שתף קטע נבחר

אחרי 3.5 שנים: ילד שהופרד מאמו חוזר הביתה

בן לשוהה בלתי חוקית מאריתריאה נלקח ממנה בחשד שפגעה בו. אחרי מאבק של שנים נזף ביהמ"ש ברשויות הרווחה: אי אפשר להפריד עד אין קץ

סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, שאול שוחט, מתח לאחרונה ביקורת חמורה על רשויות הרווחה, שלפני כ-3.5 שנים הוציאו תינוק מחזקת אמו – שוהה בלתי חוקית מאריתריאה - ומאז מתעקשות להשאירו באומנה. בפסק דין נוקב הוא הבהיר שהרשויות לא רשאיות להפריד ילדים ממשפחותיהם עד אין קץ.

 

לפני כארבע שנים אושפז הילד – אז כבן שנה - עם שבר ברגל ועלה חשד שאמו פוגעת בו. רשויות הרווחה התערבו, התינוק הוכרז כ"קטין נזקק" והועבר למשפחת אומנה. בתחילת הדרך האם לא הייתה מעורבת בהליכים, שנשלטו על ידי היועץ המשפטי של משרד השירותים החברתיים - ובכל פעם שביקש הוארך צו ההוצאה ממשמורת מבלי להציע מתווה טיפולי שיאפשר לאם לגדל את בנה.

 

בחלוף הזמן שינתה האם את התנהלותה והחלה להיפגש בקביעות עם בנה בהשגחת הרווחה. לפני כמה חודשים היא ביקשה מבית המשפט לנוער להחזיר את הילד אל חיקה. חרף התנגדותו של היועמ"ש, שדרש להאריך את צו ההוצאה ממשמורת בשלוש שנים נוספות, קבע בית המשפט כי ניכר שיפור בהתנהלות האם, והגיע הזמן שהילד יחזור הביתה. בהתאם גובש מתווה שיאפשר את חזרתו בתוך שלושה חודשים.

 

כל הגורמים המעורבים ערערו על החלטה זו: האם ביקשה להחזיר את הילד באופן מיידי, היועמ"ש התנגד לחלוטין להחזרתו, ואילו עורכת הדין שמונתה לילד הציעה פתרון ביניים: לדבריה המתווה שגובש מהיר מדי ויש לאפשר חזרה הדרגתית יותר.

 

בדיון עצמו הזדעזע השופט שאול שוחט מעמדת היועמ"ש. הוא הבהיר כי מה שצריכה לעמוד לנגד עיניו היא זכותו של הילד לגדול אצל הוריו ולשמור על זהותו. אלא שנראה כי במקרה הזה, ציין, כלל לא אכפת לרשויות שהילד ימשיך לחיות עד אין קץ הרחק מאמו, משפתה ומתרבותו.

 

בתוך כך השופט הדגיש ששליחת ילד לאומנה נועדה לשמש פתרון זמני בלבד, כשהמטרה הסופית היא להחזירו להוריו "ויפה שעה אחת קודם". בזמן זה על שירותי הרווחה לדאוג לתוכנית טיפולית שתאפשר זאת. אלא שבמקרה הנוכחי לא גובשה שום תוכנית כזו.

 

השופט שוחט ציין שמאז הפרידה האם "עשתה כברת דרך חיובית" בהתחשב בקשיים שלה כשוהה לא חוקית ואם יחידנית. לדבריו, עורכת הדין של הילד הציגה "עמדה מכילה ופרגמטית יותר" מזו של היועמ"ש.

 

בסופו של דבר נדחו הן עמדתו הקיצונית של היועמ"ש והן בקשת האם להחזרה מיידית. במקום זאת שינה השופט את המתווה שהציע בית המשפט לנוער והורה להביא למצב שבתוך חצי שנה הילד יגור אצל אמו תחת פיקוח רשויות הרווחה.

 

לקראת סיום הוקיר השופט שוחט תודה למשפחת האומנה שטיפלה עד כה בילד ומתקשה להיפרד ממנו. "אני מקווה כי תימצא הדרך שגם לאחר שהקטין ישוב לבית האם, ימשיכו להיות חלק מחייו", כתב.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ האם: עו"ד יוסי נקר
  • ב"כ היועמ"ש: עו"ד איריס ענבר
  • ב"כ הקטין (האפוטרופא לדין): עו"ד יקבה קאסה
  • עו"ד מיטל כסיף עוסקת בדיני משפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים