שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  משה ליאון על מצעד הגאווה בירושלים: "תומך בכל אחד שרוצה להביע דעה"
  עוד לפני שנתניהו הכריז על תמיכה באלקין בבחירות לראשות העיר ירושלים התראיין המועמד העצמאי באולפן ynet ואמר: "הניסיון שלי יותר משמעותי". על סוגיית החילונים-דתיים: "חייבים לפעול לפי הסטטוס קוו. מתחם התחנה לא יפעל בשבת". על עתיד העיר: "החזקים עוזבים, זה מדיר שינה"

   

  המועמד לראשות עיריית ירושלים משה ליאון התראיין הבוקר (יום ג') לאולפן ynet והתייחס לסוגיות הנפיצות של יחסי חילונים-דתיים-חרדים בעיר. בתשובה לשאלה שנגעה למצעד הגאווה בירושלים אמר: "אני בהחלט אמשיך לקיים אותו, ואלה גם ההוראות שנתן בזמנו בית המשפט. אני לא אשתתף בו, אבל כל אחד רשאי להביע את דעתו. אני תומך בכל אחד שרוצה להביע את דעתו". ליאון התראיין עוד לפני שראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז רשמית על תמיכה בזאב אלקין בבחירות.

   

  במקביל, חברי מזכירות אגודת ישראל החליטו היום כי סגן ראש העיר יוסי דייטש יהיה המועמד שלהם. דייטש הוא המועמד החרדי השני המצטרף למירוץ על ראשות העיר אחרי חיים אפשטיין מטעם הפלג הירושלמי. עד כה ישנם שישה מועמדים במרוץ.

   

  - דיברת על זה שבעצם תוכל לאחד גם את הדתיים, החילונים והחרדים. בבחירות הקודמות היית מזוהה עם המחנה החרדי וגם הגעת אצלו להישג מרשים ביותר. איך תשכנע עכשיו את החילונים שבפעם קודמת לא הצביעו לך?

  "כבר עשיתי את זה. יש תמיכה מובהקת של חילונים במשה ליאון, משום שהוכחתי שכל מה שהבטחתי – קיימתי".

   

  - אתה תומך בפתיחת מקומות בילוי בשבת במתחם התחנה באופן ספציפי?

  "אני תומך בשני דברים. קודם כל - חיה ותן לחיות. כל אחד צריך למצוא את מקומו. אני רוצה שכל אחד ירגיש שירושלים היא ביתו. ולכן יש את המושג 'סטטוס-קוו', אני אשמור על הסטטוס קוו באדיקות. אבל יש עוד הרבה בעיות לפני כן שחייבים לפתור. הניקיון, המדרכות, הכבישים".

   

  - בהרבה מחלוקות בין הציבור הדתי לחילוני בירושלים לא השמעת קול. למשל הפתיחה של פאב המפלצת בשבת או בעניין של מתחם התחנה. במה אתה יכול להגיד לציבור החילוני "הנה, אני מחויב אליכם, אל תדאגו".

  "אני מקווה שאת יודעת שמי שבנה את מתחם התחנה זה משה ליאון, כשהיה יו"ר הרשות לפיתוח ירושלים. אבל מתחם התחנה, כמו כל מקום אחר בעיר, חייב לעבוד על פי כללי הסטטוס-קוו. אם אין מסחר בשבת בעיר בפרט ובארץ בכלל, אז גם במתחם התחנה לא יהיה מסחר בשבת. אני בטוח שלאחר הבחירות נגיע לנוסחה מקובלת ואותו דבר לגבי פאב המפלצת. מבנה עירוני לא יכול לפעול בשבת. זה הסטטוס-קוו. צריך להגיע להסכמות בין כלל התושבים".

   (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  (צילום: גיל יוחנן)

  - בפעם הקודמת עמדת בראש סיעת הליכוד, רצת מטעמה, וזה גם בא לידי ביטוי בתקציב. עכשיו אתה ברשימה עצמאית. מה המקורות מימון שלך? מי תומך בך?

  "מקורות המימון הם עצמאיים. אני דואג למימון. אני רואה חשבון, ניהלתי משרד רואי חשבון בערך 25 שנה".

   

  - אתה אומר שאתה לא זקוק לכספו של אף אחד. אתה מתחייב לא להיות מחויב לאף בעל הון?

  "אני מתחייב לעשות את מה שדרוש על פי חוק. לצורך כך יש הוראות מבקר המדינה ויש גם הוראות מימון ואני בהחלט אעמוד בהן".

   

  - יש מועמדים שאומרים "חבר'ה, אני יכול לשלם על עצמי ולא צריך מאף אחד טובות. לא מקבלנים ולא או קומבינטורים שאחר כך אהיה חייב להם". אתה יכול להגיד לנו: אני הולך עם הכסף שלי, נקודה?

  "יש תרומות במסגרת החוק של עד 5,000 שקל, וכמובן שאקבל ממי שיתרום משום שבסופו של דבר מדובר על פעילות גדולה וענפה".

