שתף קטע נבחר

גבאי: ציפי לבני תכהן כיו"ר האופוזיציה

אחרי חילופי המהלומות: במסגרת הבנות על המשך שיתוף הפעולה הפוליטי במסגרת "המחנה הציוני", סיכם יו"ר העבודה עם ציפי לבני כי היא תשמש כיו"ר האופוזיציה. אם תנצח המפלגה בבחירות, לא תתקיים רוטציה בינה לבין גבאי

 

 

יו"ר העבודה אבי גבאי סיכם היום (ב') עם יו"ר התנועה ציפי לבני כי היא תשמש כיו"ר האופוזיציה במקום יצחק (בוז'י) הרצוג שפרש לטובת כהונה כראש הסוכנות היהודית. השניים החליטו על המשך שיתוף הפעולה במסגרת "המחנה הציוני" שתרוץ כסיעה מאוחדת שתרוץ יחד בבחירות הקרובות. הצדדים סיכמו את המשך פעילותה של המסגרת המשותפת, על בסיס המבנה הקיים. על פי ההסכם, במקרה שבו תנצח המפלגה בבחירות, לא תתקיים רוטציה על תפקיד היו"ר - כפי שסיכמה לבני בזמנו עם הרצוג. ynet העביר בשידור ישיר את מסיבת העיתונאים של השניים.

 

גבאי אמר במסיבת העיתונאים: "לאחר שהתפטרתי מהממשלה, פגשתי את לבני ושוחחנו על איך מחזירים את התקווה לציבור. אני חושב ששנינו לא חשבנו על הרגע הזה - אלטרנטיבה שמבוססת על מה שאנחנו מציעים לציבור: מדיניות אחרת וחדשנות. לפני כשנה נבחרתי לתפקיד יו"ר העבודה כי בחרתי להתמקד בניצחון - והיום אנחנו עושים צעד נוסף בכיוון הזה.

 

"ציפי ואני ראינו עין בעין את תפקיד האופוזיציה", המשיך גבאי. "היא תכהן כיו"ר האופוזיציה, נוכח התפקידים הרבים שהיא מילאה בממשלות ישראל ובכנסת". על האיחוד בין התנועה למפלגת העבודה אמר: "שנינו מסכימים שזהו בית פוליטי שמייצר תקווה והזדמנות אמיתית להחלפת השלטון".

ציפי לבני ואבי גבאי (צילום: משי בן עמי)
ציפי לבני ואבי גבאי(צילום: משי בן עמי)

 

לדבריו, "ציפי לבני תמונה ליו"ר האופוזיציה על מנת לפעול יחד להגדלתו של המחנה הציוני כסיעה חזקה שתחליף את השלטון הנוכחי בכזה שעובד עבור האזרחים", לשון הודעת המפלגה. אבי גבאי אמר: "אנחנו עושים היום צעד משמעותי בבניית האלטרנטיבה לשלטון הנוכחי. מחנה שיהווה תקווה חדשה לאזרחי ישראל ויאפשר לנו להשקיע את כל האנרגיות החוצה, בשכנוע ציבורים חדשים".

 

גבאי אמר כי "ח"כ לבני מביאה לתפקיד ניסיון רב, במיוחד בנושאים מדיניים וביטחוניים, ואין לי ספק שתיצור אנרגיות חדשות באופוזיציה. אני שמח על מינויה". עוד אמר: "אני רוצה להודות לח"כ שלי יחימוביץ', שותפתי הקרובה, על שלקחה חלק פעיל בסיוע ובבנייה של השותפות הנוכחית של המחנה הציוני. שלי הודיעה לי על רצונה להישאר כיו"ר הועדה לביקורת המדינה, ומי שעוקב אחר הישגיה, מבין את החלטתה".

