שתף קטע נבחר

בגלל חיילים דתיים: לוחמות קיבלו פקודה לצאת מהבריכה

חיילות וחיילי הגדוד המעורב "ברדלס" הגיעו לכפר הנופש באשקלון, וכעבור כמה דקות הוצאו הבנות החוצה. הסיבה: במקום שהה גדוד של שריון ובו חיילים דתיים. צה"ל: "הוצע לחיילות שעה נפרדת והן סירבו". חיילת: "הרגשנו מושפלות"

 

 לוחמות בגדוד המעורב "ברדלס" קיבלו לאחרונה פקודה לצאת מהבריכה במהלך נופש צבאי בכפר הנופש אשקלון "כדי לא לפגוע ברגשות חיילים דתיים" – כך נודע היום (ג') ל-ynet. האירוע התרחש לפני כארבעה שבועות, במהלך נופש שארך חמישה ימים, ופרטיו הגיעו לקו החם לחיילות שמפעילה שדולת הנשים בישראל. צה"ל מסר בתגובה כי באותה עת שהה בכפר הנופש גדוד הכשרה שכלל חיילים דתיים, ויש לכבד את אמונתם.

 

מדובר בנופש שכל לוחם ולוחמת בצה"ל זכאים לו פעם בשנה, וחיילות וחיילי הגדוד החלו אותו בתום תעסוקה מבצעית בחברון. "התגייסנו בנובמבר 2016, ומהטירונות ועד היום אנחנו עושים כמעט הכול ביחד, הבנים והבנות", סיפרה ש', אחת החיילות בגדוד. "במהלך הנופש כל הזמן היינו בלוח זמנים עמוס שכלל הרצאות, סיורים בארץ ועוד, וסוף סוף קיבלנו קצת זמן חופשי להיכנס לבריכה".

 

לדבריה, כחמש דקות לאחר שנכנסו לבריכה, בנים ובנות, הודיעו המצילים לחיילות כי עליהן לצאת באופן מיידי מהבריכה, בהוראת רס"ר הגדוד, מאחר שמדובר ב"זמן מגדרי".

 

"שאלנו איפה פרסמו את הזמנים האלה והם אמרו שלא פרסמו אותם", המשיכה ש'. "יצאנו מהבריכה ולאחר מכן, בשעה 18:00, היא נסגרה. יום לאחר מכן הדבר חזר על עצמו. הגענו לבריכה בתום יום עמוס, אחרי כחצי שעה אמרו לבנות לצאת ולאחר מכן היא נסגרה, כך שבעצם לא הייתה לנו אפשרות ליהנות ממנה. שבוע לפני כן הוקפצנו לחברון והיינו מאוד צריכות את ההתאווררות הזאת".

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

 

ארכיון. כפר הנופש באשקלון (למצולמים אין קשר לכתבה) (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
ארכיון. כפר הנופש באשקלון (למצולמים אין קשר לכתבה)(צילום: אבי רוקח)

החיילות מהוות 70% מהלוחמים בגדוד. לאחר שהן מהבריכה יצאו גם כל החיילים, חלקם דתיים, והיא נותרה ריקה. "האבסורד הוא שגם החיילים הדתיים אצלנו היו בסדר גמור עם זה שהיינו איתם בבריכה", הוסיפה ש'. "מכיוון שאנחנו עושים הכול ביחד ונהנים מהביחד, הם לא רצו להישאר בבריכה לבד".

 

לדבריה, התחושה בקרב הבנות בגדוד הייתה קשה בעקבות המקרה. "מצד אחד אוסרים עלינו לענוד תכשיטים על מדי א', וגם בתספורות מתערבים, כדי שנהיה שווים לבנים, אבל כשזה מגיע לבריכה, פתאום רק לבנים מותר. בעיקר הרגשנו מושפלות ומנוצלות, כי אנחנו מספיק טובות כדי להסתער ביחד, לסכל פיגועים ביחד ולסכן את עצמנו ביחד, ואז כשזה מגיע להנאה מוציאים אותנו כי יש לנו איבר מין שונה בין הרגליים".

אלינור דוידוב מנהלת תחום הדרת נשים בשדולת הנשים בישראל (צילום: דנה שמעוני)
"החייל הדתי במרכז על חשבון החיילות". דוידוב(צילום: דנה שמעוני)

מצה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל הוא צבא העם וככזה מגייס לשורותיו חיילים וחיילות מכל חלקי החברה. צה"ל פועל על מנת לאפשר שירות ושימור אורח החיים של כלל חיילי צה"ל, חילונים ודתיים. בחודש שעבר קיבלו גדוד ברדלס וכמה יחידות נוספות נופש מבצעי בכפר הנופש אשקלון. כחלק מחוקי כפר הנופש, יכלו החיילים והחיילות להיכנס לבריכה בכל שעות היום, זאת מלבד שעה אחת אשר הוקצבה לחיילים בלבד, לאור בקשה של מספר חיילים דתיים. יש לציין כי הוצעה לחיילות שעה נפרדת לנשים בלבד, אך הן לא רצו בכך".

 

 מנהלת תחום הדרת נשים בשדולת הנשים בישראל, אלינור דוידוב: "המקרה מדגים היטב את שתי הטענות המרכזיות שלנו. הראשונה היא שצה"ל שם במרכז את החייל הדתי על חשבון המרחב הפיזי, ועל חשבון זכויותיהן של החיילות. השנייה היא שרוב החיילים הדתיים כלל לא מזוהים עם הדרישות הקיצוניות של הרבנים, ולראיה - ברגע שהחיילות קיבלו את הפקודה ההזויה לצאת מן הבריכה, יצאו גם החיילים הדתיים ואף אחד לא נהנה משעת החופש החשובה הזאת. אנחנו קוראות לחיילות ולחיילים שעברו חוויות דומות לפנות אלינו לקו החם, על מנת שנוכל לטפל במקרים כאלה ולסייע להם למגר את ההשפעה הבעייתית של הרבנים הקיצוניים על הצבא".

 

בימים אלה מנהלת שדולת הנשים קמפיין לאיסוף עדויות של חיילות של אפליה בצה"ל. לדף הקמפיין – לחצו כאן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים