שתף קטע נבחר

שר האוצר הכריז על שנת בצורת בנגב, הפיצוי לחקלאים נמוך

שר האוצר משה כחלון חתם על ההמלצות שבמסגרתן יינתנו פיצויים לחקלאים המגדלים צמחים פגיעים כמו חיטה, שעורה, חומוס ושיבולת שועל. הפיצויים השנה מוערכים בכ-4-3 מיליון שקלים לעומת 30 מיליון בשנים שעברו בטענה ש"היקף הבצורת היה מצומצם יחסית"

 

שר האוצר משה כחלון הכריז הבוקר (יום ד') על שנת בצורת באזור הנגב, ובמסגרת זו ישולמו פיצויים בסך 4-3 מיליון שקלים בלבד לחקלאים, לעומת ממוצע של כ-30 מיליון בשנים עברו. בהודעת משרד האוצר נאמר כי "היקף הבצורת השנה מצומצם יחסית".

 

השר חתם על המלצות ועדת הבצורת המשותפת לרשות המסים ומשרד החקלאות ואישר את ההכרזה על שנת בצורת באזור הנגב. ההחלטה התקבלה לאחר שנבדקו רוב האזורים החקלאיים שנפגעו, נמדדו כמות ואיכות היבולים והוערכו ההפסדים שייגרמו לחקלאים. הפיצויים יינתנו לחקלאים באזור המגדלים צמחים פגיעים בהגדרתם: חיטה, שעורה, תלתן, אפונה לשחת, בקיה (פול), חמצה (חומוס), חריע (קנולה), לפתית ושיבולת שועל. הפיצויים משולמים לחקלאים על ההפסד בייצור.

בצורת גם השנה. שדה חקלאי בשער הנגב (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
בצורת גם השנה. שדה חקלאי בשער הנגב(צילום: רועי עידן)

עודד כהן, מנהל גידולי השדה בקיבוצים בעמקי הצפון, אמר בעקבות ההכרזה כי הפרמטרים לקביעת הבצורת - קבועים. "מבחינת כמות המשקעים בצפון לא הייתה השנה חריגה לרעה, וגם הפריסה הייתה סבירה. היו בעיות אחרות, אבל בצורת בצפון, בהגדרה, לא הייתה השנה", אמר כהן.

 

גם בגליל העליון ובגולן אומרים דברים דומים. לא הייתה שנה גשומה באופן קיצוני ובחלק מהמקומות לא הגיעו לממוצע הרב-שנתי, אבל במקומות אחרים הגיעו  לממוצע ואף עברו אותו.

 

החזית החמה טרם חלפה ותורגש גם היום עם תנאי שרב ברוב חלקי הארץ. עומסי חום כבדים עד קיצוניים יורגש ברוב חלקי הארץ. החזאי נחום יודוביץ', איש השירות המטאורולוגי הרגיע בשיחה עם אולפן ynet הבוקר ואמר כי אחר הצהריים יישבר השרב. "בטווח הנראה לעין, בסוף השבוע הזה ובמהלך שבוע הבא, לא רואים גל חום. להפך. בסוף השבוע יורדים לטמפרטורות נמוכות מהממוצע ואולי אפילו טפטופים בצפון ובמישור החוף", סיפר החזאי.

 

עם זאת, נשברים שיאי מדידות. "בנגבה למשל עמד הממוצע ביולי על 38.4 מעלות - שיא משנת 1973. היום בנגבה - 40 מעלות", סיפר יודוביץ'.

 


 

הטמפרטורות החזויות להיום ולהלילה: קריית שמונה 24-41, קצרין 22-38, צפת 21-34, טבריה 26-34, נצרת 22-38, חיפה 26-36, תל אביב 26-35,ירושלים 20-36, אשקלון 26-35, עין גדי 33-46, באר שבע 24-42, ערד 22-39, מצפה רמון 21-38, אילת 30-45.

 

מחר, יום חמישי, תחול ירידה ניכרת במידות החום ועלייה בלחות. לאורך מישור החוף ישוב להיות הביל. הים יהיה גלי עד גבה גלים. גובה הגלים עשוי להגיע ל-140 ס"מ.

 

ביום שישי תורגש ירידה קלה נוספת במידות החום שיהיו רגילות לעונה. תורגש הקלה בעומסי החום. בשבת יהיה מעונן חלקית ונוח יחסית לעונה, בצפון הארץ ולאורך מישור החוף ייתכן טפטוף.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
משקים את השדות. ארכיון
צילום: אביהו שפירא
מומלצים