שתף קטע נבחר

תיעוד: אבן נפלה מהכותל המערבי

הסלע הענק התנפץ על רחבת "עזרת ישראל" ליד מתפללת שעות ספורות לאחר סיום תפילת ערבית שנעלה את צום ט' באב. איש לא נפגע. התנועה המסורתית: "נמנע אסון כבד"

  

 

אבן ענקית מהכותל המערבי בירושלים ניתקה ממקומה לפנות בוקר (יום ב') והתנפצה על רחבת "עזרת ישראל" - מטרים ספורים מאחת המתפללות ששהו במקום. האישה המבוהלת לא נפגעה. בעקבות האירוע החריג נחסמה הגישה לחלק מהמתחם, המיועד לתפילה שוויונית באתר הקדוש. אנשי רשות העתיקות מקיימים הערכת מצב במקום.

אבן נופלת מהקיר התומך של הכותל המערבי ()
אבן נפלה מהכותל
 

"עזרת ישראל" היא מתחם הנמצא מדרום לרחבת התפילה המרכזית והמוכרת בכותל - על אותו קיר תמך עתיק של הר הבית, מעברו של מעלה המוגרבים. היא הוקמה כמענה לנשות הכותל ולאנשי תנועות המסורתיים (קונסרבטיבים) והרפורמים, שביקשו להתפלל כמנהגם ובלא הפרדה בין גברים לנשים. בשנים האחרונות עומדת "עזרת ישראל" במרכז המחלוקת סביב "מתווה הכותל", ורק לפני כמה שבועות התפטרו בזה אחר זה כל חברי ועדת השרים שהתבקשה לאשר את שיפוצה.

 

הסלע הענק התנפץ על הרחבה שעות ספורות לאחר סיום תפילת ערבית שנעלה את צום ט' באב - אחד הזמנים העמוסים ביותר בשנה ברחבת הכותל המערבי. בתיעוד ממצלמות האבטחה נראית, כאמור, אישה שהייתה באותה שעת לילה מאוחרת באתר הקדוש, כשהאבן מהכותל מתרסקת מטרים ספורים ממנה והיא נמלטת מבוהלת מהמקום.

 

מנכ"ל התנועה המסורתית, עו"ד ד"ר יזהר הס, אמר הבוקר: "אסון כבד נמנע הבוקר. הכותל הזכיר לנו שגם הוא, העומד לימין ישראל כבר דורות, מחייב בדיקות מהנדס שגרתיות. אנשי המקצוע כבר שם. מרפסת התפילה הצמודה לכותל עצמו, תיסגר עד להודעה חדשה (עזרת ישראל תפעל כרגיל)". הס קרא "לבדוק את הכותל כולו, על שני חלקיו, על מנת למנוע חלילה אסון כבד בעתיד".

 

 

בריאיון לאולפן ynet הוסיף הס כי "חס וחלילה אם יממה קודם הייתה ניתקת משם אבן, אז מתפללים ומתפללות היו נפגעים. אנשי רשות העתיקות בודקים את העניין כעת. אני ראיתי שם גם את ראש העיר וגם את מפקד המחוז של המשטרה וגם את הארכיאולוג של המחוז".

 

לדברי הס, "זה לא דבר שקורה בשגרה או קרה בעבר. זו יכולה להיות עייפות החומר, אולי יכולות להיות סיבות אחרות. הכותל הוא מושא לתפילותינו וזכר למקדש, אבל הוא גם קיר תמך בן אלפיים שנים, וראוי לבחון אותו מבחינה הנדסית. אני מודה שאני יותר חרד לחלק המוכר יותר של הכותל, משום ששם התפילה בצמוד לקיר היא ארוכה יותר, ולכן חס וחלילה אם תינתק שם אבן - האסון יכול להיות גדול פי כמה. אני מקווה שבוועדת החקירה הבאה איש לא ישאל למה לא בדקו אחרי נפילת האבן הראשונה את הכותל כולו כדי לראות שאין אבן נוספת שמתנענעת. זו צריכה להיות המשימה הראשונה הבוקר הזה לדעתי".

 

רב הכותל המערבי, הרב שמואל רבינוביץ, אמר ש"מדובר באירוע חריג ונדיר ביותר שלא אירע זה עשרות שנים. העובדה שאירוע עוצמתי שכזה התרחש לאחר יום הצום ט' באב שבו התאבלנו על חורבן בתי מקדשינו מעוררת תהיות ושאלות אשר נפש האדם קטנה מלהכילן ומחייבת חשבון נפש".

 

הרב רבינוביץ הוסיף: "אני מודה לבורא עולם על כך שנמנע אסון כבד. הגורמים המקצועיים יחקרו את האירוע".

 

אלכנסדרה לוקש וניר (שוקו) כהן השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים