שתף קטע נבחר

מחאת הלהט"ב: אלפים מפגינים בת"א; תיעוד: הצעדה באיילון

כאלף בני אדם צעדו בנתיבי איילון וחסמו את הכביש לזמן קצר. לאחר מכן הם המשיכו לשדרות רוטשילד. ב-20:30 - העצרת המרכזית בכיכר רבין. החל מ-18:00: שידור ישיר ב-ynet

 

 

אלפים מפגינים מאז שעות הבוקר (א') ברחבי תל אביב ובערים נוספות לקראת הפגנת קהילת הלהט"ב הגדולה על רקע חוק הפונדקאות, שצפויה להיערך הערב בכיכר רבין. מוקדם יותר היום חסמו כאלף מפגינים את נתיבי איילון והמשיכו משם לשדרות רוטשילד. צפו בתיעוד מהצעדה (בווידאו בתחילת הכתבה). החל מ-18:00 - שידור ישיר ב-ynet.

 

העצרת בכיכר רבין תחל ב-20:30. בין הנואמים יהיו יו"ר אגודת הלהט"ב חן אריאלי, נציגות הקהילה הטרנסית מאיה ארבל וליעוז לוי, העותרות לבג"ץ על רישום ההורות אורלי ורוית ויסלברג צור, תאלין אבו חנא, ח"כ לשעבר עוזי אבן, אפרת טילמה, איתי פנקס ארד מגיש בג"ץ הפונדקאות, נדב צוברי מקיבוץ נחל עוז ושירלי - אימא לבן טרנסג'נדר. אמנים אורחים: ריטה, אורנה בנאי, קורין אלאל, רן דנקר. מנחים: נדב בורנשטיין ולוסי אהריש.

 

כמו כן, בירושלים הפגינו כ-150 מפגינים. המשטרה עצרה שניים מהם בטענה כי מדובר בהפגנה לא חוקית, אך לאחר מכן הם שוחררו. גם בחיפה, בבאר שבע ובערים נוספות הפגינו. רועי נוימן מארגון "הפנתרות הוורודות" הגיע הבוקר לשדרות רוטשילד והצטרף למחאה של קהילת הלהט"בים בארץ נגד חוסר השוויון שממנו היא סובלת.

 

השחקן דב נבון, נשוי ואב לילדים, הסביר מה גרם לו להצטרף למאבק: "ממש הרגשתי שדי, מספיק. אלה אנשים שנותנים ולא מקבלים והגיע הזמן שהם יקבלו שוויון זכויות. לא יכול להיות שיש מישהו שחי במקום הזה ואין לו מה שמגיע לו, את המינימום שבמינימום. הרגשתי שפשוט נשבר לי. יש אזרחים שהם סוג א' ואזרחים שהם סוג ב'".

 

אירית רוזנבלום, מייסדת "משפחה חדשה", התראיינה הבוקר לאולפן ynet: "חוק הפונדקאות הוא חד-משמעית מפלה, ומעמיד במבחן את כושר הספיגה של החברה הישראלית. הוא מדבר על משהו הרבה יותר גדול. שמענו כאן קודם את דב נבון אומר 'די'. מה שהממשלה הזו הצליחה לעשות בפרק זמן הכי קצר שיש הוא בלתי נסבל, העם לא מסוגל יותר לספוג את זה.

 

|זה המשך טבעי של המחאה החברתית שהחלה לפני כמה שנים. חוק הפונדקאות מתווסף לחוק הלאום, שמתווסף למעצרו של רב קונסרבטיבי שהוא יהודי לאומי מאמין. אנשים משרתים את המדינה, נותנים את מיטבם ובסופו של דבר המדינה בועטת בהם, ומחליטה באופן הכי לא מוסרי בעולם לחוקק חוקים כי קבוצה מסוימת מחליטה לפגוע בקבוצה אחרת. זה לא מוסרי, זה בלתי אפשרי והשקט נגמר. עכשיו מתחילה מחאה של הליברליזם, של הקיום שלנו כחברה הישראלית".

 

מחאת הקהילה הגאה תל אביב (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מחאת הקהילה הגאה תל אביב (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מחאת הקהילה הגאה באר שבע (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מחאת הקהילה הגאה באר שבע (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

צביה ויסברגר הייתה פונדקאית עבור בני זוג, שאותם הכירה בפייסבוק. "יש כיום פונדקאיות בישראל, ישראל היא מדינה מסודרת. החוק בישראל שקשור לחוק הפונדקאות הוא מאוד מסודר, מגן על הפונדקאיות. רבות מאוד מהן, ואני בתוכן, לא מגיעות ממעמד מוחלש. לא עושות את זה בגלל כסף. אני עשיתי את זה מרצון לעזור, לתת למישהו משהו שאין באפשרותו להשיג באופן עצמאי".

 

שמול שימחוני, חבר הקהילה, הצהיר שהוא לא ימשיך לשרת במילואים; "אני בעצם במילואים כבר מאז שהשתחררתי ב-2007. אני לא מוכן לתרום איפה שאני לא מקבל זכויות. לא יכול להיות שאני אהיה אזרח סוג ב', אזרח פראייר שצריך להגיע למילואים אבל לא מקבל את הזכויות הבסיסיות ואת השוויון שכולם מקבלים. האמת שחוק הפונדקאות הוא פחות הדיון פה, הדיון הוא יותר בעניין של שוויון, כי חוקים שהם מאוד מפלים היו במהלך שנים רבות, כבר חמש שנים שיש חוקים שמפלים. באופן אקטיבי ומכוון הייתה בעצם בחוק הפונדקאות השמטה של הסתייגות שתאפשר גם לגברים יחידנים וגם לזוגות חד-מיניים להיות חלק מהחוק. זאת אומרת שיש פה מעשה שהוא אקטיבי. זה משהו שהרתיח אותי. שיתפתי את המ"פ שלי והוא תמך בי".

 

ערן גלובוס, יו"ר הבית הפתוח בירושלים: "מה שקורה פה הוא הרבה יותר גדול מהפונדקאות. יש פה ציבור שבא ואומר 'די, נמאס לנו להיות אזרחים סוג ב''. יש לנו עוד שבועיים למצעד הגאווה בירושלים, שאנחנו צופים שיהפוך להפגנת הלהט"ב הגדולה ביותר שהייתה בישראל. אנחנו מרגישים התעוררות בשטח, והאירועים שקורים פה בהמשך היום זו רק ההתחלה. מי שחושב שזה נגמר היום לא מבין מה מחכה לו".

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נתיבי איילון
מתוך התיעוד: החסימה באיילון
צילום: נתיבי איילון
מומלצים