   

  - ירושלים היא יותר מעיר שסתם צריך לנהל ולדאוג לניקיון שלה. יש עניינים פוליטיים, עניינים עדתיים, עניינים של יהודים-ערבים. מה אתה רוצה להשיג בירושלים?

  "מה שמדיר שינה מעיניי זה נושא הצעירים. כל שנה אנחנו שומעים על אותו מספר של בסביבות 8,000 איש שעוזבים את העיר. זה מספר כואב מאוד. זה מספר מדאיג משום שלמעשה האנשים החזקים בירושלים עוזבים. זה הדבר הראשון שבו אני רוצה לטפל. אני רוצה לבנות כמה שיותר, להגדיל את היצע הדיור, לדאוג לתעסוקה".

   

  - אבל יש בעיה עם הבניה בירושלים, כמו בכל מקום אחר. אין הרבה עתודות קרקע.

  "אין שום בעיה בירושלים. יש רק בעיה של ניהול וביצוע. יש פרויקט התחדשות עירונית בירושלים והיתרון הוא שמחיר הקרקע יקר, ולכן אפשר לעשות היקפים ענקיים של התחדשות עירונית".

  זאב אלקין (צילום: אורן אהרוני)
  זאב אלקין. למי יש יותר ניסיון?(צילום: אורן אהרוני)

  - מה זה אומר, בנייה לגובה? בירושלים יהיו גורדי שחקים?

  "ברור. ישנן שכונות מסוימות שצריך לבנות בהן לגובה, להגדיל את היצע הדיור ולהביא את הצעירים. אבל זה לא מספיק. צריך גם לדאוג לתעסוקה. חייבים להגדיל את אזורי התעסוקה. סטארט-אפים שמתחילים בירושלים ורוצים לעבור לשלב השני והשלישי - לא מוצאים משרדים. אנחנו מתלוננים שמשרדי הממשלה עזבו את ירושלים? ברור שהם עזבו, כי אין מקום לשבת שם. חייבים לבנות גם משרדים וגם יחידות דיור".

   

  - בוא נעבור לעניינים פוליטיים. אתה וניר ברקת הייתם בקשר די טוב בשנים האחרונות, ובכל זאת הוא מביע תמיכה בזאב אלקין. זה פוגע בך?

  "ממש לא. יש לי מערכת יחסים טובה עם ניר ברקת".

   

  - אלקין אומר שיש לו הרבה יותר ניסיון: גם שר לענייני ירושלים, גם בממשלות ובכנסת, הוא איש ציבור מוכר, הוא מהתחום העסקי. הוא אמר שאתה היית רק שנה מנכ"ל משרד ראש הממשלה".

  "אני מתחיל לדאוג מדברי האמת שהוא מוציא מפיו אבל אני לא רוצה להתייחס לזה. יש בכתובים כמה זמן הייתי מנכ"ל ראש הממשלה, כמה זמן הייתי ראש הסגל במשרד ראש הממשלה וכמה זמן הייתי יועץ כלכלי. בסופו של דבר הייתי שלוש שנים במשרד ראש הממשלה, מתוכן כשנתיים מנכ"ל ועוד לפני כן ראש הלשכה. לכן אני חושב שיש לי ניסיון ענק. אחר כך הייתי יו"ר רכבת ישראל, והייתי יו"ר הרשות לפיתוח ירושלים, והתעסקתי עם אינסוף עסקים שניהלתי. אז אני מציע שכשאנחנו מדברים על ניסיון, כל אחד ייתן את הכבוד לשני. הניסיון הניהולי שלי הרבה יותר משמעותי מכל מועמד אחר לראשות העיר ירושלים".

   

  בהמשך למועמדתו של דייטש, אגודת ישראל מייצגת את החסידויות המרכזיות, בהן גור ובעלז, וכעת יזדקק דייטש לתמיכת החרדים הליטאים וש"ס. דייטש התלבט אם לחכות לתמיכה מלאה מצד החרדים, אך החליט כי בדומה לשר זאב אלקין וח"כ רחל עזריה , שהכריזו על התמודדות עוד לפני שקיבלו את ברכת הדרך של ראש הממשלה בנימין נתניהו ומשה כחלון, הוא יכריז על מועמדותו ויכפה על שאר החרדים לתמוך בו כמועמד החרדי היחיד.

   

  דייטש, תושב שכונת גאולה בן 50, הוא סגן ראש העיר מטעם סיעת שלומי אמונים של אגודת ישראל. הוא המשנה למחזיק תיק תכנון ובנייה, ומאז הרחקתו של יו"ר הועדה מאיר תורג'מן שחשוד בפלילים, הוא מנהל את הועדה בפועל. הוא חסיד סלונים, ממקימי קרן קמ"ח, לקידום לימוד ותעסוקה במגזר החרדי. נשוי לשושנה, אב לשישה וסב לשלוש.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים