שתף קטע נבחר

התקרית בגבול עזה: ילדים הפרו סדר - ואז צלף ירה על כוח צה"ל

פיגוע "משיכה", 400 מ' מהמקום שבו נהרג סמ"ר אביב לוי מגבעתי: מהתחקיר עולה כי חיילי גבעתי נקראו לפיזור הפרת סדר, ואז צלף ירה לעברם. צה"ל תקף בתגובה 7 עמדות חמאס ושלושה אנשי הזרוע הצבאית של חמאס נהרגו. חמאס: לא נשתוק. הג'יהאד האיסלאמי: הפצצה תיענה בהפצצה

  

 
כוח צה"ל נקרא לפזר הפרת סדר של ילדים - ואז ירה צלף פלסטיני על חיילים ופצע קצין צה"ל באורח בינוני: מתחקיר הפרת הסדר הערב (ד') בגבול רצועת עזה עולה כי היא התרחשה בגזרת כיסופים, 400 מטרים דרומית למקום שבו נהרג סמ"ר אביב לוי מירי צלף של חמאס. כוח גבעתי הגיע על מנת לפזר את הפרת הסדר, ואז ירה צלף לעבר החיילים. הקצין שנפצע, בן 21 מאזור הדרום, פונה לבית החולים סורוקה בבאר שבע ומצבו מוגדר כעת בינוני עד קשה, ויציב.

 

לאחר התקרית צה"ל תקף שבע עמדות של חמאס. שלושה פלסטינים, אנשי הזרוע הצבאית של הארגון, נהרגו. פלסטיני נוסף נפצע אנוש. כשעה לאחר מכן נשמעה אזעקת צבע אדום במועצה האזורית חוף אשקלון, ואולם מצה"ל נמסר כי הייתה זו אזעקת שווא. מעט לפני השעה 23:00 נשמעה אזעקה נוספת.

 

עמדות חמאס הותקפו על ידי צה
עמדות חמאס הותקפו על ידי צה"ל

עמדות חמאס הותקפו על ידי צה
עמדת חמאס שהותקפה
 

 

לפי התחקיר, התקרית הייתה למעשה פיגוע "משיכה" ונעשתה על ידי ארגונים המוגדרים "סוררים" - בעזרת הסחת הדעת של הילדים ליד הגדר, הצליחו הפלסטינים למשוך אליהם את כוח צה"ל, ולהפעיל את הצלף שירה לעברם. זהו האירוע הביטחוני המשמעותי הראשון בגבול עזה מאז הפסקת האש שהוכרזה בשבת. כמו סמ"ר לוי ז"ל, גם הקצין שנפגע הערב שייך לגדוד צבר של חטיבת גבעתי. הקצין החל את שירות הקבע שלו לפני כמה חודשים.

 

מארגון חמאס נמסר: "היקף ההסלמה הישראלית ברצועת עזה והתקיפה המכוונת נגד לוחמי ההתנגדות, משקפים את כוונותיה של ישראל להרוג. הצעדים מבהירים שההנהגה הישראלית פושעת. אי אפשר לשתוק נוכח פשעיה. לא נוותר על חובתנו להגן על העם הפלסטיני ולהגיב". הזרוע הצבאית של חמאס מסרה: "דם ההרוגים לא נשפך לשווא, ישראל תשלם מחיר יקר".

 

הג'יהאד האיסלאמי הגיב לתקריות: "הפשע הישראלי לא יעבור ללא עונש, אנו בוחנים את כל האפשרויות לתגובה. אנחנו עדיין דבקים במשוואת הפצצה תענה בהפצצה".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ערך התייעצות ביטחונית טלפונית עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש המל"ל עקב האירועים.

 

התקרית התרחשה כאמור באזור שבו נהרג סמ"ר לוי מגבעתי, מירי צלף של חמאס ביום שישי האחרון. הלוחם נהרג בעת שהיה בסיור ובעקבות הירי לעברו התפתחו חילופי אש בגבול עזה, שבהם נהרגו שלושה מחבלים, חברי הזרוע הצבאית של חמאס. בהמשך נהרג פלסטיני נוסף.

 

לאחר שצה"ל פתח בשורת תקיפות נרחבת ברצועה בעזרת מטוסי קרב וכלי טיס נוספים, ותקף כ-60 יעדי טרור ברחבי הרצועה, הוכרזה הפסקת אש בין ישראל לחמאס. 

 

במסגרת התקיפה הנרחבת הושמדו כליל המפקדות של הגדודים זייתון שבצפון הרצועה, אל-בורייג' במרכזה, וחאן יונס בדרום. בדובר צה"ל כינו את גל התקיפות "ליל המפקדות" - והדגישו כי הפעולה הביאה לפגיעה קשה במערכי הפיקוד והשליטה של הארגון, אמצעי הלחימה, התשתיות הצבאיות, ההגנה האווירית ומערכי האימונים והלוגיסטיקה של חמאס.  

 

הלחץ המרכזי והכבד ביותר הופעל על חמאס, והצדדים דרשו מארגון הטרור שלא להגיב על התקיפה הישראלית הנרחבת ברצועה. חמאס שמר על ריסון יחסי כדי להימנע מהגעה למערכה צבאית נרחבת: הארגון הגיב בירי מדוד בלבד של רקטות לעבר ישראל - בטווחים קצרים ולא במטחים כבדים. 

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים