שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  משפחת מנגיסטו העבירה סרטון לחמאס: "שחררו את אברה"

  לפני שנתיים העבירה משפחת האזרח המוחזק ברצועה מאז 2014 סרטון ומסמכים על מצבו, שלפי גורמי רפואה בעזה הגיעו לשוביו ואף לאברה עצמו. "תראו לי את בני", זעקה האם. "אני בוכה יום ולילה"

   

  המסר של משפחת מנגיסטו לחמאס    (צילום: יונית פנטה)

  המסר של משפחת מנגיסטו לחמאס    (צילום: יונית פנטה)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מסר מהמשפחה אל האזרח שמוחזק בעזה כבר ארבע שנים: משפחתו של אברה מנגיסטו העבירה לפני שנתיים סרטון עם מסר לחמאס - והערב (ד') הוא מפורסם לראשונה. הסרטון ומסמכים רפואיים המציגים את מצבו הרפואי הירוד של מנגיסטו הועברו לגורמים רפואיים בעזה בסוף שנת 2016. אברה מנגיסטו חצה לפני כארבע שנים את גדר המערכת לתוך שטח הרצועה ומאז מוחזק בידי חמאס. למשפחת מנגיסטו אין כל מידע אודות מצבו.

   

  לפי הגורמים הרפואיים ברצועה, הסרטון והמסמכים הגיעו לגורמים הרלוונטים המחזיקים במנגיסטו בעזה וכן לעיניו של אברה עצמו. ל"רופאים לזכויות אדם", שאנשיו העבירו את הסרטון בעת שמשלחת מהארגון ביקרה ברצועה, אין מידע המאשר כי הסרטון אכן הגיע למנגיסטו. בעמותה ציינו כי גורמי הביטחון בישראל עודכנו לגבי העברת הקלטת והמסמכים.

  אילן מנגיסטו (צילום: רופאים לזכויות אדם)
  האם אגרנש מנגיסטו בסרטון שהועבר לעזה(צילום: רופאים לזכויות אדם)

  אילן מנגיסטו (צילום: רופאים לזכויות אדם)
  האח אילן בסרטון(צילום: רופאים לזכויות אדם)

  בסרטון פונים אימו ואחיו של מנגיסטו לאנשי הזרוע הצבאית של חמאס ומבקשים את שחרורו. האם אגרנש אמרה: "איך ייתכן שליבם של אנשי החמאס לא נחמץ? הבן שלי אברה נכנס בטעות בשל היותו חולה, מדוע חמאס לא משחרר אותו? כבר שנתיים שאני בוכה יום ולילה. אני רוצה לראות אותו, אם צריך עד אליו. תראו לי את בני, אנשי חמאס - תראו לי אותו, שחררו לי אותו".

   

  אילן, אחיו של אברה, אמר בסרטון: "אנחנו המשפחה נמצאים למעלה משנתיים בכאב, בדאגה, בשברון לב. אני רואה כל יום את אמא שלי בוכה ואומרת 'איפה הבן שלי, אברה, שגידלתי במסירות נפש ובקשיים עצומים באתיופיה, וגם פה בארץ'. היא שואלת אותי כל יום: 'למה מחזיקים אותו? מה יש להם לעשות איתו? הוא לא חייל, הוא לא הלך לפגוע באיש, הוא ילד של עניים ושל מסכנים. גם לי יש לב. אני גם אמא. למה לא משחררים אותו'? ואין לי מה לענות לה".

    

  אילן מנגיסטו על העברת החומרים, הערב    (צילום: רועי עידן)

  אילן מנגיסטו על העברת החומרים, הערב    (צילום: רועי עידן)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הערב אילן אמר ל-ynet: "ביקשנו מחמאס שיתחשב במצבו וישחרר אותו באופן מידי. הארגון ("רופאים לזכויות אדם") עדכן אותנו כבר בחודשים הראשונים שהקלטת הגיעה לדרגים הכי בכירים בחמאס. אני מקווה שבאמת הם גם נתנו לאברה לראות".

   

  "עצם האמירה של הארגון היום באופן שבלתי משתמע לשתי פנים שיש פה הפרה בוטה של זכויות אדם זה חשוב ומשמח אותנו, אבל אין ספק שמצד שני יש לנו אכזבה - היינו מצפים מארגון חמאס שלפחות יכיר טובה לארגון שמעניק המון טיפול רפואי לתושבים שם. ציפינו שחמאס ייתחשב וייתן להם כבוד, וייתן להם יותר מידע, ולצערי זה עדיין לא קורה.

   

  "אין ספק שמקרה כמו אח שלי, חסר ישע, היינו צריכים לראות את הציבור יותר נרתם ותומך במאבק המשפחה ואנחנו מקווים שזה יקרה". האח הוסיף כי האחריות לכך שאברה יחזור לישראל מוטלת על הממשלה: "אברה חצה את הגבול תחת עינה הפתוחה של המדינה, אנשים צפו בו מהצד ולא עשו כלום. אני חושב שצריכה להיות למדינה חובה ואחריות מוסרית כלפיו, לדאוג לחייו ולגורלו. המצב הזה לא יכול להימשך".

   

  ב"רופאים לזכויות אדם" אמרו כי בשנתיים האחרונות הארגון פועל מאחורי הקלעים מול גורמי הבריאות בעזה ומול הרשויות ברצועה כדי לקבל מידע ולקדם את שחרורו של מנגיסטו. בנוסף בארגון פועלים להביא לשחרורו של הישאם א-סייד, ישראלי-בדואי תושב הנגב, שנכנס לרצועה ב-2015. למרות המאמצים, עד כה טרם התקבל מידע אודות מצבם - רק נמסר להם כאמור כי החומרים שהועברו בעניינו של מנגיסטו הגיעו ליעדם.

  אברה מנגיסטו ()
  אברה מנגיסטו

  אוהל מחאה לשחרור אברה מנגיסטו מחוץ לבית ראש הממשלה בירושלים (צילום: אוהד צויגנברג)
  מאהל מחאה מחוץ למעון ראש הממשלה(צילום: אוהד צויגנברג)
   
  הפגנות לשחרור אברה (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
  הפגנות לשחרור אברה(צילום: יובל חן)

  תמיכה באברה מנגיסטו (צילום: אבי רוקח)
  (צילום: אבי רוקח)

  פרופ' רפי ולדן, נשיא "רופאים לזכויות אדם" אמר כי "החובה המוסרית והאנושית היא לשחרר את האזרחים הישראלים המוחזקים בעזה אשר איש אינו יודע מה

  מצבם. בשנתיים האחרונות פעלנו באופן שקט מול אנשי הקשר שלנו במערכת הרפואה המקומית כדי להבטיח שרופא עצמאי יבקר את אברה מנגיסטו, כדי לקבל מידע עדכני על מצבו וכדי לקדם את שחרורו. אנחנו קוראים לחמאס לשים קץ לסיוט שעוברים אברה, הישאם ובני משפחותיהם".

   

  אברה מנגיסטו חצה לפני כארבע שנים את גדר המערכת לתוך שטח הרצועה ומאז מוחזק בידי חמאס. למשפחת מנגיסטו אין כל מידע אודות מצבו.

   

  בשנה שעברה הגיעה המשפחה לאו"ם. לטענת המשפחה לא נעשה די על ידי הממשלה כדי להחזיר את אברה משבי החמאס, וכי השיחות עם מתאם השבויים והנעדרים בממשלה אינם מניבות דבר. המתאם, ירון בלום, שמונה בסוף שנת 2017 לתפקידו על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, לא התייחס לפרסום ולא מסר את תגובתו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רופאים לזכויות אדם
  אמו של אברה מנגיסטו בסרטון לחמאס
  צילום: רופאים לזכויות אדם
  מומלצים