלה למשמעת פיסקלית תדעך.

 

שר האוצר, משה כחלון, אמר בהתייחס להחלטה כי "העלאת תחזית דירוג האשראי היא עדות נוספת לחוזקה ויציבותה של כלכלת ישראל. יש לציין כי מדובר בהעלאת תחזית דירוג שנייה במהלך השנה האחרונה. כלכלת ישראל מציגה את נתוני המאקרו הטובים ביותר מקום המדינה - שיעור האבטלה הנמוך ביותר, צמיחה חזקה, יחס חוב תוצר הולך ויורד ודירוג האשראי הגבוה ביותר. כל הנתונים מוכיחים כי המדיניות הכלכלית שאנו מובילים הכוללת כלכלה חופשית ואחראית במקביל לחיזוק מעמד הביניים והשכבות החלשות היא הדרך הנכונה".

 

לדברי החשב הכללי, רוני חזקיהו, "העלאת תחזית הדירוג של מדינת ישראל פעם שנייה בתוך שנה ע"י סוכנויות דירוג אשראי שונות משקפת את הביצועים הפיסקליים החזקים ומדגישה את החשיבות בהמשך מדיניות המעודדת צמיחה תוך כדי הורדת נטל החוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים