שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  זוכרים את נחצ'ה היימן: אירוע שירה בבית ילדותו בלטביה
  ישראלים חובבי שירה יחברו לזמרת סי היימן וישירו ליד בית ילדותו של אביה בריגה - שכתובתו לא הייתה ידועה עד לאחרונה. המוזיאון היהודי בעיר יערוך טקס לזכרו של המלחין

  ביתו של המלחין נחום (נחצ'ה) היימן בלטביה ישמש אתר לסיור מוזיקלי - שבו ישירו המטיילים את שיריו ביחד עם בתו סי היימן.

   

  כתובת הבית שבו נולד המלחין בריגה בירת לטביה לא הייתה ידועה לו ולמשפחתו, והיא אותרה לאחרונה בזכות עבודה של חוקר הזמר העברי עפר גביש ושגרירת ישראל בלטביה לירון בר שדה.

   

  נחום נחצ'ה היימן מלין זמר עברי לטביה חתן פרס ישראל (באדיבות עפר גביש)
  נחצ'ה היימן. אירוע לזכרו(באדיבות עפר גביש)
   

  הצורך למצוא את הכתובת נולד לקראת "טיול מזמר" למדינות הבלטיות בהדרכת תחיה תמרי וגביש, שבו יקחו חלק קבוצת מטיילים ישראלים חובבי תרבות ישראל וזמר. הקבוצה תבקר ליד ביתה של לאה גולדברג, הישיבה של ביאליק וברחוב שממנו הגיעו הוריה של נעמי שמר - ובכל מקום תשיר את השירים שנקשרו בשמם. גביש רצה להגיע גם לבית שבו נולד היימן, אך להפתעתו גילה שהמשפחה לא יודעת דבר על מקום הולדתו וגם היימן עצמו לא ידע מאחר שעלה לארץ בגיל צעיר.

   

  נחום נחצ'ה היימן מלין זמר עברי לטביה חתן פרס ישראל בית (צילום: האריס פלה)
  הבית בלטביה(צילום: האריס פלה)
   

  הוא פנה לעזרתה של השגרירה בר שדה, והם ניסו להיעזר במרשם האוכלוסין של לטביה, אך שמו של היימן לא אותר. התברר כי במשך השנים שם המשפחה השתנה - הוריו הפכו אותו מהשם היהודי גימניס להיימניס כשנמלטו מהנאצים, וכשהגיעו לארץ שינו אותו בשנית, להיימן. לבסוף אותר הבית שבו התגוררו ברחוב מרכזי בריגה בבניין ארט נובו מרשים.

   

  נחום נחצ'ה היימן מלין זמר עברי לטביה חתן פרס ישראל ילד (באדיבות עפר גביש)
  היימן והוריו(באדיבות עפר גביש)
   

  ב-31 ביולי, כמה שבועות לפני שימלאו שנתיים למותו של היימן, יגיע הטיול המזמר לבית - שם ישירו כולם משיריו ויחלקו לו כבוד. ניסיון להציב בבית שלט לא עלה יפה מאחר שלא כל דיירי הבניין אותרו והחוק מחייב הסכמה של כל הדיירים. במקום זאת הסכים מנהל המוזיאון היהודי של ריגה איליה לנסקי לקיים באותו יום טקס מיוחד בהשתתפות שגרירת ישראל וחבורת מטיילי הזמר מישראל – שבו יציבו שלט הנצחה להיימן בשלוש שפות (עברית, אנגלית ולטבית). בהמשך גם תוקם פינת הנצחה של ילידי לטביה שעלו לגדולה בעולם, ובהם היימן. 

   

  נחום נחצ'ה היימן מלין זמר עברי לטביה חתן פרס ישראל סי היימן (צילום: מירי נחמיאס)
  סי היימן עם אביה. תשתתף באירועים(צילום: מירי נחמיאס)
   

  באירועים תשתתף גם הזמרת סי היימן, שהתרגשה מאוד לשמוע על איתור כתובת בית ילדותו של אביה. "המשפחה באמת לא ידעה את הכתובת של הבית שבו נולד. לקראת סוף חייו של אבי  עלו לו זכרונות מהילדות והוא התחיל לשיר ברוסית ונזכר בשירים שהאומנת שלו שרה ברוסית. את כל השנתיים האחרונות לחייו הקדשתי למפעל הנצחה לאבא בדרך רוקיסטית והקמתי מופע ביחד עם המוזיקאי אלעד שודלר בשם 'שירים וסיפורים מבית אבא'. השיר הראשון יצא ב-31 ביולי – היום שבו יתקיים הטקס בריגה. לבוא ולשיר שם ליד הבית שבו נולד זה לעשות חסד עם אבא מבחינתי", אמרה.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מירי נחמיאס
  סי היימן עם אביה נחצ'ה היימן
  צילום: מירי נחמיאס
  הטבות למנויים
  הטבות למנויים
  מומלצים