 

הוא תקף את ממשלת הליכוד: "שלטון שלא קשוב לבעיות של האזרחים, הצעירים, האזרחים הוותיקים. במה הוא כן עוסק? בעצמו, בשרידות פוליטית. ראש הממשלה מדבר יפה על קהילת הלהט"ב, אבל ממשיך למדר אותם מזכויות שוות. הממשלה חוקקה חוק לאום שתוקע אצבע בעין ל-20 אחוז מתושבי המדינה". בהתייחס ליש עתיד, "שכרתו ברית עם ליברמן", הוסיף: "הם התייאשו, הרימו דגל לבן. מי שיצביע יש עתיד - יקבל את נתניהו. מי שיצביע לנו יקבל תחליף לנתניהו".

 

לבני: שעת חירום לאומית

לבני הוסיפה: "היום אנחנו מציגים אופוזיציה ואלטרנטיבה. אבי גבאי ואני משלבים ידיים ומייצרים אופוזיציה חזקה ואלטרנטיבה חזקה לישראל שבמרכזה המחנה הציוני. החלטנו לחזק את המחנה הציוני כבסיס ליצירת גוש רחב, לעבוד במשותף – אני כראש האופוזיציה וגבאי כראש המחנה הציוני והמועמד לראשות הממשלה, במטרה להחליף את השלטון.

 

"אני מודה ליצחק (בוז'י) הרצוג, ראש האופוזיציה היוצא, שביחד הקמנו את המחנה הציוני, על השותפות העמוקה ועל החברות. אנחנו קוראים לכל מי שמבין שזוהי שעת חירום – להתאחד לקואליציית חירום. לאזרחי ישראל תהיה הבחירה: או דרכה של הממשלה או דרכנו. על כל אחד, על כל מנהיג, לבחור צד. איש לא יוכל לשבת על הגדר".

 

‏מאז הודיע הרצוג על פרישה לטובת הסוכנות היהודית, סערו הרוחות במחנה הציוני. חלק מחברי הכנסת טענו כי גבאי חייב למנות יו"ר אופוזיציה מטעם מפלגת העבודה ולא לאפשר למפלגת התנועה לצבור פופולריות על חשבונה.

 

לבני מצדה הבהירה בשיחות רבות שנערכו עם גבאי בנושא, כי מבחינתה אין אופציה אחרת. בסביבתה אף דאגו להבהיר כי אי מינויה לתפקיד משמעותו פירוק המחנה הציוני.

 

טרם פרסום ההחלטה התעקש גבאי שלבני תתחייב שלא לפרק את המחנה הציוני בבחירות הקרובות, כדי למנוע מצב שהיא תגדיל את כוחה באמצעות במה שתקבל בתפקידה החדש ולבסוף תתפצל לפני הבחירות. על פי הסיכום, ההסכם בין העבודה לתנועה יישאר כשהיה, למעט הרוטציה על תפקיד היו"ר.

 

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ח"כ שלי יחימוביץ אמרה: "מברכת על ההסכם ורואה בו חשיבות להעצמת המחנה הציוני. אני בטוחה שלבני תהיה יו"ר אופוזיציה מצויינת ומאחלת לה הצלחה. קוראת לחברי למפלגה להתייצב כעת כאיש אחד מאחורי מנהיג המחנה הציוני אבי גבאי, ולהתמקד בבנייתה של אלטרנטיבה לממשלה ימנית וקיצונית המתנכלת באופן שיטתי לכל ערך של דמוקרטיה, שוויון ונאורות".

 

ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה, בירך גם הוא. "ציפי היא חברה, בעלת ניסיון ושותפה לדרך, ומעל זה היא מנהיגה ותוביל אופוזיציה לוחמת להישגים גדולים. היא כבר הוכיחה בעבר כי מסוגלת להסתכל בלבן של העיניים של נתניהו ולא למצמץ, ואני מאמין שבכוחות משותפים נחליף את שלטון הימין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משי בן עמי
ציפי לבני ואבי גבאי
צילום: משי בן עמי
מומלצים