שתף קטע נבחר

ארכיאולוג מזהיר: "אלו סדקים עמוקים, זו סכנת נפשות"

נפילת האבן אתמול היא נורת אזהרה לגבי סדקים שנמצאים בכמה מקומות בכותל. האם יש מה לעשות, ואיך זה קשור לממסד הרבני?

אחרי הנפילה של האבן הענקית אתמול בכותל, הארכיאולוג צחי דבירה מזהיר כי "אלו סדקים עמוקים. זו סכנת נפשות". בריאיון לאולפן ynet הוא מסביר כי אתמול הייתה נורת אזהרה: "זה מה שיכול לקרות בכל אזור אחר סביב חומות הר הבית, הסדקים האלו שעד לאחרונה חשבנו שהם חיצוניים. האבן הזאת שהתפרקה לשניים, מתברר שרק חלק מאוד קטן החזיק אותה ויש שם שבר בפינה שלה, כל שאר פני השבר מבפנים. זה מעיד על כך שהסדק למעשה היה קיים במשך שנים, והלך וגדל והתפתח במשך שנים".

 

 

 

 

קח אותנו פנימה שנייה, לתוך הכותל, כדי שנבין על מה אתה מדבר. אנחנו רואים תמונה של סלע צונח ויודעים שמדובר בחומה גדולה מאוד, מה קורה שם בפנים? זה מתפורר?

"זו אבן שנוצר בה סדק כתוצאה מחלחול של מים, כתוצאה משורשים של עשבים. הסדק הזה הלך ונפער והגיע עד לעומק האבן, והחלק החיצוני של האבן נפל והתפרק. בעקבות מה שקרה אתמול בדקתי עוד אבנים נוספות. גם באזור הגן הארכיאולוגי, מרכז דוידסון, אזור עזרת ישראל ומדרום, איפה שמקיימים טקסים לתיירים, יש עוד הרבה מאוד אבנים כאלה, גם באזור רחבת הכותל המערבי".

 

אתם מתריעים על זה, מה עושים עכשיו?

"דבר ראשון צריך לשים איזושהי גדר, להרחיק אנשים כמה מטרים מכל חומות הר הבית. אני תיעדתי גם אבנים שנפלו בחומה המזרחית לפני ארבע-חמש שנים, והיו גם מקרים בעבר שגם ברחבת הכותל המערבי נפלו אבנים או חלקי אבנים אבל יותר קטנות, ב-2004 ופעמים נוספות. יש פה שני מרכיבים. קודם כל ברחבת הכותל, שם נעשו עבודות שימור של רשות העתיקות ב-2009, אבל רב הכותל הגביל אותן בטענה שהאבנים קדושות והרבה מהדברים הם לא יכלו לעשות. הם גם טיפלו רק בנדבכים העליונים שהם לא מבית שני, שהם מהתקופה העותמנית, ששם היתה סכנת התפרקות של הקיר".

 

גאווה ()
האבן שנפלה מהקיר

 

אז הרבנים בעצם מסכנים את המתפללים?

"רב הכותל, אני חושב, מסכן את המתפללים בזה שהוא לא מאפשר לרשות העתיקות לעשות את כל מה שצריך שם. הגבילו כל מיני הגבלות, לא להשתמש בכלים מכניים, לא להוציא את העשבים של הצלף, שמשום מה זה מעיד על החורבן עבורו, אבל השורשים האלה חודרים לתוך האבנים ומחלחלים ומכניסים מים והורסים אותן".

 

מה אפשר לעשות כדי לחזק?

"צריך בעצם לטפל בכל שאר החומות של הר הבית. ב-2004 נוצר בלט מאוד גדול בחומה הדרומית, זה היה ב-2001 ולאחר מכן ב-2004 גם בחומה המזרחית. רשות העתיקות היתה מנועה מלטפל בזה, פחדו לאכוף את הריבונות שלנו שם, והגיעו לפשרה שמשלחת מירדן ומשלחת ממצרים יטפלו בבעיות האלו, ובסוף החליפו שם את האבנים ללא שום כללי שימור ארכיאולוגי. יש שם טלאים מכוערים של אבנים מודרניות בכותל הדרומי ובכותל המזרחי, דבר שהוא בלתי מתקבל על הדעת. עכשיו יש פה בעצם קריאת השכמה למדינת ישראל לקבל החלטה שמטפלים בכל חומות הר הבית, ולא עושים מזה עניין גדול ולא מתרגשים מכל ביקורת. זה ברור שיש פה יחסים מורכבים עם ירדן, זה מה שתמיד מונע את זה".

 

אתה אומר, הפוליטיקה והרבנים כרגע מסכנים את המתפללים.

"זה לא רק זה, גם רב הכותל אומר היום אצלכם ב-ynet שהם עושים פתאום דיון במה עושים באבן הזאת שהיא קדושה. זה בכלל לא בתחום שלו, זה בכלל לא באזור שלו, זה באזור שמיועד בכלל עכשיו לזרמים הלא אורתודוקסיים, זה באזור של הפארק הארכיאולוגי. האבנים האלה לא קדושות. זה הכל ספין תקשורתי כדי למנוע את הקמת הרחבה של הזרמים הלא אורתודוקסיים. אם האבן הזאת קדושה ואי אפשר לטפל בה, והיא צריכה עכשיו ללכת ללשכתו של רב הכותל, אז גם כל שאר המפולת של האבנים שיש שם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים